AA-yhteisö anekaupan keskuksena

Vääränlainen_raittius

Hihhuloimalla ja itsesyytöksillä se kruunu kirkastuu - ja sekin on vastoin jaloja pyrkimyksiä.

Kaikki mitä suustasi siellä päästät on merkki kaunasta ja se on juomaan lähdön esi-aste.

Raittiina ei voi olla omin voimin - ja jos olet, se ei ole oikeaa raittiutta heidän mukaan...

Omaa yksityisyyttä ei saa olla, koska on AA-rehellisyys, jota ilman ei voi olla raittiina.

Etc etc...

Onko muilla vastaavia kokemuksia ko "lahkosta"???

2

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei_ole

      lahko mutta naisten ja miesten toveriseuran tuella on kyllä raittiutta 31vuotta . Raittiuteni on kyllä oikeanlaista. Ennen raitistumistani elämäni oli vääränlaista.
      Raittiina ei voi olla omin avuin . Ei voi käsityksemme mukaan jos ihminen on alkoholisti. Ihminen joka pystyy elämään raittiina ilman ohjelmaa ei ole mielestämme alkoholisti . Olemme iloisia siintä että hän on selvittänyt ongelmansa ja päässyt jaloilleen, emme ole kateellisia.
      Minulla on oma yksityisyyteni josta en kerro eikä ole pakko. Nimettömyys takaa asian . Jäseniä ei kiinnosta ammattisi ,omaisuutesi eikä muutkaan asiat . Kerron vain niistä asioista jotka minua painaa ja ovat houkuttelemassa minua juomaan mukamas ongelmani ratkaisuksi. Jokainen raittiina oleva holisti ymmärtää sen ,että yksikään huonosti oleva asia muuttuu vieläkin huonommaksi yhden huikan jälkeen koska juominen ei asiaa korjaa.

    • viikunakonvehti

      Kertokaapas viisaammat, että kuka kerää voitot kolehtirahoista, jotka kulujen (vuokra) jälkeen lähetetään AA-ryhmistä jonnekin keskuskomiteaan? Hommahan toimii vapaaehtoisvoimin - eli kukaan ei saa palkkaa, joten niitä kuluja ei ole. Kaikki kirjallisuus ja siihen verrattava on erikseen maksullista joka rahoittaa itse itsensä. Jokuhan ne rahat käärii?? Ja turha sitten selittää, että juomakentillä olokaan ei ollut ilmaista... Voisikohan asiasta jättää tutkintapyynnön jonnekin??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      247
      6187
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      152
      6001
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      250
      5076
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      51
      4591
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4380
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4229
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4157
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3704
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2622
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2069
    Aihe