Erinomainen blogi aiheesta on osoitteessa https://passiiviidentiteetti.wordpress.com/2015/01/23/kallis-tuulivoima-saastaa-rahaa/. Vihreät Niinistön ja Tynkkysen johdolla erittävät harhauttaa ihmisiä kuvittelemaan että tuulivoima tulee kansalaisille edulliseksi sen ansiosta, että se ylituotantovaiheessa painaa markkinahintaa alas. Jo ihan talonpoikaisjärki sanoo että näin ei voi olla kun osa korkeiden syöttötariffien tuotoista menee omistajien voitoiksi, maanomistajille maksettaviin korvauksiin ja kyläyhdistysten sponsorointiin.
Kallis tuulivoima säästä rahaa?
19+13
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
>Joo mitään mekanismia EI edes tunneta, millä ilmaisen energian tuulivoima voisikaan olla kallistuvan polttoaineen ydinsikavoimaa kalliimpi?
Japanin hallitus totesikin JO 2011, että ydinvoima oli JO silloin 3- kertaa kalliimpaa tuulivoimaa.
Mikään ei ole ilmaista. Jos olisi niin tuokaa se tuulivoimala mailleni ja asentakaa ilmaiseksi siirtojohtoja myöten. On myös kiva nauttia ilmaisista huolloista. Kyseessä on siis vihreä valhe.
kyllä kai ne jonnillaista markkina vuokraa maksaa ? -- oisko asiasta tietoa ?
Tuulivoiman polttoaine on 100% ILMAISTA. Aivan kuten maalämmön, geotermisen, aurinkoenergiallakin.(Ydinvoiman Pu-349 polttoaine sen sijaan maksaa 6-8 miljardia/tonni!!!!!!!!!!!!
Haluaisinpa muuten nähdä MITEN huolletaan ilmaisen polttoaineen aurinkokennoja?))
Kyseessä siis ON VIHREÄ TOTUUS.
Kuvaavaa onkin, että Aurinkovoimaloille ydinala määräsi JO haittaveroja, kuten mm maalämmöllekin. Syynä näissäkin sama : ILMAISTA ENERGIAA.
Posiva oin tuhonnut ydinjätteitten hautaamisiin JO neljättä miljardia! Nyt Olkiluodon luolastot on JO hukkumaisillaan sisälle Onkaloon jo nyt vuotaviin merivesiin. Eikä rahoilla muuten ole saatu GRAMMAAKAAN ydinjätettä edes säilöön!
Montakohan senttiä maksoikaan Tuulivoiman, vesivoiman ja Aurinkovoiman jätehuollot? .. Ai niin kun NEKIN ON ILMAISIA..)
Hienoa, siis kaikki tuet syöttötarriffien muodossa voidaan siis poistaa noilta ilmaista polttoainetta käyttäviltä ja jätteitä tuottamattomilta energiamuodoilta, Niidenhän pitäisi tuon perusteella pärjätä ihan markkinataloudessakin.
Siispä uusiutivien tuet/syöttötarriffit ovat VIHREÄ KUSETUS!
"Syöttötariffi eli takuuhintajärjestelmä
Syöttötariffijärjestelmän tarkoitus on taata sähköntuottajalle ennalta sovittu hinta tuotetusta sähköstä. Takuuhintajärjestelmä on yksi valtion ohjauskeinoista, joilla se voi vaikuttaa sähkön tuotantorakenteeseen. Sillä pyritään useimmiten lisäämään uusiutuvien tai kotimaisten energialähteiden käyttöä.
Useissa EU:n jäsenvaltioissa on jo voimassa uusiutuvan energian syöttötariffeja. Niiden suuruus ja rakenne vaihtelevat maittain."
http://www.motiva.fi/taustatietoa/ohjauskeinot/syottotariffi_eli_takuuhintajarjestelma
Syöttötariffin tarkoituksena on auttaa uuden teknologian energioita kehittymistä ja saavuttamaan kilpailukyky sähköverkossa. Professori Peter Lundin sanoin: "Syöttötariffin tehtävä on tehdä itsensä tarpeettomaksi".
Saksassa tuulivoiman syöttötariffi laskee sähkön keskihintaa enemmän kuin syöttötariffi sitä nostaa: http://www.tuuliwatti.fi/ci/Kohti energiavallankumousta 03102011 Peter Lund.pdf
"Saksassa tuulivoiman syöttötariffi laskee sähkön keskihintaa enemmän kuin syöttötariffi sitä nostaa"
Heh-heh. Todellisuudesa saksalaiset maksavat uusiutuvien energioiden tukia vuosittain yli 20 000 miljoonaa euroa ja sähkön kuluttajahinta on lähes 30 snt/kWh.
