Hei olen nyt rehellinen ja avaudun tänne koska mikään muu ei auta nyt tilaani. Olen kärsinyt peliriippuvuudesta nyt vuode. Olen pelannut n. 10000e yhteensä tämän kuluneen vuoden aikana. En ole pystynyt vieläkään lopettamaan. Kuvittelen koko ajan että voittaisin yhden suurin potin jolla voisin maksaa pikavippini pois. Minulla on nyt yhteensä 4000e lainaa ja olen 23 vuotias mies. Toivon vain ja rukoilen että joku voisi tarjota apua. Tämä voi olla tyhmä idea mutta kokeilen nyt kaikkia keinoja millä hinnalla hyvänsä olen kyllästynyt tähän sairauteen ja haluan siitä lopun! Minä lupaan lopettavani uhkapelaamiset kun saan laskut maksettua voin vaikka antaa auttajalle laskuni ja todistaa itseni ihan kasvotusten.
Vastaukset 14
- M. Eläjä.
Olisi kiva saada sotutunnus ja mielellään passikuva mukaan, keskustellaan sitten lisää.
Siis ihan seuraavaan viestiin. - hbcf
Riippuvuudesta pääsee eroon riippumalla tarpeeksi ja viemällä asiansa niin aivan päin persettä,, kyllä seinä tulee vastaan kaikessa mihin antautuu liikaa,,, lopulta.
Hoida ensin menosi, laskusi ja pelaa sitten vaikka ruokarahasi, kyllä nälkä opettaa ahneenkin tavoille. - näin
Siperia opettaa.
- taktiikka sulle
Peliriippuvuuteen pätee sama metodi kuin tupakanpolttoon. Toteat viileästi, että nyt lopetat. Ja sitten pelaaminen loppui. Näin yksinkertaista, sillä kyse on tahdonvoimasta. Kun olet nyt saanut tämän tahdonvoiman esiin, voit käyttää sitä muuhunkin.
Tahdonvoima on tehokas keino aloituksiin ja lopetuksiin, hallitset täydellisesti elämäsi.
Kun olet nyt lopettanut, niin 4000 euron maksaminen palkasta vähitellen onnistuu. Edellyttää sitä, että on hankkinut ensin töitä.
Tilanteesi on siis kohtuullinen tällä metodilla, ei lainkaan toivoton. - auttamaton
kokeilen nyt kaikkia keinoja millä hinnalla hyvänsä
Kun kukaan ei pysty sinun omia päätöksiäsi muuttamaan. Suomessa ei ole tapana ketään sulkea vankilaan henkilön omasta pyynnöstä.
Niin että kokeilepa nyt ensin olla pelaamatta, kyllä sitä rahaa sitten alkaa vähitellen säästymään.- M. Eläjä.
Näitä peliriippuvaisia on tosi paljon, että ihan todellinen ongelma.
Mutta valitettavasti tuskin tällä palstalla näitä asioita hoidetaan....vertaistuki voisi olla tässä tapauksessa kaikkein järkevin taho. - Näin6
Jumala voi auttaa ja antaa todellisen sisällön elämään, joka ulottuu iankaikkisuuteen asti. Tässä lnkissä lisää. http://www.kolumbus.fi/pentti.toikkanen
Näin6 kirjoitti:
Jumala voi auttaa ja antaa todellisen sisällön elämään, joka ulottuu iankaikkisuuteen asti. Tässä lnkissä lisää. http://www.kolumbus.fi/pentti.toikkanen
Meinaatko, että perintätoimet eivät missään epämukavassa muodossa pääse piinaamaan, kunhan vain iankaikkisuuksiin asti niitä taitavasti välttelee?
- perheellinen nainen
Tiedän tunteen. Se on vaikeaa luopua tutusta tavasta, joka on kestänyt kauan. Yksinkertaisesti vaan lopetat!!!
Teet päätöksen, että en mene pelaamaan!!
Se on vaikeaa, mutta muuta tietä ei ole. Terapia kenties, mutta auttaako sekään? Itse olin syömishäiriöinen monta vuotta, nyt en enää liki 8 vuoteen. Se oli helvettiä. Ei saanut syödä niin paljoa kuin halusi ja tuli paha olo, pakotin itseni oksentamaan. Kärsin ja samaan aikaan nautin syömisestä. Sitten vain päätin yksi päivä, että kun tekee mieli ruokaa, niin tein muuta. Tein täysin vastakohtaista asiaa, esim menin suihkuun, että pahin meni ohi. No, eihän se helppoa ollut. Mutta luin, tein käsitöitä, runkkasin, lenkkeilin, kävelin, kävin kirjastossa, uimassa..... asioitahan alkoi tulla elämääni. Ja pikkuhiljaa sosiaalistuin, sain kavereita. Hankin koiran ja lenkkeilin sen kanssa. Meni noin puolitoista vuotta, kun huomasin muuttuneeni. En ajatellut ruokaa, Söin vain silloin kun tuli nälkä. Se näläntunnekin oli vierasta. En ollut siis syönyt aiemmin nälkääni vaan kun se oli opittu mukava tapa.
Tsemppiä.
Kun jotain oikein kovasti haluaa, siihen kykenee. Elämän laatu paranee, HUOMATTAVASTI. Sitouduin muuttamaan elämäni ja onneksi onnistuin.
Terapiassakin olen neljä eri settiä käynyt. Eikä se ollut huonoa yhtään.
Ajattelen sinua. Toivon sinulle parasta. - ukjjjk
- peliseis
Annat luvan itsellesi pelata kun toivot, että kun voit niin paljon että on puntit tasan. Et ikinä voit. Tarvitset Jumalaa ja myös ammatillista apua.
"Tarvitset Jumalaa ja myös ammatillista apua." Kaikki voipa Jumala ei siis pysty ilman ammatti-apua auttamaan? Mikä shokki!
- vm41
Älkää ny viitikö enää jumalaa tuohon keitokseen sekoittaa.
Onhan se jo koko sekamelskan muutenkin aikaansaanut, joten nyt tarvitaan realistisia keinoja, joko naru kaulaan , hyppy katolta, hyppy risteilyllä laivasta mereen yöllä, tai joku muu radikaali keino. Rahan "vinkuminen" täältä sivustoilta, on typerin, sekä luonteen heikkouden osoittama keino paikata aikaansaannoksiasi.
Kirves ja pokasaha kouraan ja mottimettään, siellä ne turhat haaveet risukkoon hukkuu. - auttamaton
No mites on toivoton5 oletko päässyt mihinkään tulokseen. Pari kuukautta on kulunut kun pyysit ohjeita. Pelaatko edelleen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.135795Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48642- 70619
- 81571
- 39529
- 46510
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64489Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä36475- 21468
- 94462
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja261449Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko36401Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.25397Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.86396Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80395- 21392
Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U33391- 13385
- 29374
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24366