Siviilipalveluspaikat Oulun seudulla?

Sivariks

Hei! Olisiko kenelläkään linkkiä tai vinkkiä, mistä löydän Oulun seudun siviilipalveluspaikat.

Kiitos!

10

2778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohnis1

      Siviilipalveluspaikkoja ei ole määrätty erikseen kuten asepalveluspaikat. Oulun seudulla on kyllä varmasti monia paikkoja joihin voi mennä. Sairaalat, terveyskeskukset, vanhainkodit, palo-asemat, kirjastot, kunnan palvelut jne. voittoa tavoittelemattomat paikat käyvät siviilipalveluspaikaksi.

    • Sivariks

      Ok. Kiitos. Kaikki niistä eivät varmaankaan ole ns. "siivilipalvelukelpoisiksi työnantajiksi" vielä hakeneet, mutta jospa joku laitos tms. sitten sen hakemuksen tekisi, että saisivat ottaa sivarin töihin.

      Oishan se helppoa, jos olisi joku listaus olemassa. Ehkä Lapinjärven siviilipalveluskeskuksessa osaavat antaa neuvoja, mitkä työnantajat ovat Oulun seudulla perinteisesti sivareita ottaneet.

    • hankivapautus

      Uskomatonta, että jollakin on hinku palkattomaan pakkotyöhön häväistäväksi ja hyväksikäytettäväksi. Sinulle nauraa kaikki siinä laitoksessa, jossa ilman palkkaa lusit.

    • Sivariks

      Saman verran saa päivärahaa ym. korvausta kuin varusmies, mutta lyyemmät päivät, pääsee toimistoajan jälkeen kotiin ja joka viikonloppu myös vapaata. Saa myös hyvää työkokemusta, vaikkei olisikaan samalle alalle, mihin jatkossa kouluttaudun.

      En ala hankkimaan vapautusta valehdellen, kun ei ole mitään fyysistä tai psyykkistä terveyshäikkää, johon voisi vedota.

      Ei paljon hidasta, jos jotkut ymmärtämättömät naureskelevat valinnalleni. Ainahan sitä elämässä riittää niitä, jotka eivät osaa kunnioittaa toisten valintoja tms.

      • justjustjustjust

      • olet_luovuttaja

        Varusmiehet ovatkin orjia, miksi vertaat sellaiseen? Ihmisen pitää taistella itsensä puolesta ja riistoa vastaan, sivarit ja varusmiehet toisin ovat sitä samaa hyväksikäytettävää massaa. Vapautuksen saat valehtelematta, riittää kun kutsunnoissa sylkee niitä armeijan kapiaisia kasvoille, jos ei riitä, teet saman intissä, niin varmasti saat vapautuksen, tosi mies voisi käyttää nyrkkiä.


      • Olet_Paskaa

        Vitun paskahousu


      • helpporaha
        olet_luovuttaja kirjoitti:

        Varusmiehet ovatkin orjia, miksi vertaat sellaiseen? Ihmisen pitää taistella itsensä puolesta ja riistoa vastaan, sivarit ja varusmiehet toisin ovat sitä samaa hyväksikäytettävää massaa. Vapautuksen saat valehtelematta, riittää kun kutsunnoissa sylkee niitä armeijan kapiaisia kasvoille, jos ei riitä, teet saman intissä, niin varmasti saat vapautuksen, tosi mies voisi käyttää nyrkkiä.

        Osa siviilipalveluksen suorittaneista jatkavat siviilipalvelustyössään, vaikka palvelus on jo päättynyt. He saavat kaikki kulunsa maksettua ja palkka on heille riittävä ja työ mielekästä. Ei tämä orjatyöltä kaikista tunnu, vaikka palkka olisikin kehno. Palkka on kuitenkin verotonta ja asunnon kustannuksista riippuen käteen voi tulla lähes 1500 euroa kuukaudessa verottomana.

        Tietenkään tällainen verottoman palkan maksaminen palvelusajan päättymisen jälkeen ei ole laillista, mutta sitä silti tapahtuu kun osapuolet eivät halua purkaa sopimusta. Voi johtua myös siitä, että palvelusmies ei yksinkertaisesti tiedä milloin hänen palvelus loppuu ja työnantajakaan ei muista tarkistaa.

        Itse saan verottomana 1200 euroa kuukaudessa ja siviilipalvelustyössäni ei tarvitse tehdä juuri mitään verrattuna työpaikkoihin, joita olisi tarjolla tässä huonossa työtilanteessa. Palkkakaan ei olisi verojen jälkeen juurikaan parempi oikeassa työssä. Harmi, että siviilipalvelukseni päättyy jo 3kk:n kuluttua.


      • helpporaha
        olet_luovuttaja kirjoitti:

        Varusmiehet ovatkin orjia, miksi vertaat sellaiseen? Ihmisen pitää taistella itsensä puolesta ja riistoa vastaan, sivarit ja varusmiehet toisin ovat sitä samaa hyväksikäytettävää massaa. Vapautuksen saat valehtelematta, riittää kun kutsunnoissa sylkee niitä armeijan kapiaisia kasvoille, jos ei riitä, teet saman intissä, niin varmasti saat vapautuksen, tosi mies voisi käyttää nyrkkiä.

        Lisäisin vielä, että olen silti kanssasi samaa mieltä. Siviilipalvelus ja asepalvelus ovat molemmat hyväksikäyttäjiä ja vielä valikoivat hyväksikäytetyt erittäin epätasa-arvoisin perustein. Ase- ja siviilipalveluksesta tulisi kieltäytyä ja vaatia asevelvollisuutta poistettavaksi. Korvaava järjestelmä voisi olla vapaaehtoinen asepalvelus, jonka suorittamiseen voitaisiin motivoida erilaisin porkkanoin.


    • Anonyymi

      Siviilipalveluskeskuksen sivuilla on linkki, josta pääsee katsomaan avoimia sivaripaikkoja. Yhdessä vaiheessa oli Oulussa lähes 30 paikkaa muka auki. Sitten kun niihin soittelin, niin iso osa puhelinnumeroista ei ollut enää käytössä ja osasta sai vastauksen, että kyseessä on vanha ilmoitus eikä heillä ei ole paikkaa auki. Muutamiin laitoin sähköpostia, kun puheluihin ei vastattu. Sähköposteihinkaan ei koskaan vastattu.

      Miten voi yleensäkään löytää sivaripaikkaa, jos on vain lukion käynyt eikä paikkoja juuri edes ole? Miksi noita ilmoituksia ei poisteta, jos heillä ei edes ole sivarille töitä tarjoilla?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe