Penkkipunnerruksen aloitus eli tanko räkistä irti

??????

Miten tuo voi tehdä yksin niin, ettei olkapäät huuda hoosiannaa? Etenkin kapeaa penkkiä tehdessä irroitus on kaikista haasteellisinta, itse toistot nousevat helposti. Alle kolmen sarjoja ei edes pysty tekemään ilman apuria, koska tanko ei hievahdakaan telineestä!!

4

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • putte tango

      Ihan vakavasti: vähennä hiukan painoa, purista lujasti tankoa, lämmittele olkapäät, etenkin kiertäjäkalvosimet kunnolla.

    • raw

      Ootko liian kaukana tangosta...?

    • raw240

      Joo, olen kilpaillut penkissä menestyksellä ja koskaan en ole antanut avustaa tankoa telineistä käsille. Se on osa lajia, ja painot ovat yksinkertaisesti liian isot, jos itse ei tankoa saa telineistä irrotettua. Itse telineistä irrottaminen pitää penkkaamisen turvallisena, kun treenataan ja kilpillaan vain niillä painoilla jotka urheilija oikeasti itse hallitsee. V....u tämä mikään joukkuepeli ole, enkä todellakaan välitä haistella kenenkään "käsilleantajan " palleja suoritukseni aikana. Lisäisi lajin arvostusta, jos huippupenkkaajatkin nostaisivat ihan itse painonsa.

      • rawbench

        Näin on. Usein ei yleisökään näe suorituksen alkua, kun joukkueellinen avustajia heiluu lavalla. Turvaraudat on keksitty ja kisassakin olisi ihan paikallaan antaa kilpailijan niitä käyttää. Mikäli heikkous tulee vastaan, niin painovoima auttaa kyllä kuorman tuvaraudoille :) .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      161
      5590
    2. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      90
      4626
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      196
      4573
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      178
      4518
    5. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4489
    6. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      63
      4366
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3959
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      39
      3864
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      95
      3800
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      111
      3716
    Aihe