Mielestäni on aivan kamalaa, kun ihmiset jalostavat lemmikkejä, esimerkiksi koiria ja hevosia heidän omiin tarpeisiin sopiviksi. Halutaan mukavia seuraeläimiä eikä välitetä todella eläimien oikeuksista. Mielestäni eläimien kuuluisi myös olla vapaita. Itse kannatan sekarotuisia koiria ja hevosienkin oltavissa on paljon parannettavaa. Ei hevostakaan ole alunperin luotu meidän tarpeisiin sopiviksi. Kissat ovat luonteeltaan todella itsenäisiä ja pärjäävätkin ehkä paremmin. Koirien ja hevosten oloihin pitäisi kuitenkin puuttua. Pitäisi varmistaa, että he saavat tarpeellista hoitoa ja ihmiset, jotka hankkivat lemmikin tulisi miettiä, mitä varten he lemmikin itselleen haluavat. Sairasta on mielestäni tehdä lemmikeistä näyttelyeläimiä ja rahasta hevosilla kilpaileminen on myös aivan kamalaa.
Lemmikkien oikeudet
animalsright
566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Itse kannatan sekarotuisia koiria" Jos ihmiset alkaisivat kannattaa sekarotuisia koiria niin, kennelit alkaisi teho tuottaa sekarotuisia koiria. Eikä se sekarotuisuus mikään terveyden tae ole. Parhaiten voi auttaa lemmikkejä ettei hanki ollenkaan lemmikkejä.
Hevosilla on asiat paremmin kuin koskaan. Harvemmin näkee enää hevosta repimässä kyntö auraa isännän motivoidessa sitä raipalla tai hevosen vetäessä tukkirekeä hiestä höyryten. Vain murto osa hevosista on oikeasti kilpahevosia.
Sekarotuisten koirienkin suosiminen on valikoivaa jalostusta.
Lemmikki pitäisi olla nimenomaa LEMMIKKI, eikä näyttelyesine. Pahinta on pitää koiraa, jotta saisi alistaa ja pitää sitä vihanpurkauskohteena.
Mitään lemmikkiä ei saisi pitää myöskään "synnytyskoneena" ! Nämä pentutehtailijat ovatkin sitten luku sinänsä.
eläimillä ei ole verlvollisuuksia siis sillä ei ole oikeuksiakaan.
Jos hevosia hoidetaan niinku kuuluu niin niitten elämähän on elikoiden paratiisi. Ei niin todellakaan ole mitään valittamista. Koirat on sitte luku erikseen.