Rauhaa uskon ystävä,
Citymission tiedotus:
Erikoinen juttu Vaasan vankilasta. Siellä oli pari muslimia samassa sellissä, asuivat siinä yhdessä. Toinen näistä oli pitemmän aikaa ollut kovassa vihassa ja lukenut koraania yötä päivää. Tämä huipentui siihen että sytytti sellin tuleen ja tämä toinen, rauhallinen kaveri, meinas kuolla siihen sellipaloon koska oli nukkumassa. No, ei mitään isompaa vahinkoa ja hengissä selvisivät. Toki toinen heistä siirrettiin turvallisempaan paikkaan.
Mutta ilouutinen eli tämä kurdimies joka nukkui siinä tuli uskoon sununtai-iltana!!! Pekka sai siunata taivastielle ja siellä tämä uusi veli on nyt Jesus is my president -paita päällä ja lukee uutta testamenttia.Puhuin eilen puhelimessa hänen kanssaan ja oli täynnä iloa ja riemua. Hieno hetki.
Kyllä on joskus kovaa vääntöä tää uskoontulo ja raju oli hyökkäys kyllä...mutta Kunnia Herralle joka armahtaa vangittuja.
Muistetaan Pekkaa että jaksaa ja Herra siunaa häntä. Siellä on paljon vankeja jotka ovat kiinnostuneita hengellisistä asioista. Pekka on tulossa jo kesällä mukaan Citymissionin katutyöhön ja torstain rukousiltoihin joten varmasti hänellä on paljon kerrottavaa ihmisille Jumalan ihmeistä. Samoin muistetaan Arslania, että pääsee kasteelle ja kasvaa uskossa terveesti.
Torstaina on taas rukousilta Alppilassa joten sinne sitten klo 18. Puhuu Ari Lepistö, vankilalähetti ja musiikissa Ilpo Salo. Tervtuloa ja rukoillaan että Herra johtaa koko illan. Kiitos
Ali Niemelä www.citymission.fi
Viesti Paavolalta/muslimi tuli uskoon
8
117
Vastaukset
- sinettisormus1
Herrallemme, Jeesukselle Kristukselle Kiitos ja Kunnia! Iankaikkisesti!
Siunausta sinne vankilatyöhön! - tuulikkiwaellus
Muslimeita on paljonkin tullut uskoon kotimaissaan. Avainmedia on tehnyt hyvää työtä siellä ja lähinnä satelliittien kautta ovat arabikansat saaneet kuulla evankeliumin sanoman. Myös vaikuttaa siltä, että Jumala suorastaan ilmestysten kautta kohtaa arabeja. No joka tapauksessa on ilo kuulla , että Suomessa asuva islaminuskoinen on saanut kohdata Jeesuksen. Rukoillaan , että enemmin islamilaisia tulee tuntemaan Jeesuksen myös täällä Suomessa. Gulshan Ester: Revitty huntu kertoo erään musliminaisen tarinan. Muistaakseni Päivän kustantama kirja.
- helluntailainen
Ja muistetaan näitä tehokkaita "leikkuupuimureita" Avainmedia, IRR-TV, Patmos-säätiö ihan konkreettisesti rukoillen ja tukien.
- tuulikkiwaellus
Joo nuo kaikki yllämainitsemasi ovat tehneet hyvää työtä arabimaissa ja muuallakin muslimien keskuudessa. Näissä maisssahan ei ole mahdollista lähetystyöntekijöiden toimia, niin silloin tv- ja radiotyö on oivallinen keino evankeliumin levittämiseen. Kuten kirjoitit tukekaamme näitä järjestöjä niin rahallisesti kuin rukouksin muistamalla.
Aivan mahtavaa!
Halleluja Jeesus Kristus on Herra!"Kyllä on joskus kovaa vääntöä tää uskoontulo ja raju oli hyökkäys kyllä."
Yllä oleva kuvaa hyvin, että monta kertaa juuri ennen kuin jotakin hyvää tapahtuu, yrittää paha viimeisen kerran estää tuota hyvää tapahtumasta.
Ilmeisesti vihollinen tiesi, että tuo kurdimies oli sydämessään valmis Jeesukselle, ja sen takia yritti viekä kerran tuhota ihmisen.Näinhän se juuri menee... henkimaailma näkee ihmisen syvemmät ajatukset ja toimii sen mukaan. Siksipä on sanonta "Teidän vastustajanne, per_kele, käy ympäri niinkuin kiljuva jalopeura, etsien, kenen hän saisi niellä."
- Niinpäs
Sitä se juuri kyllä tekee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091185
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1171004- 125906
- 94761
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten286713Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504