Syötte kaikenlaisia pillereitä ja proteenipirtelöjä, käykää nyt herrajumala ottamassa verikoe miten munuaisenne pelaa?(krea)
entinen kehonrakentaja
entinen kehonrakentaja
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ota asioista selvää, ennen ku alat pelotteleemaan pikkupoikia! T: Pikkupoika
Jippiin trölli-peikko...
Kas poika ei puhu aivan lööperiä! no kuitenkin maksa-arvoja kennattais seurata jos paljon käyttää jauhoja muita. Nimittäin tunnen kaverin joka aikanaan treenas kovaa ja veti mössöjä kovin, no sattui et työterv.tark. huomattiin et maksa arvot korkeella! että näin.
Ja mun kaveri pelas 2 vuotta salibändyä ja sai sen takia peräpukamia. että näin.
Ja miun mummo eli 81 vuotiaaks ja sit sen munuaiset hajos ja kuoli !
ketään tuskin kiinnostaa sukunne historia. Mutta, tarkotus oli käydä asiallista keskustelua! tyhmempikin tajuaa että runsaat lisär. kuormittaa maksaa, turvallista on vetää puhdasta heraa, mut lisätään monet apuaineet jne. kohtuus näissäkin asioissa! ja ottakaa asoista selvää! se on turha rypistellä sitten kun myöhäistä! jos nyt teillä parilla hepulla ei ole mitään järkevää ja rakentavaa sanottavaa niin, ei voi mitään.
Siis mielestäni protskuja sun muita lisäravinteita ei kannata popsia, ainakaan kovin paljoa. Tunnen erään henkilön joka popsi ahkerasti lisäravinteita koko talven ajan, sitten tuli kesä, eikä treeni enää kiinnostanut. Kesän jälkeen paino oli tippunut noin 15kg. Protskuilla ei saa kovin pitkä-aikaisia lihaksia.
Itse en käytä mitään lisäravinteita. Mutta jokainen päättää itse mitä tekee elämällään.
"Turha pidättää kun on jo housuissa."
Eikö teille pölvästeille voisi perustaa omaa forumia? Vaikka "paskanjauhantaa ravintoasioista"?
Olen samaa mieltä Puntti Sian kanssa, jos ei mistään tiedä mitään, ei tänne kannata tulla ketään pelottelemaan. Lisäravinteista saat maksalaatikon kanssa samalla todenäköisyydellä sisäelinvaurioita!
..no hyvä et rupes pelottamaan, menee viesti perille! jos väitätte vastaan, niin perustelkaa tarkemmin. eikö ole aika helppo käydä verikokeissa? vai neulaako pelkäätte? ei poijjat tarvi ottaa turhaa herziä.
En ole ikinä kuullut, että normaali lisäravinteiden käyttö olisi aiheuttanut minkäänlaisia maksa tai munuaisvaurioita.
Ystäväni, joka käyttää vuodessa lisäravinteisiin satoja euroja(erilaiset proteiinit, maltot, kreatiinit, glutamiinit, tribulukset yms.), oli äskeittäin kokonaisvaltaisessa lääkärintarkastuksessa, jossa otettiin kaikki mahdolliset arvot, eikä niissä löytynyt mitään negatiivista!
Pitäisi aina muistaa, että jollekin tippa alkoholia voi olla tappavaa maksalle, jos on huonot sisäelimet valmiiksi, silloin mikä tahansa voi olla niille haitaksi, mutta ei tavallisen proteiinin käyttäjän tarvitse huolestua pätkääkään.
Käyttäkää aivojanne höntit! Ja ottakaa asioista selvää! Tietoa on internet pullollaan ja kirjastoissa yms. Ihan perusruuasta löytyy ihan noita samoja ravinteita mitä on kaikissa lisäravinteissa. PunttiSika muuten sanoi tuossa erinomaisesti :)
kato eiköhän se ihan siitä johtunu että se ei saanu enää ravintoa yli kulutuksen ja laihtui.ja muutekin laiskistui
et sää taija tietää mistää mittää.
Itse työnnän sisääni päivittäin n.300-400g proteiinia(osa tietysti perusruoasta), lisäravinteita menee yleensäkin ottaen runsaasti. Eikä ole vielä koskaan ollut mitään vialla elimistössä.