Ovat jopa uhkailleet ja painostaneet Suomen korkeaa johtoa. Häpeällistä porukkaa, mitä roskaväkeä. Samat sonnanhajuiset rysssät pyörivät tälläkin palstalla levittämässä lietettään.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1421975598270.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1421975598270.html
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Tässä on ihan selvästi tarkoitushakuista pitkän tähtäyksen suunnitelmallista toimintaa. Siinä pyritään manipuloimaan mielipiteitä ja vaikuttamaan niihin."
Se on kyllä jo siinä mittakaavassa tuo Venäjän kansallissosialistisen tasavallan kybersotakin, että jotain tarttis tehrä.
Olin arvannut tämän jo ennenkuin se uutisoitiin.
Niinistön ja muiden poliitikkojen yhtäkkisen varovaisuuden lisäksi asia on pääteltävissä mm. tästä Soinin haastattelusta:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014122918960879_uu.shtml
Korostatte presidentin kanssa, että yksimielisyys Suomen ulkopolitiikassa lisää Suomen turvallisuutta. Mutta eikö yksituumaisuus voi myös pelästyttää kansalaisia, että nyt on tosi kyseessä?
- Ei se pelästytä kuin Nato-jäsenyyden kannattajia, jotka ovat pettyneitä siihen, että nyt ei tule Nato-vaaleja.
- Oma suhtautumiseni Natoon on, että tällä hetkellä ei, mutta en sulje Nato-ovea tulevaisuudessa.
Eli täysin sama kanta kuin presidentillä ja muilla puoluejohtajilla.
- Silloin kun asiat menevät tiukille, pitää poliittisten päättäjien päivittää tilanne. Minulla on ollut hyvä yhteistyö sekä presidentin että ulkoministerin kanssa, enkä näe tässä itseisarvoista syytä olla eri mieltä vain sen vuoksi, että olen oppositiojohtaja.
Tämähän kertoo tosiasiassa sen, että Suomen ulkopoliittinen tilanne on nyt niin vakava, että eri puolueiden puheenjohtajilla pitää nyt olla yksi mieli ja ääni.
- Noinkin sinä voit asiaa tulkita.
Vapaus vapaus mielen ilmaisulle Nato MULKKU.
Yksikään venäläinen sotilas ei ole astunut Ukrainan maaperälle.
Samalla kunnioituksella Venäjä suhtautuu Suomen suvereniteettiin kuin Ukrainankin.
Jos on sama kunnioitus niin sittenhän pitää pelätä oikeasti! Vai etkö laske niitä kolmeatuhatta "lomalaista"?
Pelaako siellä alakurtissa nettikin?
No *yhyy-byhyy* ;(
Eikös kykypuolueen poliitikot osaa käyttää edes roskapostisuodattimia!? :D