Täällä käydään enemmän tai vähemmän asiallista keskustelua ABS-jarruista näin liukkaiden alettua.
Nykyiset ABS-jarrut perustunevat sihen, että pyörä on välillä vapautettava jarrutuksesta, että tietokone tietää nopeuden. Tämä tekniikan vajavuus aiheuttaa tehottomuutta.
Oikea tapa parhaan ABS-jarrun toimintaan olisi se, että tietokonejärjestelmä tietää auton nopeuden jonkinlaisen tutkan avulla ja sovittaa pyörien nopeuden ehkä 10 prosentin jätölle.
Tällöin jarrujen tehokkuus olisi aivan toista luokkaa kuin nyt, ja tekaritkin pysyisivät ikenissä jarrutuksen aikana. Kuinkahan kauan menee, että tekniikka autoissakin kehittyy tälle tasolle. Mielestäni tekniikasta löytyy jo tarvikkeet tähän ratkaisuun.
Nykyiset ABS-jarrut perustunevat sihen, että pyörä on välillä vapautettava jarrutuksesta, että tietokone tietää nopeuden. Tämä tekniikan vajavuus aiheuttaa tehottomuutta.
Oikea tapa parhaan ABS-jarrun toimintaan olisi se, että tietokonejärjestelmä tietää auton nopeuden jonkinlaisen tutkan avulla ja sovittaa pyörien nopeuden ehkä 10 prosentin jätölle.
Tällöin jarrujen tehokkuus olisi aivan toista luokkaa kuin nyt, ja tekaritkin pysyisivät ikenissä jarrutuksen aikana. Kuinkahan kauan menee, että tekniikka autoissakin kehittyy tälle tasolle. Mielestäni tekniikasta löytyy jo tarvikkeet tähän ratkaisuun.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei pyörää sen takia "vapauteta" että nopeus mitattaisiin vaan jarrua höllätään silloin kun sen nopeus on nolla, eli pyörä ei pyöri. Kun pyörä jälleen pyörii, jarrutustehoa lisätään.
Ei ABS:n tarvitse tietää auton nopeutta, sen tehtävä on vain estää pyörien lukkiutuminen (joka tarkoittaa pyörän hetkellistä vapauttamista jarrutuksesta osittain/täysin)... En ymmärrä, miten 10% "jättö" parantaisi jarrutustehokkuutta, koska lukkojarrutus on tietyissä olosuhteissa aina ABS:ää parempi (irtolumi jne.) eikä ABS muutenkaan häikäisevästi paranna auton hidastuvuutta (eiköhän se renkaiden kitka tule parhaiten hyödynnetyksi juuri siinä lukkiutumisrajalla). ABS kehitettiin kuitenkin parantamaan auton hallittavuutta jarrutuksessa, ei sitä tehostamaan!
kuinka moni onnistuu jarruttamaan perinteisillä jarruilla lukkiutumisrajalla muuttuvissa olosuhteissa?
Saati sitten jarruttamaan eri pyörillä eri tavalla, jokaisella neljästä?
Naisautoilijana kiinnostaisi tietää, miksi en ole huomannut omassa 2000-luvun ABS-jarruilla varustetussa Pösössäni mitään ravistelua jarrutettaessa? Jos olisi tekarit, niin varmasti pysyisivät leukaperissä.
... ja nauti värinöistä.
Omassa pösössäni jyminät kyllä tulevat kun pedaalin painaa ääriasentoon. Ja jo vähän ennen ääriasentoa alkavat yksittäiset pyörät varoittelemaan pienellä naputuksella jos tulee ajettua turhan urheilullisesti liian liukkaalla.
Eli nyt kokeilemaan ja runttaamaan poljinta mieluiten jossain suljetulla alueella. Lupaan hyvät vibrat vähintäänkin jalkapohja alueelle.
Juu. Mutta jarruissa on tärkeää myös luetettavuus, myös muutaman vuoden käytön jälkeen. En minä ainakaan luottaisi muutaman vuoden ikäisessä autossa jarruihin jotka toimivat "jonkinlaisen tutkan" ja hitonmoisen tietokone-elektroniikan varassa.
Mutta noin niinkuin periaatteessa taidat olla oikeassa.
ei tässä mitään tutkaa tarvita. ABS-järjestelmä seuraa jokaisen pyörän pyörimisnopeutta, ja ohjaa jarrupainetta sen mukaan.
Siis nykyisen ABS:n huonous on sen "tehottomuudessa", joka johtuu siitä, että jarrutus ei toimi koko ajan, vaan systeemin pitää vapauttaa välillä jarrua. Tämän vuoksi on paljon tyyppejä, jotka väittävät pystyvänsä omin nokin jollakin höyhen- tai lukkojarrutuksella parempaan tulokseen. En ymmärrä sitä, miten ilman ABS-jarruja voidaan säätää eri pyörien nopeutta niiden alla olevan erilaisen pinnan suhteen ja säilyttää ohjattavuus.
