Syvähkö haava sormessa

haava sormessa

Onnisruin leikkaamaan sahalaitaisella terävällä puukolla itseäni sormeen eilen.
Haava on syvähkö ja siitä tuli verta paljonkin.
Laitoin laastarin veren tyrehdyttämiseksi, ja tänä aamuna avasin sen. Sormi oli ollut kipeä koko yön ja "sykkinyt".
No verta siitä tuli taas kunnes se hyytyi. Huutelin haavaa varovasti haaleassa vedessä ja puhdistin jotenkuten neoamiseptillä.
Haavassa on kuivaa verta kuitenkin.
Pitääkö minun puhdistaa myös kuivat veret pois? Vai lähdenkö suosiolla terveyskeskukseen?

2

3377

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haava sormessa

      Niin ja kuivaa verta on "nahan alla" niin että siinä on pieni kuhmu nahan alla ja ulkopuolella tummaa kuivaa verta kuhmun vieressä.

    • 131313131313131313131313

      Puhdista mieluummin aineella älä vedellä. Kuinka syvä haava on? Jos haava on niin syvä että näkyy vaaleanpunaista niin se vaaleanpunainen on lihas ja sillon tarviit tikit, mutta jos ei näy mitään vaaleanpunaista ja tulee vaan verta niin pärjäät laastarilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5970
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5555
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5247
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3255
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2789
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2601
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2290
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2090
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1900
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1821
    Aihe