Lmenharjaus autosta

Unno

Narmuttaako raskas vetinen lumi maalipintaa kun se liukuu sen pinnalta pois? Miten muuten sen saisi pois siitä lumipalloja tekemälläkö?

9

51

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outojakyselet

      Ei naarmuta, harja voi naarmuttaa jos auton pinnalla on paljon kurapaskaa pohjalla. Joka tapauksessa auto pitää puhdistaa lumesta ennen ajoon lähtöä, joten kysymyksesi on turha.

      • Jos jäätynyttä lunta tai jäätä yrittää irrottaa silloin on naarmuuntumisen vaara suuri


    • eläkeukko

      ostan aina sellaisen auton jossa on valmiiksi kaikenlaisia naarmuja ja kolhuja . Ei tarvitse jatkuvasti pelätä milloin se ensimmäinen naarmu tulee.

    • bgcfdshgrd

      Kyllä se naarmuttaa. Naarmuttaa myös tuulilasia, joten ei kannata harjata lumia pois. Lasissa riittää kun silmien kohdalle painaa sormella lumeen pienet reiät.

    • mythbuster

      Poista lumet tieteellisemmällä tavalla eli valele auton pinta bensalla ja sytytä palamaan, kyllä lähtee lumet höyrynä ilmaan.

    • lumetpoisjasassiin

      HSL:n bussi naarmuttaa kun törmäät siihen lumisella kotterollasi. Eikä kaikki jalankulkijatkaan ihan pehmeitä ole, etenkin lapsilla saattaa olla kaikenlaista reppua ja heijastinta. Ne saattaa naarmuttaa.

    • Somenharjausta

      Katsele tarkkaan kymmenen-viisitoistavuotiaita autoja kuinka naarmuisia ne ovat. Käytön jälkeä on joissain enemmän ja joissain vähemmän. Ja sitten toisia ne häiritsevät enemmän ja toisia taas vastaavasti vähemmän. Lumenpoistolta vältyt säilömällä autosi talveksi kuivaan ja viileään talliin tai navetan ylisille minne ei aurinko paista.

      Peltilehmän palvominen voi olla raskasta meidän oloissa kun ilmasto ei varsin hellästi kohtele kalustoa. Suosittelen Ranskassa käyntiä, siellä näet mitä käytönjälki sanan varsinaisessa merkityksessä tarkoittaa. Uudetkin autot ovat kolhuilla muiden toimesta, eikä kukaan ota stressiä asiasta, edes auton omistaja.

    • sulatase

      Sulata lumi esim. kuumailmapuhaltimella. niin ei tarvii rapsuttaa.. ja eihän niitä lumia tarvi muuaalta ottaa kuin ikkunoista,. Ja korkeintaa konepellin päältä. ja siitäkin lumi sulaa ittestään, kun pidät moottoria käynnissä pari tuntia..

      • fsjklsjgoijgiro

        Kyllä katolta pitää puhdistaa lumet koska jarrutuksessa ne voi valua tuulilasille estäen näkyvyyden.
        Auto on käyttöesine vaikkakin kallis. Siihen tulee väistämättä käytön jälkiä. Jos haluat auton säilyvän virheettömänä, älä aja sillä kuin kesäisin auringonpaisteella ja säilytä muuten ilmastointilaitteella varustetussa kuivassa ja vakiolämpöisessä, kosteuseristetyssä hallissa. Tuolloin auto on kylläkin enemmän taide-esine kuin käyttöesine...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3829
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3205
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2817
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      135
      2493
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2460
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2398
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2387
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2324
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2316
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2090
    Aihe