Tuo tien pinnasta mitattu todellinen nopeus mahdollistaisi kaikkien pyörien maksimaalisen jarrutuksen pitokyvyn rajoilla joka hetki ilman. että pitää välillä löysätä ja menettää aikaa. Samalla säilyy ohjattavuus.
Tietenkin on niin, että systeemi on mahdollista rakentaa jo nyt. En tiedä tarkalleen syytä siihen, miksi sitä ei tehdä. Syyt lienevät jotkin "yleiset" uusien asioiden käyttöönotossa.
Kyllähän nykyisetkin ABS:t menevät esim. anturien rikkoutumisen myötä toimintakyvyttömiksi, mutta silloin toimivat normaalit jarrut.
Monta asiaa on sellaista, että tietokoneet ohjaavat teknisiä toimintoja. Esim. moottorit ovat nykyisin tietokoneohjattuja. Miten lienee lentokoneiden ja -liikenteen laita, entä laivat jne...
Tätä olen itsekin vähän miettinyt. Miten se ABS-järjestelmä tietää, että auto liikkuu, jos kaikki pyörät sattuvat olemaan yhtä aikaa lukkiutuneena? Ja mistä ABS-järjestelmä tietää, että juuri ennen pysähdystä ei enää pidä vapauttaa jarruja?
Olisko tuo kiihtyvyysanturi vastaus tähän?
Tämä keskustelu on nyt taas tällaista hömppää...
Sama kuin rakennusmiehet ystäväni kanssa kinasivat siitä, muuttuko vesiämpäri sitä painavammaksi mitä korkeammalta sitä nostetaan.. heheh
Noh mutta, asiaan ABS-jarruihin kuuluu elektroninen kiihtyvyysanturi joka aistii nopeuden vaihteluita. ESP-ajonhallintajärjestelmässä samanlainen anturi aistii myös sivuttaiskiihtyvyyttä sekä auton kiertymistä. No, yhdessä joka renkaan pyörimisnopeusantureiden antamien tietojen kanssa ABS:n tietokone laskee luiston määrän ja säätää jarrutuspaineita sen mukaan.
Se miksi vanhat ABS:t "rytkyttää" enemmän johtuu sen aikaisen tietokonetekniikan hitaudesta ts. ÁBS:n tietokoneen säätötaajuus on jotain välillä 10-100Hz. Hz = säätökertaa sekunnissa.
Jotenkin näin, korjatkaa te viisaammat.
t: Sipe
Anna mä arvaan. Oot ystäväs kanssa sitä mieltä, et ämpäri muuttuu painavammaksi?
ABS-jarrujen rynkytys tuskin johtuu jarruja ohjaavan tietokoneen kellotaajuudesta, tai sen hitaudesta. Tietokoneen ja sen antureiden nopeus riittäisi takuulla siihen, että kuljettaja ei tuntisi mitään rynkytystä polkimessa, mutta hitaus on ihan jossain muualla.
ABS-jarrut toimivat nestepaineella, ja nestepaineen jakoa jarruille ohjaa mekaanisesti toimiva yksikkö. Jos tämä järjestelmä toimisi 10-100 kertaa nopeammin, rynkytys ainakin vähenisi.
Niin kyllä ainakin itsellä toimi abs loistavasti,kun autona oli Saab 9000 vm.87 ei ollut mitään ongelmia niiden osalta. Ja lähinnä naurattaa tuo että joitain haittaa se polkimen tärinä jarrutuksessa. Se osoitti että myös vanhasssa autossa ne toimivat loistavasti.
Niin ja vielä siitä polkimen tärinästä hyvä vain että näin tapahtuu huomaapa kuski että on ollut liian kova tilannenopeus. Ja kyllähän absit on paljon paremmat kuin normaali jarrut. Vanhoissa ei ollut vielä sitä elektronista jarruvoimanjakoa, joka on nyt sitten uusissa niin sen avulla, joka pyörää voidaan jarruttaa maksimaalisesti, vaikka renkaiden alla pito vaihtelisi.
Tosiasiahan on se, että nykyiset ABS-jarrut eivät jarruta maksimaalisesti, koska ne löysäävät välillä.
Toinen juttu on tietenkin se, että tarvitaanko vielä tehokkaampia jarruja?
Useimmat autoa ostaessaan arvostavat mahdollisimman hyviä jarruja. Esim. kun auto pysähtyy satasesta 40 metrin matkalla on tehot riittävät. Mutta talvella tuohon 40 metriin pystyviä on enää harvassa vaikka nopeutta laskettaisiin satasesta ->70km/h:ssa ja jopa allekin. Ja silti vielä kummastellaan talvirajoituksia.