Olen 44-vuotias supisuomalainen mies ja en omaa työrasitetta ( Työtön) joten olisi runsaasti aikaa käytettävissä ja olenkin alkanut miettiä Ukrainaan lähtemistä.
Aikomukseni oli värväytyä taistelemaan jomman kumman puolelle tahansa - siis vapaaehtoistaistelijaksi. Ei palkkaa, pelkkä ylöspito riittää.
Olenkohan liian vanha ja toinen asia joka askarruttaa on heikko englanninkielentaitoni. Aikoinaan kävin armeijan normaalilla menestyksellä jääkärinä.
Keskustelua aiheesta?
Aikomukseni oli värväytyä taistelemaan jomman kumman puolelle tahansa - siis vapaaehtoistaistelijaksi. Ei palkkaa, pelkkä ylöspito riittää.
Olenkohan liian vanha ja toinen asia joka askarruttaa on heikko englanninkielentaitoni. Aikoinaan kävin armeijan normaalilla menestyksellä jääkärinä.
Keskustelua aiheesta?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Unohda koko juttu. Siellä on jo tarpeeksi sakkia heilumassa,
On hyvä tietää ettei Ukrainan valtiolla ole varaa edes sotilaiden muonitukseen joten ainoa tapa saada ruokaa on ryöstely ja niinhän se on ollut jo Ruotsin armeijjan aikanakin
Ei kai siinä muuta kuin värväännyt jommalle kummalle puolelle.Kaippa ne vapaaehtoisia ottaa vastaan niin kuin muissakin sodissa.Aseiden kieli kysy muuta kielitaitoa.Ja ylöspito varmaan tulee telttaelämästä ja kenttäkeittiöistä.
Maksavat palkkaa onko taistelu kokemusta tunnet eri materiaalin tervetuloa joukkoon
Kyllä ryssä on tappanut ihan tarpeeksi suomalaisia. Älä mene!
valitse ny edes joukkue ensin ja mene sitten vasta
Tämmöisen joka lähtee ulkomaille sotimaan pitäisi kieltää takaisintulo.
Siis Suomeenko, luuletkos ettei misään muualla voi elää kuin Suomessa ?
Jos olisit 20 vuotta nuorempi, niin silloin saattais onnistua, mutta olet jo niin länsimaiseen elämäntapaan tottunut, että ei siitä enää mitään tulisi.
Aina miinanpolkijoille hommia löytyy, ei se ikää katso.
Puhalla perseeseen.
Tottakai Novorussian puolelle fasisteja tappamaan, sinne otetaan vanhempaakin porukkaa ja palkka on hyvä.
Kyllä vain, olen miettinyt samaa, ikää minulla on muutama vuosi vähemmän kuin sinulle. Sotilaskoulutus tykistön tulenjohtajaksi. Ja tietysti Ukrainan puolelle, lomilla olevia Venäläissotilaita tappamaan. EU- kansalaisena tunnen sen jopa velvollisuudekseni.
Itse olen myös miettinyt sinne lähtöä vapaaehtoiseksi. Ikää tällä hetkellä 29v. Miten kannattais asiaa viedä eteen päin? Lähteä vaan paikan päälle, olisi hyvä olla tietoa että ottavat sinne porukkaa...
Olet oikealla uralla, sinut otetaan ilomielin vastaan kummallakin puolella ja palkkiona sinua odottaa 26 neitsyttä Paratiisissa...
Ukrainan puolelle ehdottomasti.
Heiluta siellä aina kameroille Suomen lippua, sillon ryssä pelkää ja lähtee pakoon hirmuista vauhtia. Sota loppuu nopeaan.
No ihan samaa aatellu! Kerätäänkö kimppakyyti ja lähetään ajelemaan?
Mä olen ajatellut hakea jonnekin Krimille tai Odessaan rantoja partioimaan. Etenkin sellaiset hiekkaisemmat rannan osat kiinnostaisi. Rantaterassi ja mukava majoitus merimaisemalla olisi sopiva bonus palkan lisäksi. Jotain sotilaskoulutuksen tapaistakin löytyy jostain 80-luvulta. Olin jossain mistä ei päässyt pois. Söin kamalasti munkkeja ja pitsaa. Kai niitä Krimiltä saa?
No jos nyt kuitenkin IHAN ensin koittasit, että riittääkö tyhmyytesi laitospaikkaan jossain Suomen mielenterveyslaitoksessa jos aiot lähteä palkattomaksi palkkasaturiksi?!
Ja ei kai kukaan o liian vanha sotimaan? Osaa kait sitä vaikka sata vuotias sitä liipasinta painaa? Ja mitä aä engelskalla?!? Tuskin juuri kukaan sitä osaa Ukrainassa tai Venäjälläkään?!
Tervemenoa!
Oisko mahdollista luoda jonku näköinen joukko suomesta jotka lähtisivät ukrainaan mm pioneerejä,jääkäreitä,panssarin torjunta jääkäreitä, viestimiehiä, tulen johtoa,ym. Ite oon reservin pioneeri lähen mukaa jos saadaa porukkaa ja rahoittaja ja yhteys ukrainan armeijaa
Minä kans valmis . Tykistön Au ,,ja mukaan . Missä kokoonnutaan
No miten kävi onko porukkaa vielä lähdössä vai onko joku jo palannutkin reissusta?
No kuka hullu nyt sinne ILMASEKS lähtee, pöljä? :/
Ja tuskin niitä sun ikäs kiinnostaa tuon taivaallista, kunhan kuntos on sitä luokkaa et jaksat ryynätä muitten mukana. Ja paskan hailee niille taitaa olla se sun englannin kieleskään, ku ei taida olla kovinkaan suosittu kieli toi englanti kummallakaan puolella sotivista osapuolista. Rupeet vaan pravdasta opiskelemaan sitä venäjää ennemmi.
Olet vannonut sotilasvalan Suomen valtiolle.
Tuleeko vaikeuksia, jos sotii toisen valtion armeijassa?
Joko lähdetään??