Australiassa on tällä hetkellä laki, jonka mukaan on laitonta "loukata, nöyryyttää tai pelotella ihmisiä tai ryhmiä heidän rodun, ihonvärin tai kansallisen tai etnisen alkuperän perusteella.
Tähän tarvitaan muutos.
jatkoa kohta
Tähän tarvitaan muutos.
jatkoa kohta
Vastaukset 19
Vanhimmat
"Jos vannot ilmaisunvapauden nimeen ja siihen että ihmisillä pitäisi olla vapaus sanoa jotain, vaikka joku voisi siitä pahoittaa mielensä,
silloin ratkaisu ei voi olla sensuuri."
Näin sanoi tänään ABCn haastattelussa Australian Human Rights -ihmisoikeusvaltuutettu Tim Wilson.
https://news.vice.com/article/theres-a-push-to-repeal-australias-anti-racism-law-after-the-charlie-hebdo-attack
Ymmärrätkö mover?
S-E-N-S-U-U-R-I
E-I
O-L-E
R-A-T-K-A-I-S-U
Ne jotka tahtoo puhua totuuttaa - käyttää sananvapautta
Ne jotka tahtoo valehdella - käyttää propagandaa
australiaan ei edes pääse sellaista roskasakkia kuten Suomeen otetaan koska rasismi ja herrain pitää saada perceillä isompiensa kanssa.
jykä cash käteinen on tästä oiva esimerkki tuhosi maan ja lähti uusiin parempipalkkaisiin hommiin,sen verran se tämän maan asioista välitti.
Loukkaantuuko neekeri siitä, että häntä pitää neekerinä?
Onko loukkaavaa ja siten laitonta sanoa ääneen uskovansa neekereiden olevan keskimäärin tyhmempiä kuin valkoiset?
Onko laitonta uskoa islamin olevan sotaisampi uskonto kuin buddhalaisuus?
Onko loukkaavaa ja siten laitonta sanoa uskontoa saduksi ja sen jumalia satuolennoiksi? Onko siis laitonta olla ateisti?
''Loukkaantuuko tummaihoinen siitä, että häntä kutsutaan n-sanalla?''
Kyllä, n-sanan käyttäminen on äärimmäisen tuomittavaa.
ihan v****n hyvä :) nauroin kunnes muistin että siksihän ateisteja tapettiinkin joskus .... että paljon on tultu niistä ajoista.
Mutta mietipä sitä miksi kutsutaan ihmistä joka uskoo mielikuvitusukkoihin ? Eikö ne joskus suljettu mielikuvitushörhöille tarkoitettuihin sairaaloihin. Mutta jooo Jumalaan voi uskoa ja tappaa ne jotka ei ole yhtä mielenvikasia.
On tää kans...
itse olette rotunne häpäisseet.
se neekeri sana on kulttuuriani ja jos se ei miellytä,antaa heittää se Suomen raja on auki toiseenkin suuntaan.
asdfasdf 3.2.2015 20:55 sanoo shakuristille .... on kulttuuriani ja jos se ei miellytä,antaa heittää se Suomen raja on auki toiseenkin suuntaan.
shakuristille sanon minäkin että kannattaa käyttää tuota mahdollisuutta kävellä tepastella rajan kautta ulos vielä kun siitä pääsee läpi. Ei Suomi ekaa kertaa sodassa ole.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_sisällissota
Tappiot :
suomalaiset valkoiset:[1]
3 414 kaatui
1 424 teloitettiin
46 katosi
4 kuoli vankileireillä
7 000–8 000 haavoittui
saksalaiset:
450–500 kaatui
______________________
suomalaiset punaiset:[1]
5 199 kaatui
7 370 teloitettiin
1 767 katosi
11 652 kuoli vankileireillä
10 000–12 000 haavoittui
venäläiset:
700–900 kaatui
1 500 teloitettiin
__________________________
Eikä siitä niiin kauan ole etteikö sitä voisi vieläkin tuntea iholla.
Ei loukkaannu, vaan he käyttävät sitä toisistaan itsekin! : )
Ilmeisesti on aika ottaa uusi erä
rasistit vastaan hyysärit neekerit ; )
Tappiot :
perussuomalaiset rasistivalkoiset:[1]
3 414 kaatui
1 424 alal-teurastettiin
46 katosi
4 kuoli vankileireillä
7 000–8 000 haavoittui
saksalaiset (PEKIDA):
450–500 kaatui
______________________
punavihersuvakit ja vapaakattolaiset kommarit eli punaiset:[1]
112 199 kaatui
257 370 teloitettiin
61 767 katosi
119 652 kuoli vankileireillä
10 000–12 000 haavoittui, mutta yhtään ei jäänyt eloon
venäläiset:
1 tai 2 kaatui. Venäläisiä ei kiinnostanut suomalaisten suvakkien into suojella musuja. Sitäpaitsi kaikki resurssit oli varattu Ukrainan ryöstämiseen.
Hyysäreiden multikansallinen liittouma:
27 652 kaatui
Ei eloonjääneitä. Ulkomailta ei tullut pyyntöjä luovuttaa ruumiita takaisin kotimaihinsa.
ISIS:
5 321 kaatui
27 halal-teurastettiin ja laitettiin video nettiin
Ilmeisesti on kuitenkin täysin laillista loukata, nöyryyttää ja pelotella esim. lihavia ja silmälasipäisiä?
Aussit on yleensä olleet ihan järkeviä näissä maahanmuuttoasioissa. Onhan heillä toki omat "syntinsä" siinä miten he kohtelivat Australian aborginaaleja.
http://m.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/oikeus-rasistiksi-haukkuminen-oli-kunnianloukkaus/3512916
.
ei siis tuomittu rasismista, vaikka juuri sitähän tuokin oli.
Miksi kaikki tehdää hyysäriSuomessa päin perseitä?
Andrew Bolt on kirjoittanut paljon Australian rasismilaista ja ylipäätään mokutuksesta ko. maassa. Kannattaa lukea.
http://blogs.news.com.au/heraldsun/andrewbolt/
Kuinkahan moni ruotsalainen nainen on jo tullut ählämin raiskaamaksi ja saanut ikuisen henkisen vamman?
VASTAUS: muslimit raiskaavat n. 200 ruotsalaista naista JOKA PÄIVÄ.
>>Ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watch: Ruotsin raiskaustilastot järkyttävät
31. elokuuta 2013 Italialais-sanomalehti InformazioneLibera kirjoitti artikkelin kansainvälisen ihmisoikeusjärjestön Human Rights Watchin raportista koskien Ruotsin naisiin kohdistuvaa raiskausilmiötä.
http://www.informazionelibera.info/s...-da-musulmani/
Human Rights Watchin raportissa todettiin seuraavaa:
- Ruotsi omistaa surullisen ennätyksen Euroopassa ja maailmassa. Ruotsissa raiskataan naisia enemmän kuin missään muussa Euroopan maassa. Koko maailman raiskaustilastoissa Ruotsi on toisena Etelä-Afrikan jälkeen.
- Ruotsin raiskaus luvut puhuvat puolestaan ja ovat kammottavat:
Ruotsissa on kirjattu 60.000 raiskausta vuodessa, eli noin 5000 raiskausta kuukaudessa. Tämä tarkoittaa siis että jokainen päivä Ruotsissa raiskataan keskimäärin 164 naista. Tämä on 20 kertaa enemmän kuin muiden Euroopan maiden keskiarvo.
Raiskausten lukumäärä kasvoi 12% vuosina 2009 ja 2010.
- Muslimien osuus raiskauksista on noin 77 prosenttia (maahanmuuttajat yleensä, 90%).
- Human Right Watchin Euroopan yksikkö raportoi lisäksi, että joukkoraiskaukset Ruotsissa ovat kasvaneet 377 % vuosien 1995 – 2006 välillä. Kodin ulkopuolella tehdyt raiskaukset kasvoivat 300 % vuodesta 1975 vuoteen 2007.
- Human Rights Watchin kyselyn mukaan 82% ruotsalaisista naisista jotka asuvat suurissa kaupungeissa ilmoitti että he eivät uskalla tai pelkäävät poistua yksin kodistaan myöhään illalla.
Ilmianna
Jaa
jampesteri88
4.2.2015 06:16
Uusi
Miksi somaliraiskausten ilmiannot ovat suomessa usein naisen miesystävän tekemiä ja usein taustalla on vapaaehtoinen ravintolasta lähteminen? Yhdyntä muuttuu raiskaukseksi kun kotona tivataan. Ketä tahansa miestä coi suommessa syyttää raiskauksesta kun rojut on torvessa ja päättää että kyyti ei ollutkaan sopiva. En puolusta raiskaajia mutta tässä yksi näkökulma lainaäädäntöön.
Ilmianna
Jaa
Alligator
4.2.2015 13:34
Uusi
Paholainen pitää huolta omistaan. Yhdysvalloissa Texasissa raiskaajien naamat olisi näytetty
televisiossa ja lehdissä naaman väreistä riippumatta.
Suomessa nämä säälittävät "miehenkopiot" piiloutuvat rikostensa jälkeen oikeus-saleissa huppujensa alle. Rikolliset saavat siis tässäkin tahtonsa läpi.
Millä ihmeen oikeutuksella?
Kenen "järjellä" tämänlainen palkinta anonyyminä olosta sallitaan?
Suomen oikeuslaitos suojelee rikollisia enemmän kuin, omia kansalaisiaan.
Ilmianna
Jaa
Vastaa alkuperäiseen viestiin
Joukkoraiskaus Viking Amorella
Yleisöpalstakeskustelua Ruotsissa.
Kuulostaako tutulta?
Päivitys: "Sekä epäilllyt että uhri asuvat Ruotsissa", kertoo Suomen media. Ja kaikki Ruotsin tiedotusvälineet kirjoittavat pikaisesti pääotsikoissaan "ruotsalaiset", kun on kysymys joukkoraiskauksista. Tämän tarkoitus on tietenkin "kääntää" lukijan huomio, vaikka hyvin tiedämme, että yksinomaan maahanmuuttajat syyllistyvät vakaviin jengi-raiskauksiin. Heti jos/kun näemme syytettyjen nimet, voimme nähdä, ovatko kyseessä ruotsalaiset vai "ruotsalaiset".
Mutta kun on somalit tai irakilaiset jengiraiskaavat niin älä kirjoita mediassa "Somalit" tai "ARABIT" - mikä on perustodiste tekopyhyydest, joka on ottanut Ruotsin tiedotusvälineet valtaansa.
Niin tuttua, niin tuttua.
Milloin hankkiudumme eroon näistä tekopyhistä moovereista?
5000 merkkiä jäljellä
Nimimerkki*
Nazima eduskuntaan, niin saamme esille tämän rasismin.
Jos minulla olisi yksi toive jonka voisin toteuttaa, niin haluaisin Suomen takaisin aikaan ennen EU-jäsenyyttä, jolloin maamme oli vielä rauhan, vaurauden, ja yhtenäisen kansan lintukoto. Silloin en osannut pelätä että lapseni raiskataan/ pahoinpidellään, että minut ryöstetään tai että kotiini murtaudutaan. Silloin ei tarvinnut pelätä että rikolliset järjestötöt pulskistuvat Suomessa sosiaaliturvan ja laittoman huumekaupan voimalla. Jos olisin tuominnut edellisiä asioita, minua ei olisi heti ensimmäisenä syytetty suvaitsemattomaksi rasisitiksi.
Ilmeisesti paholainen pitää huolta kaikesta tästä kehityksestä, levittäytyy kaikkialle ja saa meidät vaikenemaan pelkän rasisti- sanan pelossa. Tätä sanaa käytetään yhtä mielivaltaisesti, kuin myös ikuista mantraa populismista.
RASISTI JA POPULISTI OVAT VERBAALISEEN "SODANKÄYNNIN" SANOJA. TOTUUTTA NIILLÄ EI KUITENKAAN VOIDA POISTAA, JA SIKSI NIITÄ EI MYÖSKÄÄN TULISI PELÄTÄ!
Kaikkihan on JEES ja OK!!!!
Paremmin kuin koskaan ennen ja terveisiä Grankullasta.
Turba kii raziztit!