HESA RAKENTAA UTSJOKIKIN MAKSAA VIULUJA!

http://yle.fi/uutiset/helsinki_saa_keskustakirjastonsa/7767028

30 miljoonaa jälleen yhteisistä rahoistamme hesalaisten huppailuun! Utsjoelta on vähän pitkä matka hesan kirjastoihin, mutta maksaa silti pitää, vaikka ei kirjastoa käytäkään!


Late Lapista. SSSS Ry!
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eihän Utsjoella makseta veroja. Nehän elää valtionavuilla.

Äänestä
  • Valtavat poro-korvaukset saa Utsjoki. Itse ei maksa mitään

    Äänestä

  • Eihän se Helsinkikään elä muuten kuin valtionavuilla. Kaikki valtionverot tiliteään pääkaupunkiseudulle. Siirtolaskutuksella voidaan kupata muualla Suomessa olevan Firman kassa tyhjäksi ja näyttää tappiollista tulosta. Näinköhän oli Pyhäsalmen kaivoksen kohdalla? Saatiin myyntikuntoon siirtolaskutuksilla ja tulos tappiolliseksi. Kas kummaa kanadalaiset osti sen ja puolen vuoden päästä oli kaivos maksettu !

    Äänestä

  • Valtionosuuksissa syrjitään tiettyjä kuntia. Esim Utsjoki saa tuloistaan 80% valtionapuina ja lisäksi jättimäiset porokorvaukset. Esim Espoo, joka nämä valtionavut maksaa saa itse alle 2% tuloistaan valtionapuina.

    Äänestä

  • karu.tilanne kirjoitti:

    Valtionosuuksissa syrjitään tiettyjä kuntia. Esim Utsjoki saa tuloistaan 80% valtionapuina ja lisäksi jättimäiset porokorvaukset. Esim Espoo, joka nämä valtionavut maksaa saa itse alle 2% tuloistaan valtionapuina.

    Espoo elää täysillä valtionavuilla. Metsähallitus, vaikka se hakkauttaa metsiään Inarissa, taikka Nuorgamissa, Savukoskella ym. maksaa verot Espooseen. Ei ollut mikään pikkusumma minkä se tlittää veroina. Verot pitäisi maksaa siihen kuntaan, jossa se tulos syntyy, eikä viedä niitä ulos kunnasta kuten nyt on. Vääristelty valtionaputulos seuraa tästä !

    Äänestä

  • Suomen verotus menee siten , että verot maksetaan sinne missä työtkin tehdään. Pääkonttorin sijaintipaikalla ei ole mitään merkitystä.

    Äänestä

  • tosiasia kirjoitti:

    Suomen verotus menee siten , että verot maksetaan sinne missä työtkin tehdään. Pääkonttorin sijaintipaikalla ei ole mitään merkitystä.

    Ei pidä paikkaansa. Työntekijöiden verot menevät paikkakunnille josta työnytekijät ovat. Yrityksen verot menevät sinne missä yritys on rekisterissä. Elqotec on yksi esimerkki, joka siirsi pääkonttorinsa verotussyistä Luxemburiin. Minkähän takia yrityksiä on juuri siirtynyt Luxemburiin, jollei verotuksen ? Sitäpaitsi konsernin sisäisillä siirtolaskutuksilla voidaan rahaa siirtää minne tahansa, kun lain sallimissa rajoissa se toteutetaan.

    Pääkaupunkiseudulla asuu tuhansia metsänomistajia joiden metsät eivät taatusti kasva siellä, samoin kesämökit tai lomamökit Levillä Rukalla ym. Verot kuitenkin maksetaan muuhun kuntaan kuin missä tulos syntyy.

    Äänestä

Minne katosi ne kaksi muuta vastausta?

Äänestä

Olen helsinkiläinen, mutta en olisi silti halunnut keskustakirjastoa ; se on turha ja kallis. Helsingissä on jo hyvät kirjastopalvelut.

Äänestä

Sata miljoonaa! Kullastako se tehdään?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


LateLapista kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/helsinki_saa_keskustakirjastonsa/7767028

30 miljoonaa jälleen yhteisistä rahoistamme hesalaisten huppailuun! Utsjoelta on vähän pitkä matka hesan kirjastoihin, mutta maksaa silti pitää, vaikka ei kirjastoa käytäkään!


Late Lapista. SSSS Ry!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu