Mitä jos Jeesus tulisi takaisin ?

Mitä jos Jeesus tulisi takaisin ja sanoisi " kaiken minkä olette tehneet yhdellekkin näistä minun vähäisistä veljistäni ( juutalaiset ) sen te olette tehneet minulle.

esim. holokausti

Mitä minun olisi tehtävä teidän kanssanne, että oikeus tapahtuisi ja kukin saisi tekojensa mukaan, kuten kirjoitettu on.

18

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaskpask

      Entiijä. Vois olla aika vitun höpöä;DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

    • Sitä hän me kristityt odotamme takaisin tuloa,tarkoitta sitä että vainvan aika on sillä hetkellä ohitse,pääsemme herramme seuraa ikuisesti ylistämään hännen voittoaan paholaisesta.
      Sitä hän luomakunta kin odotaa Jumalan lasten vapautusta.Meille se päivä on voiton päivä toisille se ijankaikkisuuden pimeydan päivä eroon kaikesta hyvästä.

    • mataleena

      Tuo sana on tarkoitettu kansoille. Silti yksilönkin asenne juutalaisiin huomataan taivaassa.

    • näillä_mennään

      Eipä tuota ole näkynyt ja pelkäänpä, että tuskin näkyykään.

    • Todennäköisesti Jeesus pidätettäisiin terrorismi epäiltynä ja saisi lomamajoituksen guantanamo baystä

    • tammi23

      Tulee kyllä taisin vaikka ette sitä tahoisikaan,se päivä on toisille musta meille vaputuksen päivä.

    • Meille jota sitä odotamme on voiton iloinnen päivä,muille se synkeyden ja kuoleman päivä.

    • gbgcg

      Kukin saa tekojensa mukaan vain jos hänet laitetaan kokemaan aiheuttamansa hyvä ja paha itse uhrien näkökulmasta omassa elämässään.

      Hitlerin ja marenkivarkaan tuomiot eivät ole yhdessä sovitettavat saman helvetin alaisuudessa eivätkä yhteneväiset, vai onko Hitlerillä kuumemmat paikat helvetissä? Mikään tuomio ei silti korvaa tuskaa ja epäoikeudenmukaisuutta täällä.

      • ijankaikkinen kadotus on niiden osana joilla ei ole Jeesus vapahtajanaan.


    • tuleJeesus

      Sitä päivää odotan ja hartaasti...

    • Tulee takaisin kosa niin on luvannut tämä maailma häviää pois tilalle tuleen uusi taivas ja maa tämä on synnin turmelema maailma sen vuoksi se on tulelle tallennettu.
      Uúdessa maaimassa ei edes muistella mitä täällä on tehneet kaikki entien pyyhitään pois. Uudessa taivaassa vain ylistämme meidän voittajaa Jeesusta siellä on vain pyhyys ja täydellisyys asuvat,on se ihanaa kerran päästä oikeaan kotiin.

      • amen

        Amen


    • viisteist

      Kuinkahan moni meistä ihan oikeasti uskoisi, jos Jeesus tulisi nyt toisen kerran? Meillä on mielikuva valkoihoisesta, tummatukkaisesta ja parrakkaasta miehestä. Entäpä jos hän onkin vaikkapa punatukkainen ja pisamanaamainen läski?

      Moni "uskovainen" joutuisi helvettiin.

      • montamahdollisuutta

        Niin , ja vielä jos hän olisi homo kyllä konsujen leuat loksahtaisi siitä mitä on tullut ajateltua ja puhuttua.


      • voiollanäinkin

        Eihän tuokaan mikään mahdoton ajatus ole...


    • zipilä

      Löytäisi rutosti kristillisyyttä maan päältä. Kukaties altakin.

      • järjen_kerettiläinen

        Jeesus kyllä löytäisi vaikka mitä, mutta uskoisiko kukaan, että "nyt se tapahtui, mitä Raamatussa on ennustettu"? Epäilenpä, että ei uskoisi.
        Nyt kyllä hurskastellaan ja kirjoitellaan vaikka mitä mielipiteitä, mutta tosipaikan tullen nämä ulkokultaiset Raamatun siteeraajat joutuvat helvetin syövereihin.


      • järjen_kerettiläinen kirjoitti:

        Jeesus kyllä löytäisi vaikka mitä, mutta uskoisiko kukaan, että "nyt se tapahtui, mitä Raamatussa on ennustettu"? Epäilenpä, että ei uskoisi.
        Nyt kyllä hurskastellaan ja kirjoitellaan vaikka mitä mielipiteitä, mutta tosipaikan tullen nämä ulkokultaiset Raamatun siteeraajat joutuvat helvetin syövereihin.

        Sitä kristillisyyttä mitä Jeesus edusti, ja mitä seuraajiltaan edellytti, hän ei löytäisi yhtään ainoaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1571
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      981
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      866
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      754
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      750
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      339
      694
    9. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      686
    10. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      684
    Aihe