Runsaampi tyhjennysvuoto

Olen 25-vuotias nainen ja olen syönyt Yasminelle- ehkäisypillereitä 5 vuotta. Ennen pillereiden syöntiä kuukautiseni olivat aina hyvin epäsäännöllisiä ja vuotojen välillä saattoi kulua useita kuukausia. Pillerit aloitettuani tyhjennysvuoto on tullut normaalisti joka kuukausi, mutta se on aina ollut hyvin niukkaa (yhteensä noin 1-2 rkl koko vuodon aikana. Viime kesänä meni kolmen kuukauden jakso milloin vuotoa ei tullut lainkaan, mutta syötyäni kaksi pillerilätkää putkeen ilman taukoviikkoa vuoto palasi.
Nyt tyhjennysvuotoni alkoi ja se on hieman runsaampaa kuin normaalisti. Sitä ei vieläkään ole paljoa, noin 2 rkl/päivä kolmen päivän ajan.

Aina pelotellaan sanomalla että jos vuoto lisääntyy, saattaa se olla merkki jostain vakavasta kuten esim. syövästä. Minulta on otettu puhdas papa-koe Maaliskuussa 2014.

Käytin elämäni ensimmäisen Canesten-hiivalääkekuurin kaksi viikkoa ennen tämän tyhjennysvuodon alkua. Minulla on aina ollut paljon valkovuotoa ja terveyskeskuksen terveydenhoitaja sanoi että minun tulisi käyttää hiivalääkekuuri sen hillitsemiseen. Voiko lisääntynyt vuoto johtua tästä?

Kiitos erittäin paljon vastauksistanne!
0<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


Maari90 kirjoitti:

Olen 25-vuotias nainen ja olen syönyt Yasminelle- ehkäisypillereitä 5 vuotta. Ennen pillereiden syöntiä kuukautiseni olivat aina hyvin epäsäännöllisiä ja vuotojen välillä saattoi kulua useita kuukausia. Pillerit aloitettuani tyhjennysvuoto on tullut normaalisti joka kuukausi, mutta se on aina ollut hyvin niukkaa (yhteensä noin 1-2 rkl koko vuodon aikana. Viime kesänä meni kolmen kuukauden jakso milloin vuotoa ei tullut lainkaan, mutta syötyäni kaksi pillerilätkää putkeen ilman taukoviikkoa vuoto palasi.
Nyt tyhjennysvuotoni alkoi ja se on hieman runsaampaa kuin normaalisti. Sitä ei vieläkään ole paljoa, noin 2 rkl/päivä kolmen päivän ajan.

Aina pelotellaan sanomalla että jos vuoto lisääntyy, saattaa se olla merkki jostain vakavasta kuten esim. syövästä. Minulta on otettu puhdas papa-koe Maaliskuussa 2014.

Käytin elämäni ensimmäisen Canesten-hiivalääkekuurin kaksi viikkoa ennen tämän tyhjennysvuodon alkua. Minulla on aina ollut paljon valkovuotoa ja terveyskeskuksen terveydenhoitaja sanoi että minun tulisi käyttää hiivalääkekuuri sen hillitsemiseen. Voiko lisääntynyt vuoto johtua tästä?

Kiitos erittäin paljon vastauksistanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu