IFK.Jäähalli .Taas vasenmisto vastuastaa kehitystä

arkadia

En voi ymmärtää että rakennusluvan saaminen on näin vaikeaa.Nythän on kysymys myös toteutaa samaan yhteyteen muitakin tuottavia tiloja ja tuottavia yrityksiä.
Mutta kun on kyseessä näin järkevä hanke niin silloin astuu kuvaan politiikka.
Jos muistellaan menneitä,ja nyt olilsi kyseessä uusi Kurttuuritalo niin pohjatyött olisivat jo alkaneet.
Kulttuuritaloa ei pystytty pitämään omissa käsissä vaan se menetetiin tai pelastettiin viisaimille liike miehille.
Mutta ei muisteta mennetä pioneriä vaan rakenetaan kunnon halli ilman että vasemmisto vastustaa.
Ei pitäisi olla vaikeaa toteutaa jos kaupungin valtuutetuilla olisi bandelollit pyörän pinnoissa.
Jos hyvin käy niin nykyinen kaupungin johtaja ehtisi vielä avajaisiin.

4

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei_vastuasta

      Voi olla että vasemmisto vastustaa, mutta koska stadissa on porvarienemmistö, sillä ei ole paljonkaan merkitystä. Mutta, hyvä jos vastustaa;)
      Ko. byggan yhteydessä usein mainitaan "yksityinen rahoitus"
      Kuka/ketkä maksaa infrastruktuurikulut ? No, stadi tietysti, ainakin hankkeen puuhamiesten mielestä.
      Hankkeen järkevyys on ihan Guggenheim luokkaa.
      Lisää hotellikapasiteettia ? Olemassa olevien käyttöaste on n.70%
      Supermarket ? Jos Tölikassa kannattaisi supermarket, siellä olisi sellainen ollut jo kauan.

    • uskottavuutta

      Uskottava poliitikko vastustaa nykyisin kaikkea mahdollista, eikä kykene yhteistyöhön kenenkään toisen kanssa...

    • turhuuksia

      Jäähalli, kyllä se on varsinainen turhuuksien turhuus, eikö se IFk voisi käydä pelailemassa Espoossa tai jossain, missä ei tulisi häiriötä hallista purkautuvista hölmöistä.

    • Ei-tarvita

      Ei tosiaan tarvita Helsinkiin mitään jäähallia, jääkiekko on alaluokkaista huvia rahvaalle.
      Uusi kirjastotalo olisi saatava mitä pikimmin aikaiseksi. Sillä olisi sivistävä vaikutus kansaan, jos oppivat lukemaan muutakin kuin urheilu-hömppää.
      Jäähalli löytyy Helsingistä, Hartwall areena on tietääkseni aivan nykyaikainen, kyllä yksi iso halli riittää tuollaiseen "sirkushuveja kansalle" tarkoitukseen.
      Edellinen kirjoittaja on oikeassa tuosta liikenteen häiritsemisestä. Se vanha jäähalli olisi syytä lopettaa sen takia. Välillä kun autolla on tulossa Mannerheimintieltä ja joku jääkiekko tai mitä siellä sitten onkaan, on juuri loppunut, niin liikenne ruuhkautuu tuollaisen takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe