Perussuomalaiset vaativat maatalouden alasajo

Iltalehden poliitikan osastolla pari persua käy kovaa sotaa suomalaista maataloutta vastaan. Tuet olisi lopetettavaSuomlaineja vähintään puolet tiloista laitettava lihoiksi.

Onko tämä puolueen virallainen kanta?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kirjoitusvirhee omia.

Äänestä

Taas harvinaisen typeä avaus koita keksia parempiä .

Äänestä

Keskusta vaatii maatalouden alasajajoa ei sitä tartte edes paljon kavereilta kysellä kun vaan viittii vähänkin tsiikata ympärilleen


ja Kesusta vaatii kovaa liittovaltiota diktatuurin tyyliin

olemalla Alde ryhmässä EU:ssa
joka ajaa maataloutta alas ja kovaa Bryssel-keskeistä
liittovaltiota

Täällä ei kannattane kysellä maataloudesta koska se on Keskustan
heiniä


http://www.suomenuutiset.fi/keskusta-pelaa-kaksilla-korteilla/
Kansanedustaja Reijo Tossavainen (ps.) kummeksuu sitä, että Keskusta ja RKP kuuluvat Euroopan unionin parlamentissa liberaalien Alde-ryhmään, vaikka Alde on EU-parlamentin puolueryhmistä kaikkein kiivain maataloustukien vastustaja ja kaikkein kiivain liittovaltion kannattaja.


http://www.suomenuutiset.fi/sampo-terho-emme-tarvitse-vayrysen-alde-ryhmaa/

ALDE on todellakin kaikkein liberaalisin ja liittovaltiomyönteisin ryhmä, eikä sen suunta kääntyisi riittävästi, vaikka me sinne menisimmekin. Me haluamme pysyä aidosti eurokriittisinä paitsi kotimaassamme, myös europarlamentissa – toisin kuin vanhat puolueet, jotka arvostelevat kyllä kotimaassa, mutta pysyvät euroryhmissä hiljaa, Terho moittii.


http://toimikankaanniemi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/159426-vayrynen-on-umpikujassa-aldessa

Ehdotus on mielenkiintoinen. Väyrynen jo nyt on äärimmäisen huolestunut siitä, että hän joutuu Olli Rehnin ja Anneli Jäätteenmäen kanssa liberaaliryhmään.

Väyrynen on pyrkinyt aiemmin pois liberaali-Alde-ryhmästä. Kepu ei ole sitä sallinut. Nyt hänellä on hätä ja hän kutsuu Perussuomalaisia apuun. Turhaan.



Lasse Lehtinen ja Sanna Ukkola kirjoittavat kirjassaan Vastarannan kiiski (sivu 227), miten "Väyrynen ryhtyi riitelemään heti europarlamenttiin tultuaan". "Liberaaliryhmän ja Väyrysen näkemykset Euroopan unionista eivät osuneet yksiin." Näin siis jo 1990-luvun puolivälistä alkaen.

Kirjassa todetaan edelleen, että "liberaaliryhmän enemmistö ja johto ovat kautta aikain olleet federalisteja, liittovaltion kannattajia". Tämä selittänee sen, että Väyrynen oli ryhmässään melko yksinäinen eikä saanut mitään merkittäviä tehtäviä.

Ryhmän enemmistön ja johdon kanssa räikeästi eri linjoilla oleva edustaja on täysin vaikutusvallaton, vaikka olisi kuinka viisas ja pätevä. Kirjassa väitetäänkin Väyrysen olleen suomalaismepeistä kaikkein laiskin. Tämänkin selittää sen, että hän oli ryhmässä "syrjäytetty".

Äänestä

Maidon tuottajahinta laskee 12,5 %. Joko ne perussuomalaiset ovat vallanneet Valionkin ? Vai onko keskustalaiset isännät sielläkin maidontuottajan asialla ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SuomlaineN kirjoitti:

Iltalehden poliitikan osastolla pari persua käy kovaa sotaa suomalaista maataloutta vastaan. Tuet olisi lopetettavaSuomlaineja vähintään puolet tiloista laitettava lihoiksi.

Onko tämä puolueen virallainen kanta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu