Hihhuloimalla ja itsesyytöksillä se kruunu kirkastuu - ja sekin on vastoin jaloja pyrkimyksiä.
Kaikki mitä suustasi siellä päästät on merkki kaunasta ja se on juomaan lähdön esi-aste.
Raittiina ei voi olla omin voimin - ja jos olet, se ei ole oikeaa raittiutta heidän mukaan...
Omaa yksityisyyttä ei saa olla, koska on AA-rehellisyys, jota ilman ei voi olla raittiina.
Etc etc...
Onko muilla vastaavia kokemuksia ko "lahkosta"???
AA-yhteisö anekaupan keskuksena
2
119
Vastaukset
- Ei_ole
lahko mutta naisten ja miesten toveriseuran tuella on kyllä raittiutta 31vuotta . Raittiuteni on kyllä oikeanlaista. Ennen raitistumistani elämäni oli vääränlaista.
Raittiina ei voi olla omin avuin . Ei voi käsityksemme mukaan jos ihminen on alkoholisti. Ihminen joka pystyy elämään raittiina ilman ohjelmaa ei ole mielestämme alkoholisti . Olemme iloisia siintä että hän on selvittänyt ongelmansa ja päässyt jaloilleen, emme ole kateellisia.
Minulla on oma yksityisyyteni josta en kerro eikä ole pakko. Nimettömyys takaa asian . Jäseniä ei kiinnosta ammattisi ,omaisuutesi eikä muutkaan asiat . Kerron vain niistä asioista jotka minua painaa ja ovat houkuttelemassa minua juomaan mukamas ongelmani ratkaisuksi. Jokainen raittiina oleva holisti ymmärtää sen ,että yksikään huonosti oleva asia muuttuu vieläkin huonommaksi yhden huikan jälkeen koska juominen ei asiaa korjaa. - viikunakonvehti
Kertokaapas viisaammat, että kuka kerää voitot kolehtirahoista, jotka kulujen (vuokra) jälkeen lähetetään AA-ryhmistä jonnekin keskuskomiteaan? Hommahan toimii vapaaehtoisvoimin - eli kukaan ei saa palkkaa, joten niitä kuluja ei ole. Kaikki kirjallisuus ja siihen verrattava on erikseen maksullista joka rahoittaa itse itsensä. Jokuhan ne rahat käärii?? Ja turha sitten selittää, että juomakentillä olokaan ei ollut ilmaista... Voisikohan asiasta jättää tutkintapyynnön jonnekin??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1365541Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1673191- 282577
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4512384- 2012285
- 1811802
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1211399Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.361212Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha721016Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?83985