Viesti Paavolalta/muslimi tuli uskoon

Uutinen

Rauhaa uskon ystävä,
Citymission tiedotus:
Erikoinen juttu Vaasan vankilasta. Siellä oli pari muslimia samassa sellissä, asuivat siinä yhdessä. Toinen näistä oli pitemmän aikaa ollut kovassa vihassa ja lukenut koraania yötä päivää. Tämä huipentui siihen että sytytti sellin tuleen ja tämä toinen, rauhallinen kaveri, meinas kuolla siihen sellipaloon koska oli nukkumassa. No, ei mitään isompaa vahinkoa ja hengissä selvisivät. Toki toinen heistä siirrettiin turvallisempaan paikkaan.

Mutta ilouutinen eli tämä kurdimies joka nukkui siinä tuli uskoon sununtai-iltana!!! Pekka sai siunata taivastielle ja siellä tämä uusi veli on nyt Jesus is my president -paita päällä ja lukee uutta testamenttia.Puhuin eilen puhelimessa hänen kanssaan ja oli täynnä iloa ja riemua. Hieno hetki.

Kyllä on joskus kovaa vääntöä tää uskoontulo ja raju oli hyökkäys kyllä...mutta Kunnia Herralle joka armahtaa vangittuja.

Muistetaan Pekkaa että jaksaa ja Herra siunaa häntä. Siellä on paljon vankeja jotka ovat kiinnostuneita hengellisistä asioista. Pekka on tulossa jo kesällä mukaan Citymissionin katutyöhön ja torstain rukousiltoihin joten varmasti hänellä on paljon kerrottavaa ihmisille Jumalan ihmeistä. Samoin muistetaan Arslania, että pääsee kasteelle ja kasvaa uskossa terveesti.

Torstaina on taas rukousilta Alppilassa joten sinne sitten klo 18. Puhuu Ari Lepistö, vankilalähetti ja musiikissa Ilpo Salo. Tervtuloa ja rukoillaan että Herra johtaa koko illan. Kiitos
Ali Niemelä www.citymission.fi

8

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinettisormus1

      Herrallemme, Jeesukselle Kristukselle Kiitos ja Kunnia! Iankaikkisesti!
      Siunausta sinne vankilatyöhön!

    • tuulikkiwaellus

      Muslimeita on paljonkin tullut uskoon kotimaissaan. Avainmedia on tehnyt hyvää työtä siellä ja lähinnä satelliittien kautta ovat arabikansat saaneet kuulla evankeliumin sanoman. Myös vaikuttaa siltä, että Jumala suorastaan ilmestysten kautta kohtaa arabeja. No joka tapauksessa on ilo kuulla , että Suomessa asuva islaminuskoinen on saanut kohdata Jeesuksen. Rukoillaan , että enemmin islamilaisia tulee tuntemaan Jeesuksen myös täällä Suomessa. Gulshan Ester: Revitty huntu kertoo erään musliminaisen tarinan. Muistaakseni Päivän kustantama kirja.

      • helluntailainen

        Ja muistetaan näitä tehokkaita "leikkuupuimureita" Avainmedia, IRR-TV, Patmos-säätiö ihan konkreettisesti rukoillen ja tukien.


      • tuulikkiwaellus

        Joo nuo kaikki yllämainitsemasi ovat tehneet hyvää työtä arabimaissa ja muuallakin muslimien keskuudessa. Näissä maisssahan ei ole mahdollista lähetystyöntekijöiden toimia, niin silloin tv- ja radiotyö on oivallinen keino evankeliumin levittämiseen. Kuten kirjoitit tukekaamme näitä järjestöjä niin rahallisesti kuin rukouksin muistamalla.


    • Aivan mahtavaa!
      Halleluja Jeesus Kristus on Herra!

    • "Kyllä on joskus kovaa vääntöä tää uskoontulo ja raju oli hyökkäys kyllä."

      Yllä oleva kuvaa hyvin, että monta kertaa juuri ennen kuin jotakin hyvää tapahtuu, yrittää paha viimeisen kerran estää tuota hyvää tapahtumasta.

      Ilmeisesti vihollinen tiesi, että tuo kurdimies oli sydämessään valmis Jeesukselle, ja sen takia yritti viekä kerran tuhota ihmisen.

      • Näinhän se juuri menee... henkimaailma näkee ihmisen syvemmät ajatukset ja toimii sen mukaan. Siksipä on sanonta "Teidän vastustajanne, per_kele, käy ympäri niinkuin kiljuva jalopeura, etsien, kenen hän saisi niellä."


      • Niinpäs

        Sitä se juuri kyllä tekee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4669
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4415
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1789
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1671
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1129
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      356
      1127
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      1010
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      958
    Aihe