Yksityisesti maahantuotujen verottamisessa tulli on hävinnyt satoja "keissejä" - ja mitä tapahtuu? Tulli jatkaa yliverottomista aina uudelleen ja uudelleen niinkuin mitään ei olisi tapahtunut. Jotain outoa hommassa on. Missä muussa työpaikassa voi toimia näin eli tehdä saman virheen aina uudelleen ja uudelleen, ilman että kukaan puuttuisi asiaan? Asiaa selittänee se, että tullin virkamiehillä ja -naisilla on takanaan korkeimpien esimiesten tuki. Miksi näin on, sitä voi vain arvailla. Jos olisimme jossain muussa maassa kuin Suomessa, joka on kuulemma maailman vähiten korruptoitunut maa, asia olisi selvä kuin pläkki - tullin virkamiehet saisivat vaikkapa autojen virallisilta maahantuojilta tuntuvia rahallisia ym. etuja. Suomessa ei kait sentään tästä ole kysymys?
Se, ettei yksityisesti maahantuotujen autojen toistuvasta yliverottamisesta eli selkeästä työssä tehdystä virheestä, tule asianomaisille virkailijoille minkäänlaista kehoitusta tarkentaa työtään, voi vain kadehtia. Jos vaikkapa työvoimaviranomainen toimisi samaan tyyliin ja nirheisi työttömyyskorvauksista aina tuommoiset 10 % pois, saattaisi uuden työmaan haku olla aika lailla pian edessä. Jotain hämärää tässä autohommassa on - toivottavasti asia selvitetään.
Mikä tullia oikein vaivaa?
Travellingman
1
113
Vastaukset
- Hänenuhrinsa
Tullia vaivaa herra nimeltä Hartikainen. Veikkaisin olevan sopimaton työhönsä, en sano miksi. Hänellä on suojelijansa poliittisella puolella, saa siksi pitää virkansa, vaikka järki ja luonne eivät riitä viran kunnialliseen hoitamiseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215544- 531615
- 171080
- 68972
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,53967Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom145894- 48888
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle56872Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58838Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.107822