Jeesuksen sapatin vietto poikkeaa täysin adventistien
sapatin vietosta.
Jeesus ei kantanut rahaa synagookaan sapattina eikä adventtikirkoon vaan paransi sairaita ja katkoi tähkäpäitä.
Jeesus suhtautui kielteisesti sapatilla rahastamiseen.
sapatin vietosta.
Jeesus ei kantanut rahaa synagookaan sapattina eikä adventtikirkoon vaan paransi sairaita ja katkoi tähkäpäitä.
Jeesus suhtautui kielteisesti sapatilla rahastamiseen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hei-
Sinun pitää tehdä erotus markkinapaikan ja Jumalan työn välillä.
Ei minkään sortin sosialismi pyöri ilman rahaa ja Matt 28:18-20 metodi nielee rahaa.
Seurakunta-yhdistyksen toiminnan ylläpidosta ja evankeliumin työn metodista on kyse aina kun lompsaa kaivetaan ja -ihmisten avustamisestakin.
Jokainen kaivaa omaa lompsaa ja päättää itse minkälaisia arvoja rakastaa ja sehän näkyy rahankäytössäkin omassa sydämessä sitten, ei kukaan tiedä kenenkään lompsan virroista mitään koskaan. Kaikki on vaitiolovelvollisuuden takana aina ja nimettömänä kolehtihaaveissa eikä kukaan vaadi mitään.
Ainoa pakollinen seurakuntamaksu Suomessa on kirkollisvero.
Sitten kun alat nähdä Jeesus paitoja ja Jeesus kalsareita myynnissä kirkossa, niin voit sitten älähtää ihmisten rahankäytöstä.
Älä kuitenkaan älähdä jos joku rakasta esim. urheiluauton tai huvilatontin sijasta Jumalan valtakunnan työtä ja maallisen sijasta ikuisuuden asioita työtä lähimmäisten hyväksi tässä.
>> On aina oman päätöksen takana per/ nuppi; 2 Kor 9:7, 1 Kor 9.
Taivaan aarrekammioissa ei koit syö eikä ruoste raiskaa.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
>>>Ei minkään sortin sosialismi pyöri ilman rahaa ja Matt 28:18-20 metodi nielee rahaa.<<<
Jos kirkkolaitos ei olisi hävittänyt apostolista seurakuntaa (ekklesia) ja synnyttänyt hierarkista leipäpappijärjestelmää, vaan kaikki uskovat olisivat niin kuin Raamattu opettaa uudessa liitossa pappeja, niin lähetystyö etenisi lähestulkoon ilman rahaakin. Nyt rahaa nielevät pääasiassa kirkkorakennusten ja pappeusjärjestelmän ylläpito. Hyväntekeväisyystyö olisi lähes ainoa, mikä nielisi rahaa ja sekin sen mukaan kuin varaa on. Seurakunnan köyhiä ei rasitettaisi jatkuvilla kymmenys- ja uhrilahjavaatimuksilla, vaan he olisivat sen sijaan seurakunnan avustustyön kohde. Tällaiseen seurakuntaan köyhilläkin olisi varaa liittyä ja voisi myös kokea seurakunnassa lämpöä ja rakkautta jatkuvien vaatimusten sijasta.
Lisäys ed.
Joko joku on varannut nimimerkkini tai tämä uusi systeemi takkuaa, koska se ei huoli nimimerkkiäni "kerettiläinen".
Hei_ Apostoleilla oli oikeus alkuseurakunnankin aikaan 1 Kor 9 elantoon!
Keskiajan kirkon kanssa ei ole protestanttisilla tekemistä. Protestanttiset järjestöt ovat syntyneet Ilm 14:6-13 metodissa Kristus missiolle. Maailmaan ei mennä ilman nappulaa Matt 28:18-20; Miljoona uutta jäsentä joka vuosi maailmalla tulee. Kymmenysvarat menevät 1 Kor 9 metodissa. Kaikki muu kerätään erikseen. Oletko koskaan ajatellut että saat laittaa rahaa sen verran kun "sielu sietää" 2 Kor 9:7 pääasia että olet iloinen?! Pakollinen maksu Suomessa on vain kirkollisvero joille se kuuluu maksettavaksi. Kirkkorakennuksia on ja saattaa tulla aina joskus tilanne ettei pystytä enää kirkkoa ylläpitämään. Ihmiset paasaavat rahaa aina sinne mikä on sydäntä lähellä. Sitten ajellaan vaikka urheiluautolla ja annetaan kirkkojen rapistua. Jumala on itse luvannut siunata niitä jotka uhraavat valtakunnan työhön; Mal 3:10; tuo pitääs piisata, mutta usko tai älä ettei juuri yksikään vähävarainen ole kenenkään kuullen valittanut rahapulaa. Mal 3:10 toimii useimmiten kun kaikki on kunnossa. Siunauksia; Jari
>>>Keskiajan kirkon kanssa ei ole protestanttisilla tekemistä. Protestanttiset järjestöt ovat syntyneet Ilm 14:6-13 metodissa Kristus missiolle.<<<
Protestanttiset "uskonpuhdistajat" eivät myöskään luopuneet tuosta pakanuudesta alkunsa saaneesta kirkkolaitoksesta, vaan aivan samoin vainosivat "harhaoppisia" tuon "ainoan oikeaoppisen kirkon" nimissä, jonka "ulkopuolella ei ole pelastusta". Protestantismi on siis syntynyt katolisuuden laskemalle kirkkoperustukselle ja on nähtävissä, että myöskin protestanttiset kirkkokunnat ja seurakunnat ovat perineet katolisuudesta monet harhaoppinsa, joten väitteesi, ettei protestanttisilla mukamas ole mitään tekemistä katolisuuden kanssa ei pidä paikkaansa. Ja itsekin ne todistavat olevansa Äitikirkon "tyttäriä", kun ovat menneet ekumeeniseen yhteyteen sen kanssa ja tunnustaneet katolisen kirkon kristilliseksi seurakunnaksi.
>>>Maailmaan ei mennä ilman nappulaa Matt 28:18-20; Miljoona uutta jäsentä joka vuosi maailmalla tulee.<<<
Sitä voi sitten miettiä, ovatko nämä uudet jäsenet sellaisia, jotka uskovat "ainoaan oikeaoppiseen kirkkoon" vai Kristukseen syntiensä sovittajana...se "ainoa oikea oppi" kun tuntuu olevan erityisen vahvassa asemassa myös Adventtikirkon "adventtisanomassa" ja "adventtitotuudessa".
>>>Kirkkorakennuksia on ja saattaa tulla aina joskus tilanne ettei pystytä enää kirkkoa ylläpitämään.<<<
Mitä luulet, että sitten tapahtuu...pysähtyykö lähetystyö siihen eli onko Jumalan työ kirkkojen varassa? Vai kävisikö niin, että ihmiset joutuisivat oikeasti harjoittamaan uskoaan ja "pappeuttaan" ja ne "laodikealaiset" nimikristityt tippuisivat pois, kun ei olisi enää ketään heitä viihdyttelemässä kirkoissa...
>>>Jumala on itse luvannut siunata niitä jotka uhraavat valtakunnan työhön; Mal 3:10; tuo pitääs piisata, mutta usko tai älä ettei juuri yksikään vähävarainen ole kenenkään kuullen valittanut rahapulaa.<<<
Minä en vaan näe Jumalan valtakunnan työksi tuota katolisuuden synnyttämää hierarkisen kirkko-organisaation ylläpitoa. Ja tuskin kukaan köyhä valittaa rahapulaansa kirkossa, jossa hänet leimattaisiin varkaaksi, ellei maksa kymmenyksiään. Ja oikein köyhät eivät edes tunne vetoa eliittikirkoon, jossa oppi on pääroolissa lähimmäisestä välittämisen sijaan.
Siunauksin kerettiläinen
Hyväntekeväisyyteen tarvitaan AINA RAHAA.
Senvuoksi vapaaehtoiset lahjoitukset otetaan ilolla vastaan JOKAISESSA kristillisessä seurakunnassa, myöskin adventtikirkossa. Ei ne kaivot, kodit, sairaalat ja koulut nouse kolmansiin maihin ilman rahaa, vaan siihenkin tarvitaan antajia ja kansan karttuisaa kättä. Sen lisäksi, että ihmiset antavat rahalllista tukea. osa heistä joutuu lähtemään täältä turvallisesta kodistaan paikanpäälle auttamaan. Paljon on maailmassa kodittomia ja nälkää näkeviä lähimäisiä, lisäksi vielä lisääntyvässä määrin pakolaisia ja sodan uhreja.
Jeesus kaatoi rahanvaihtajien pöydät.
Nyt jos jeesus sattuisi menemän adventtikirkkoon hän kaataisi adventtikirkon puhujapöntöt ja kutsuisi adventistipastoreita ryöväreiksi, jotka tekevät rahanvaihtoa sapattina ja ohjaavat Jumalalle kuuluvat varat oman tilipussinsa täytteeksi. Rahanvaihtoa sapattina räikeimmillään.
No, aika fariseus asuu sinussa ja harha, että kaiken pitäisi elää ilman rahaa, joka aikakaudessa ja hetkessä.
Jo sana käsittelee kulunkipuolen sinulle, eli sinun on pidettävä lähimmäisestäsi huolta, myytävä itsesi kokonaan jne.
Eli tämänpäivän sanoma, se pelastuksen hintaan ei lisätä mitään, eli se on "täytetty", mutta levitys sanassa maksaa aina.
Apostolisena aikana se maksoi parhaillaan hengen, kuten tänäänkin.
Jos matkustetaan, niin se maksaa hinnan. Ei sitä merimatkaakaan ilman tehty apostolisena aikana ja kokoustilat maksoi rakentamiskustannuksin.
Tänään on jokaisessa yhteisössä, olkoon ateistit tai kristityt, niin välistäottajaa on.
On kiinteistöverot, sähkömaksut, on katumaksut, vakuutusmaksut ja lista on päättymätön ja kaikissa vielä keisarin armonlisävero.
Eli päättömiä juttuja ei kannata alkaa tänään veisaamaan jonkun palstalla, että hommat sujuisi "rahatta"..
Katsos tätä Veikko Hurstia. Hän hoiti nälkäisten asioita. Menikö ilmaiseksi?
Ei mennyt. Meinaan yhteiskunnan tavallaan pitäisi hoitaa tätä ongelmaa, mutta esim Veikko kerjäsi ne tilojen vuokrahat aikoinaan kaupungille, eikä ollut pieniä summia... Eli se käsi, joka ruokki köyhää, kaupungin puolesta, niin sille puolestallekin piti vielä vuokra maksaa.
Hokaatko tätä päivää. Turhaa sinä atventisteja asoista tukistat. Tukista ihteesi, sattuu paremmin henkeesi.
Sanomalla, kaikki Suomalaiset ovat samanlaisija, kaikki kristityt,kaikki,advarit,kaikki,pastorit. Itse advarina sanoisin Löytäneekö ihmisen poika uskoa kun Hän tulee ,meidän keskuudessa valitettavan vähän mutta onneksi joitakin.
Siunausta sinulle!