Jätin maitotuotteet - kehitys alkoi

Lautaperse

Ok, Pakkisteinit ja fitnessbimbot kainuhä rahtaa kotiin sitä maitorahkaa, mutta minäpä tein toisin. Ainoa maitotuote jota syön on juusto aamiaisella. Ja se on meikäläiselle todella radikaalia, sillä olen viimeiset 16 vuotta syönyt todella aljon suomalaista rahkaa ja raejuustoa.

Kaikkimalkoimsiitä että asuin ulkomailla vuoden. Sikäläiseen kulttuuriin ei kuulunut maitotuotteilla mässäily, joten jätin ne pois. Ja muutaman kuukauden tauoSta huolimatta aloin saada todella hyviä tuloksia.

En väitä että suomal maitotuotteissa olisi naishormonia edistäviä aineita tai itse niitä hormoneja, mutta olen itse selittänyt asian sillä.

9

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maitoparta

      Jeah! Sama mulla. Maitorahkat on pahaa ja maidot myös. En edes tykkää kaupan maidosta, täysmaito just ja just menee. Harvoin kun juon niin tilalta suoraan, nam! Mut joo proteiinit jostain muualta kun maitorahkasta, hyi!

    • maidoton

      Tohan on just hyvä, että olet löytänyt ruokavalion joka toimii. Ei ne maitotuotteet mitenkään välttämättömiä ole.

      Maitotuotteet voivat esimerkiksi pitää yllä kehon tulehdustilaa, mikä saattaa haitata kehittymistä. Toisaalta, rasvattomat maitotuotteet eivät sisällä mitenkään älyttömästi ravinteita, joten niiden korvaaminen muilla proteiininlähteillä (esim. liha) voi korjata elimistön ravinnetilaa ja sitä kautta edistää kehitystä.

    • Laktoositonta

      Kohtuullinen maidon käyttö on ok.

    • vettäjanoon

      Rahka on pääasiassa kaseiinia ja lisäksi sen fosfori-kalsiumsuhde on huono. Se lisää elimistön happokuormaa ja on todennäköisesti luustolle haitallista.

      Perusmaitotuotteet ovat hyvin hitaasti pilkkoutuvaa, huonosti imeytyvää proteiinia, joka estää muiden ravintoaineiden imeytymisen. Tämä taas hidastuttaa aineenvaihduntaa. Se on kuitupitoisesti köyhää ravintoa.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/maito.htm

    • kikkihiiri7cm

      Hyvä valinta. Ei ole mitään perusteita syödä maitotuotteita. Enemmän vihanneksia ja hedelmiä, niistä saat kuitua. Valkuaista saa ilman maitotuotteitakin ihan riittämiin.

    • mmaauyt

      Asian meininkiä jättää maitoa ja rahkat hyllylle
      https://www.youtube.com/watch?v=DpEzwKCYL6k

    • maidoton

      maito ei ole ihmisen ravintoa imeväisvaiheen jälkeen. Mikään eläin ei juo maitoa aikuisena kuin ihminen.

    • MrJuha82outolintu

      Maito on hyvää, tekee hyvää luustolle.
      Kaikki jos kielletään, niin ei sekään mee hyvään.
      Kaikkea KOHTUUDELLA on jonkun viisaan filosofin toteamus.
      Haloo ihmiset!!!!!!!!!!!
      Liian ahdasmielinen ajattelu ei oo hyvästä.
      Hermot siinä menee.
      =)

      • maidoton

        On paljon muitakin asioita jotka tekee hyvää luustolle kuin maito. Ja jos kokee, että olo ja tulokset paranee ilman maitotuotteita, niin ei kai niitä pakko ole syödä. Kukaan ei ole maitoa kieltämässä, sä voit ihan rauhassa jatkaa rahkan syömistä. Mie jätän väliin, parempiakin vaihtoehtoja on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      238
      6802
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5121
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      171
      4879
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      66
      3320
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2933
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2389
    7. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      23
      2222
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      78
      2052
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1950
    10. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1784
    Aihe