Fortumin hallituksen palkkoja ollaan SDPn johdolla nostamassa , jopa 13%. Sieltä saa nyt joku sitten sivutuloa 90000e. Kokoomus kuitenkin vastustaa tätä SDPn herrahanketta. Ben Zyskovitskin sanoi korotusten olevan pöyristyttäviä ja, että ne pitää perua.
SDP NOSTAA HERROJEN PALKKOJA
KOKOOMUS VASTUSTAA
2292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
SDP:n mukaan alle 90 000 euron sivutuloja vuodessa hankkivat on pienituloinen.
Demarit ovat kansalaisten pahin vihollinen.
SDP on homopuolue ja siitä ei hyvää seuraa.
SDP (yht. 37 homo-ääntä, 95%) (+ kaksi äänesti poissaolollaan homouden puolesta)
Backman Jouni
Eloranta Eeva-Johanna
Feldt-Ranta Maarit
Filatov Tarja
Gustafsson Jukka
Guzenina Maria
Hiltunen Rakel
Huovinen Susanna
Ihalainen Lauri
Jungner Mikael
Kantola Ilkka
Karhu Saara
Kari Mika
Kiljunen Anneli
Kiuru Krista
Koskinen Johannes
Kuusisto Merja
Kymäläinen Suna
Kärnä Jukka
Lindtman Antti
Lipponen Päivi
Myller Riitta
Ojala-Niemelä Johanna
Paasio Heli
Paatero Sirpa
Peltonen Tuula
Saarinen Matti
Salonen Kristiina
Skinnari Jouko
Taimela Katja
Tainio Hanna
Tuomioja Erkki
Tuppurainen Tytti
Urpilainen Jutta
Viitamies Pauliina
Viitanen Pia
Väätäinen Tuula
Vasemmistoliitto (yht. 12 Ei-ääntä, 100%)
Arhinmäki Paavo
Hänninen Katja
Kalliorinne Risto
Kontula Anna
Korhonen Martti
Lapintie Annika
Modig Silvia
Myllykoski Jari
Pekonen Aino-Kaisa
Uotila Kari
Tiainen Eila
Virtanen Erkki
Vasenryhmä (yht. 2 homo-ääntä, 100%)
Mustajärvi Markus
Yrttiaho Jyrki
Vihreät (yht. 10 homo-ääntä, 100%)
Alanko-Kahiluoto Outi
Brax Tuija
Haapanen Satu
Haavisto Pekka
Karimäki Johanna
Niinistö Ville
Sinnemäki Anni
Soininvaara Osmo
Toivola Jani
Tynkkynen Oras
homo-ääniä yhteensä 105 (53%)
POISSA
SDP
Mäkisalo-Ropponen Merja
Piirainen Raimo
enemmistö äänesti homolain puolesta se sulta jäi pois tosta listasta.
Ja olisit laittanut rikosrekisterin listoilla olevat, niin olisi jokainen kokoomuslainenkin tullut kirjattua.
laitoin vain yli 95 % puoleet, sillä nämä ovat maan pahimmat homo puoleet:
vasemistoliittokin 100 % homoutta ajava joukko, häpeä niille:
asemmistoliitto (yht. 12 Ei-ääntä, 100%)
Arhinmäki Paavo
Hänninen Katja
Kalliorinne Risto
Kontula Anna
Korhonen Martti
Lapintie Annika
Modig Silvia
Myllykoski Jari
Pekonen Aino-Kaisa
Uotila Kari
Tiainen Eila
Virtanen Erkki
Vasenryhmä (yht. 2 homo-ääntä, 100%)
Mustajärvi Markus
Yrttiaho Jyrki
vastustavat mutta eivät ole vastustelleet vuosiin. http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288531656514.html
Tossa on Kokoomuksen aikaansaannoksia.
tu on kepun
On tainnu unohtuu sellainen asia . Liliuksen ollessa Fortumin johdossa päätti yrityksen hallituksessa istuvat Demut muistaakseni Jaakonsaari ja Luhtanen antaa Liliukselle miljoona- eläkkeen jonka ajoivat myös läpi. Jengi rupesi haukkumaan häntä vaikka syylliset olivat muualla. Hän otti vastaan sen mitä Demut tarjosivat . Se on toinen juttu onko Liliuksen teko moraalisesti oikein.
Populisti-Benkku tunnetaan myös poliitikko-Benkkuna. SDP sopeuttaa liiton herroja eduskunnan leveälle leivälle korottamalla ylimmän etujoukon palkkoja tarkistettujen vastuiden mukaisiksi. Seuraako sähkömies Lauri kirvesmies Laurin jalanjälkiä, on vielä arvoitus.
SDP on kategorisesti aina vastustanut johtajien törkeitä palkkoja, optioita sun muita etuja. Mutta kun tämä porvaripiiri pyörii ja joka paikkaan (muka) tarvitaan hirveällä hinnalla porvarikykyjä niin vielä ei ole mahdollisuutta puhaltaa peliä poikki. Fortumissa se sakki ei saa liian vähän vaan muualla aivan lian paljon.
Mutta kansa kun on niin tyhmää että ei anna aidoille työväenpuolueille tarpeellista mandaattia tätä sikailua lopettaa. Ja sitten ihmettelevät kun vaaleista toiseen mikään ei muutu ja herrat vaan porskuttavat. Katsoisivat peiliin ja lopettaisivat sen oikeistopuolueiden äänestämisen.
ja pitää lopettaa myös lopettaa näiden valhe-vasemmistö puolueiden äänestäminen:
https://www.youtube.com/watch?v=7FYpbCPJNy4
SDP poisti varallisuusveron niin se on valevasemmistopuolue.
Kaikki aidolla asialla olevat voisivat kieltäytyä hallitusvastuusta. Myös hallitusammattilaiset voisivat kieltäytyä Hyssälän Liisan järjestämästä harkinnanvaraisesta toimeentulotuesta.
Onko Fortumin hallituksen jäsenillä bensiinietukortin tapaisia etuja? Ilman ei luulisi hymyn linkin malliin maittavan.
http://www.fortum.com/fi/konserni/hallinto-ja-johtaminen/hallitus/pages/default.aspx
SDP on herrojen puolue, vaikka naamioituu työväenpuolueeksi, on ajanut/ajaa usein oikealta ohi
Demarit syövät työläisten pöydistä...
Tämä on järkyttävä SDP petos jälleen
SDPhalveksii myös somekirjoittajia
Onko Fortumin hallituksen jäsenillä bensiinietukortin tapaisia etuja? Ilman ei luulisi hymyn linkin malliin maittavan.
http://www.nesteoil.fi/default.asp?path=35,52,62,395,3035
http://www.nesteoil.fi/default.asp?path=35,52,62,395,3035,3037
"Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta koostuu hallituksen puheenjohtajasta ja vähintään kahdesta muusta yhtiön johtoon kuulumattomasta hallituksen jäsenestä.
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokuntaan ovat 3.4.2014 alkaen kuuluneet Jorma Eloranta (puheenjohtaja), Maija-Liisa Friman ja Laura Raitio."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1422159222643.html
"Valtion omistamien Neste Oilin ja Fortumin hallituksen puheenjohtajien palkkioihin ehdotetaan 20 ja 27 prosentin korotuksia."
Oikaisu: Onko Neste Oilin hallituksen jäsenillä bensiinietukortin tapaisia etuja? Ilman ei luulisi hymyn linkin malliin maittavan.
SDP: kyllä herrat palkkansa ansaitsevat
Heh , muistakaa nyt ihmeessä maksaa ne jäsenmaksut . Kyllä ne siellä Levin hiihtokylän saunoissa muistaa duunaria ( ainakin 0.5 sekuntia ) . Ne on oikeasti teidän puolella . Ja huh , samaa soodaa ne on kaikki .