Jo esitettyjen näyttöjen perusteella Vihreävaleen ei voi olettaakaan ymmärtävän, että sähkön tuotantohinta, sähkön hinta, ja tuotannon tukemiseen käytetty raha on kaksi eri asiaa - ei myöskään sitä, että Suomessakin ydinvoima saa edelleen samaa tuotantotukea, jonka piti jäädä väliaikaiseksi, kuin sai ensimmäisten laitosten valmistuttua, luultavasti vain paljon enemmän - kyse on piilotuesta, jonka voi kuvata yksinkertaisesti sanalla "alivakuutus". Lisäksi ydinvoima on ainoa sähköntuotantomuoto, jonka onnettomuuden kustannuksia valtio on sitoutunut korvaamaan. Toisin kuin yhä jatkuva ydinvoiman tuotantotuki (joka Britanniassa on tulossa julkiseksi uusille ydinvoimaloille), tuulivoiman tuotantuki, syöttötariffi, on laissa määräaikainen, eli kun ala on saatu kilpailukykyiseksi, se ei enää tarvitse tuotatantotukea (mikä ei ol toteutunut ydinvoiman kohdalla). Professori Peter Lundin sanoin: syöttötariffin tehtävä on tehdä itsensä tarpeettomaksi.
Sähkön tuotantohintaan ei vaikuta erilaiset sähkön kulutukseen ja siirtoon liittyvät verot ja veroluonteiset maksut, joita esimerkiksi muutama vuosi tanskalainen maksoi enemmän kuin suomalainen kaikista sähkön kulutukseen liittyvistä maksuista. Suomalaiset Vihreävaleet ovat niitä harvoja, jotka mutisee jotain ikävää Tanskan sähkön kuluttajahinnoista tai tuulivoiman tuista, koska ymmärrys siitä, että ilmainen ja ilmaiseksi paikalle tuotu energialähde - tuuli - on erittäin vaikeasti ylitettävissä oleva etu myös tulevaisuudessa, kun ihmiskunnan tärkein asia on kestävä kehitys, ei heille ole vielä auennut.
Tuulivoiman tämänhetkinen todellinen hinta eli syöttötariffi on 10,5 snt/kWh. Sähkön tämänhetkinen markkinahinta on taasen 4,06 snt/kWh. Eli tuulivoiman hinta on 2,5-kertainen sähkön markkinahintaan nähden. Ja se on kaksinkertainen siihen hintaan nähden jolla tarjotaan täystuulisopimuksia. Tuo erotus kustannetaan verovaroin eli kansalaiset maksavat tuulivoiman korkean hinnan tavalla tai toisella.
Kun tuulivoiman syöttötariffi luotiin, kuviteltiin sähkön hinnan nousevan niin että se on lähellä ensi vuonna voimaan tulevaa syöttötariffia 83,5 snt/kWh. Näin ei tule kuitenkaan käymään vaan tuulivoiman hinta tulee säilymään kaksinkertaisena sähkön markkinahintaan verrattuna.
Ydinvoima ei saa Suomessa tukea, vaikka Stuxnet niin väittää. Stuxnetiä on monta kertaa pyydetty osoittamaan budjettikirjasta momentti johon tuki sisältyisi mutta hän ei ole siihen kyennyt.
Tuulivoiman järjetön takuuhinta on 105,30 €/ MWh. Että silleen.
... jota ei pidä sekoittaa tuulivoiman tuotantohintaan. sehän on vain väliaikainen tuki tuulivoiman kilpailukyvyn edistämiseksi - niinkuin ydivoimakin on saanut tukea Suomessa alusta asti ydinvastuulain mukaisesti. Ja kehuvat jopa valmiiksi ja kaupallisesti kannattavaksi teknologiaksi sitä ydinvoimaa :D
Tänä aamuna oli Tanskan Jyllannissa negatiivinen sähkön markkinahinta. Jos tuota tapahtuu useammin, kannattaa siellä hankkia suuret sähkövastukset joilla lämmittää merivettä. Helpompaa tuottoa kuin tuulivoimalan pystyttäminen.
Tuulivoima alentaa sähkön hintaa. Järkeenkäypä juttu.