Kaupasta voi ostaa lihalientä. Lihalientä on peruslihaliemenä ja makulihaliemenä.
Makulihaliemi on paremman makuista. Makulihaliemeen voi dipata esim. valkoista tuoretta leipää, jos makulihaliemen on tehnyt vahvana. Lasillinen tulikuumaa makulihalientä napakoittaa merkittävästi esim. voikkuleipä tai riisikakkuateriaa.
Edullinen maukas ravinto
10
85
Vastaukset
- roletaari
Läheisessä, pienessä elintarvikekaupan kylmäkaapissa on mm. koirille tarkoitettuja ydinluita. Kohderyhmä ei pilaa ko. luita joten aina joskus ostan noita pilkkahintaisia kalikoita ja keitän niistä vahvan liemen jota voi käyttää keittojen ja kastikkeiden pohjana.
Lähiön spurgut ovat pilkanneet minua ja väittäneet minun ostavan luut omaan käyttööni. Ilmeistä päätellen herrat eivät ole uskoneet minua kun olen myöntänyt heidän olevan oikeassa.
Muuten ei juurikaan ydinluita tavoita paitsi potkakiekoissa mutta hinta hirvittää. - Teiju
Oletko läpäisyt kansa- tai peruskoulun?
Lisäksi on olemassa mm. kasvislientä. Sitäkin voi juoda esim. muutaman suolaropseen kanssa ruokajuomana. Sekä lihalientä, että kasvislientä on molempia saatavana kuutioina.
Niiden käyttömahdollisuudet ovat monipuolisia. Yksi vaihtoehto on keittää perunamuusi kasvis tai lihaliemiveteen. Tällöin keitetään vesi, lisätään kuutio ja sekokepillä vatkataan perunamuusijauhot keitettyyn veteen.
Hyvä perunamuusi on hieman sellaista kuivahkoa ja napakkaa suutuntumaltaan.
On myön muita "makukuutioita", mutta niistä moniakaan n-kurkiainen ei suosita.- turnipsi
Mikä on sekokeppi?
- mölösuutuntumanapakoituu
Erääseen tunnettuun, melko yleiseen mielisairauteen kuuluu sanojen erikoinen käyttö, ts. puhuja itse keksii uusia sanoja ja ilmaisuja , jotka ymmärtää vain itse....:)) Minkäpä sitä sairaudelleen voi, ja kuvioon kuuluu myös että sairauden tunto puutuu..::::)))))
- regethethg
lihalientä ei myydä kaupassa vaan liemikuutioita kuten myös kasvisliemikuutioita.
Ongelmana asiassa on valmislihamiemien osalta niiden hieman suurempi säilytystila verrattuna lihaliemikuutioon. Lisäksi valmislihaliemien markkinoila Suomessa on vain muutamia toimijoita. Tämän lisäksi on vielä niin, että muutkin liemet, kuin pelkät kasvis ja (maku)lihaliemet ovat myös markkinoilla. Ja, koska n-kurkiaisella on oma näkemyksensä napakkuudesta, niin tällöin joudutaan tilanteeseen, että vastaan tulee tuotteita, joita ei voi suosittaa.
Tämän johdosta liemiä valitessa n-kurkiainen kehottaa ihmisiä käyttämään omaa suutuntumaansa. Mutta myös huomioimaan kuutioiden mahdollisuudet. Kattilalla ja sekokepillä pääsee jo pitkälle liemien maailmassa. Myös mikroaaltouuni ja kertakäyttölautanen mahdollistavat suositeltujen liemien valmistuksen (jotka siis ovat kasvis, liha ja makulihaliemet).
http://www.puljonki.fi/tuotteet/liemet/
- kemikaalit
Lihaliemikuutiot ja vastaavat antavat lisämakua ruokiin, mutta saattavat olla pitkän aikaa käytettynä terveydelle vaarallisia. Eräs tuttu erikoislääkäri kertoi minullae n 30 sitten, että katos vaan, että kun aikaa kuluu tarpeeksi huomataan, että ihmiset sairastuvat elintarvikkeiden lisäaineista johtuviin sairauksiin. On päätelty että mm yhä lisääntyvät dementiat=altzheimer tauti ja parkinson ym voivat johtua elintarvikkeiden lisäaineista. Ja moni muu sairaus mitä mainitaan myös linkissä.
http://kemikaalicocktail.blogspot.fi/2008/03/e621.htmlNatriumglutamaatti on kiistanalainen aine. Toisaalta sitä on luonnollisesti maidossa, lihassa jne. Ja se on perusmakuna osatekijä umamista. Mutta liiallisena käyttönä sen esitetään olevan haitaksi. Samoin on asianlaita kaiken kanssa.
- työtönnahjusluuseri
Metsään vain ahkerasti. Sieltä löytyy paljon pakastermarjoja ja -sieniä. Saa samalla raitista ilmaa ja liikuntaa.
Tämän vinkin sain sosiaalivirkailijalta, kun kävin sovitulla tapaamisella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1184339- 1503689
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah973467Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392829- 1291740
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta371575Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141211Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191184Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221154Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421140