Elämäni aikana suomalaisten henkinen sivistystaso on LASKENUT!
Tänään Ilta-Sanomien eniten luetuista 10:stä uutisesta 6 käsitteli "tissejä", 1 naapurimaan haukkumista ja 1 muuta hömppää.
Mikä on maamme tulevaisuus?
Tänään Ilta-Sanomien eniten luetuista 10:stä uutisesta 6 käsitteli "tissejä", 1 naapurimaan haukkumista ja 1 muuta hömppää.
Mikä on maamme tulevaisuus?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Ilta-sanomat ja sivistys, valitse toinen.
Koululaisten PISA-arvokin laskee kun tyhmiä somaleita ja hiekkaneekereitä hyysätään oleskelemaan ostoskeskuksiin.
Ovatko koulut nykyisin ostoskeskuksissa?
Kaikki on rempallaan. Ei hyvältä näytä. Monet ovat tosi pessimistisissä fiiliksissä ja toivonsa menettäneitä muutenkin. Puupää-politiikka on tuonut meidät tähän, kansakuntaa uhkaa tuho. Aika iso hinta eu-ytimiin yms. kuulumisesta. