liiketoimintakauppa vai yhtiöosuuden myynti

yrittäminen ahistaa

Osaisiko joku neuvoa tyhmempää kun netistä löytyy kyllä tietoa, mutta varsinkin verottajan sivut niin kapulakieltä että...
Haluaisin myydä tai lopettaa yritykseni (Ky). Jos yritän myydä kumpi on minulle verotuksellisesti edullisempi liiketoimintakauppa vai yhtiöosuuden myyminen?
Yrityksen varaston arvo on tällä hetkellä n. 12 000 euroa, velkoja ei ole.
Mites sitten jos ostajaa ei löydy ja haluan lopettaa yrityksen ja kaikkea varastoa en saa loppuunmyynnissä kaupaksi, mitä sille käy?
Toivoisin asiallisia vastauksia tai neuvoja mistä niitä voisi lähteä kysymään.

5

202

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+14

      Käytännössä ky:n yhtiöosuuden myynti on todella harvinaista, koska silloin ostaja ostaa samalla kaikki ne piilevät vastuut, jotka tuohon yritykseen liittyvät - siis myös vanhat.

      Verotuksellisesti yhtiöosuuden myynti vastaa irtaimistokauppaa, eli maksat veroa saamastasi voitosta - käytännössä et varmaan ole sijoittanut yhtiöön rahaa sitä perustaessasi, joten koko yhtiöosuuden myyntihinta on myyntivoittoa ja saat vähentään korkeintaan nostamattomien voittovarojen määrän ja lopusta maksat pääomatulon veron.

      Liiketoimintakaupan taas tekee se ky ja mahdollinen tulos verotetaan sinulta tavallisen vuosituloksen mukana ja tapaan.

      Eli liiketoimimntakauppa on yleensä ainoa järkevä tapa luopua tällaisesta yrityksestä.

      Varoitus vielä siitä, että jos ky:si oma pääoma on miinuksella ylisuurten yksitysiottojen takia, niin ne menevät firman lopetuksessa verolle, eli ole tarkkana.

      MItä taas tulee lopetuksessa käsiin jäävääm varastoon, niin jos se ei kelpaa kenellekkään, niin vie kierrätykseen tai kaatopaikalle.

      • samatollo

        Kiitos vastauksesta! Mutta eikö se ole minulle myyjänä edullisempaa myydä yhtiöosuuteni, jos maksan siitä pääomaveroa kuin jos myisin yrityksen liiketoimintakauppana. Eikös silloin veroteta ensin yritykseltä alv ja sitten kun nostan jäljellä olevat varat itselleni niin maksan niistä tuloveroa. Edelleenkin on pää pyörällä ja tosi tyhmä olo kun ei tajua. Yrityksellä ei siis ole mitään velkoja koskaan ollutkaan tai muita vastuita niin miksi se olisi ostajalle riski?


    • Eerikki3

      Liiketoimintakaupasta ei mene ALVia.

      • samatollo

        Suomen yrityskaupat sivuilla lukee: "Jos myydään liiketoiminta ja siihen liittyvät tavarat, rahat saa yhtiö, joka maksaa verot". Siis mitkä verot, jos se ei ole alvia. Ja sitten kun nostan rahat niin enkö maksa niistä kuitenkin vielä tuloveroa?


      • samatollo

        Toisaalta löysin verottajan sivuilta lauseen: " Liikkeen tai sen osan luovutuksen yhteydessä tapahtuvaa tavaroiden ja palvelujen luovuttamista liiketoiminnan jatkajalle, joka ryhtyy käyttämään luovutettuja tavaroita ja palveluja vähennykseen oikeuttavaan tarkoitukseen, ei pidetä arvonlisäverotuksessa myyntinä." Niin siis mitä tuo suomen yrityskaupat sivuilta löytynyt sitten tarkoittaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      187
      6698
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      35
      2403
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2139
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1413
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      118
      1393
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1097
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1057
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      30
      1035
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      961
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      13
      936
    Aihe