IL: "Saksan ilmavoimat tekee tiistaista alkaen kylmän ilmaston testejä kahdelle CH-53GA-kuljetushelikopterilleen Suomessa, kertoo Maavoimat.
Testien myötä arvioidaan helikopterityypin suorituskykyä.
Kylmätestit tehdään Utin jääkärirykmentissä Kouvolassa. Testit alkavat tiistaina ja päättyvät helmikuun 11. päivänä. Ne pitävät sisällään muun muassa koelentoja valoisalla ja pimeällä ja keskittyvät noin sadan kilometrin säteelle Utin lentokentästä. Sääolosuhteista riippuen lennot saattavat tosin ulottua myös pidemmälle.
Suomeen saapuvaan saksalaisosastoon kuuluu noin 45 henkilöä. Saksalaiset vastaavat testitoimintaan liittyvistä kustannuksista.
STT"
Toisaalla tiltut kirkuvat valeitaan. Aina jäävät kiinni.
Testien myötä arvioidaan helikopterityypin suorituskykyä.
Kylmätestit tehdään Utin jääkärirykmentissä Kouvolassa. Testit alkavat tiistaina ja päättyvät helmikuun 11. päivänä. Ne pitävät sisällään muun muassa koelentoja valoisalla ja pimeällä ja keskittyvät noin sadan kilometrin säteelle Utin lentokentästä. Sääolosuhteista riippuen lennot saattavat tosin ulottua myös pidemmälle.
Suomeen saapuvaan saksalaisosastoon kuuluu noin 45 henkilöä. Saksalaiset vastaavat testitoimintaan liittyvistä kustannuksista.
STT"
Toisaalla tiltut kirkuvat valeitaan. Aina jäävät kiinni.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Heh heh kylmätestejä heh heh eikö puolustusvoimien propagandaosasto osaa parempas kun on päivälentoa, on yölentoa, on Utin jääkäreiden kuljetusta täysvarustuksessa, talvivarustuksessa, käydään Haminassa asti, kopterit ovat harjoituksessa osa maavoimia jne.
Ja mikä merkittävintä, nyt ei Kouvolassa ole kylmä.
lentäminen yhtä kylmätestausta. Tietysti testataan myös erilaisilla kuormilla.
Ei tiltujen kirkuna asioita miksikään muuta.
Vai kuulet sinä taas omiasi joidenkin tiltujesi kirkumisesta. Et menisi hommaamaan lääkitystä noihin kuuloharhoihin?
taas kirkua jotain merkillisiä valeita parin kopterin talvitesteistä.
Innokkaimmat ovat jo hyökkäämässä Venäjälle.
Olisiko paikallaan näin talvioloissa ottaa jäitä hattuun ja testata näin aivojen viilenemistä.
Ehkä tiltukin voisi edes yrittää totuudessa pysymistä valeiden kirkumisen tilalle?
Everstiluutnantti, oletko ollut keksimässä peitetarinaa noille helikopteteillekin. Ei mennyt sekään propagandaosastolla ihan nappiin, Kouvolassa on 2 astetta ja esim. Kölnissä -1, joten se siitä kylmätestaamisesta.
Peitetarina on samaa luokkaa kuin sinun oma peiteroolisi, että istut laiturinnokalla kirjoittelemassa mokkulalla Tiltu ja Tuhkamuna viestejä lastenlastesi, lastesi ja vaimosi kanssa joka päivä klo 6.30-24.00 arkipäivät, viikonlput, pyhäpäivät, juhlapäivät, joulut, uudet vuodet, vaput, juhannukset.
Testit päättyvät 11.2. eikä ole oletettavissa, että sää Kouvolassa tai muuallakaan Suomessa pysyisi sinne saakka samanlaisena. Pakkasen puolelle menee jo ensi yönä, jos Ilmatieteenlaitoksen Utin sääasemaa on uskominen. Yleensä nollan tuntumassa oleva, kostea ja jäätävä sää on helikopterille hankala, ei niinkään kuiva kovempi pakkanen.
"Peitetarina on samaa luokkaa kuin sinun oma peiteroolisi, että istut laiturinnokalla kirjoittelemassa mokkulalla..."
Huomaatko Tiltu taaskin, että osoitat sanomasi aivan eri henkilölle, kuin mitä sisällön puolesta uskot. Minä oles se tavis eläkeukko ja kesämökkikausi on jo ohi!
Haluat itsepintaisesti vain uskotella, että olen ainoa vastustajasi ja muka evl?
No mutta sehän on kiva että saadaan koptereita Saksan ilmavoimista. Suomessa on hyvä harjoitella näitä talvijuttuja. Toivottavasti tulisi enemmänkin Nato-maiden harjoituksia meille.
harjoituksesta, vaan talvitesteistä.
Tiltujen valeet eivät muuta totuutta miksikään.
Erinomainen juttu että voidaan tarjota testipaikkaa ja miksi ei koska kyseessä on Läntinen kumppani. vain itä nuolijat rääkyvät vastaan.
Tosi hyvä "kylmätesti" 2 Celsiuksessa.
Testin onnistuu varmasti kunnolla ja itä mielistelijä itkee siitä. Länsi kumppanien toiminta on tietenkin ok
aikanaan. Ennalta ei ole voitu tietää tätä lauhaa jaksoa.
Näin on. Eniten itä mielistelijää harmittaa että Länsimaat harjoitelee meidän kanssa ja se tukee myös meidän puolustusta ja tietoa kun testataan.
Nato-maana meidän rauhankumppaneihimme. Kaveria on aina autettava, niin saa apua itsekin.
miten hyvät suhteet meillä on länsimaihin kuten USA ja Saksa. Siinä on vankkoja ystäviä.
Erinomaiset suhteen tietenkin kuten kaikilla Länsimailla on. Ehdottomasti hyvä juttu.
Lentokalustoa on useimmilla mailla suhteellisen vähän, joten on tärkeää harjoitella yhdessä ja oppia toinen toisiltaan.