Mitä jos Jeesus tulisi takaisin ?

Mitä jos Jeesus tulisi takaisin ja sanoisi " kaiken minkä olette tehneet yhdellekkin näistä minun vähäisistä veljistäni ( juutalaiset ) sen te olette tehneet minulle.

esim. holokausti

Mitä minun olisi tehtävä teidän kanssanne, että oikeus tapahtuisi ja kukin saisi tekojensa mukaan, kuten kirjoitettu on.

18

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaskpask

      Entiijä. Vois olla aika vitun höpöä;DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

    • Sitä hän me kristityt odotamme takaisin tuloa,tarkoitta sitä että vainvan aika on sillä hetkellä ohitse,pääsemme herramme seuraa ikuisesti ylistämään hännen voittoaan paholaisesta.
      Sitä hän luomakunta kin odotaa Jumalan lasten vapautusta.Meille se päivä on voiton päivä toisille se ijankaikkisuuden pimeydan päivä eroon kaikesta hyvästä.

    • mataleena

      Tuo sana on tarkoitettu kansoille. Silti yksilönkin asenne juutalaisiin huomataan taivaassa.

    • näillä_mennään

      Eipä tuota ole näkynyt ja pelkäänpä, että tuskin näkyykään.

    • Todennäköisesti Jeesus pidätettäisiin terrorismi epäiltynä ja saisi lomamajoituksen guantanamo baystä

    • tammi23

      Tulee kyllä taisin vaikka ette sitä tahoisikaan,se päivä on toisille musta meille vaputuksen päivä.

    • Meille jota sitä odotamme on voiton iloinnen päivä,muille se synkeyden ja kuoleman päivä.

    • gbgcg

      Kukin saa tekojensa mukaan vain jos hänet laitetaan kokemaan aiheuttamansa hyvä ja paha itse uhrien näkökulmasta omassa elämässään.

      Hitlerin ja marenkivarkaan tuomiot eivät ole yhdessä sovitettavat saman helvetin alaisuudessa eivätkä yhteneväiset, vai onko Hitlerillä kuumemmat paikat helvetissä? Mikään tuomio ei silti korvaa tuskaa ja epäoikeudenmukaisuutta täällä.

      • ijankaikkinen kadotus on niiden osana joilla ei ole Jeesus vapahtajanaan.


    • tuleJeesus

      Sitä päivää odotan ja hartaasti...

    • Tulee takaisin kosa niin on luvannut tämä maailma häviää pois tilalle tuleen uusi taivas ja maa tämä on synnin turmelema maailma sen vuoksi se on tulelle tallennettu.
      Uúdessa maaimassa ei edes muistella mitä täällä on tehneet kaikki entien pyyhitään pois. Uudessa taivaassa vain ylistämme meidän voittajaa Jeesusta siellä on vain pyhyys ja täydellisyys asuvat,on se ihanaa kerran päästä oikeaan kotiin.

      • amen

        Amen


    • viisteist

      Kuinkahan moni meistä ihan oikeasti uskoisi, jos Jeesus tulisi nyt toisen kerran? Meillä on mielikuva valkoihoisesta, tummatukkaisesta ja parrakkaasta miehestä. Entäpä jos hän onkin vaikkapa punatukkainen ja pisamanaamainen läski?

      Moni "uskovainen" joutuisi helvettiin.

      • montamahdollisuutta

        Niin , ja vielä jos hän olisi homo kyllä konsujen leuat loksahtaisi siitä mitä on tullut ajateltua ja puhuttua.


      • voiollanäinkin

        Eihän tuokaan mikään mahdoton ajatus ole...


    • zipilä

      Löytäisi rutosti kristillisyyttä maan päältä. Kukaties altakin.

      • järjen_kerettiläinen

        Jeesus kyllä löytäisi vaikka mitä, mutta uskoisiko kukaan, että "nyt se tapahtui, mitä Raamatussa on ennustettu"? Epäilenpä, että ei uskoisi.
        Nyt kyllä hurskastellaan ja kirjoitellaan vaikka mitä mielipiteitä, mutta tosipaikan tullen nämä ulkokultaiset Raamatun siteeraajat joutuvat helvetin syövereihin.


      • järjen_kerettiläinen kirjoitti:

        Jeesus kyllä löytäisi vaikka mitä, mutta uskoisiko kukaan, että "nyt se tapahtui, mitä Raamatussa on ennustettu"? Epäilenpä, että ei uskoisi.
        Nyt kyllä hurskastellaan ja kirjoitellaan vaikka mitä mielipiteitä, mutta tosipaikan tullen nämä ulkokultaiset Raamatun siteeraajat joutuvat helvetin syövereihin.

        Sitä kristillisyyttä mitä Jeesus edusti, ja mitä seuraajiltaan edellytti, hän ei löytäisi yhtään ainoaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      112
      3677
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      311
      2582
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2160
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1951
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1709
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      109
      1174
    7. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      100
      1172
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      1000
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      79
      946
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      922
    Aihe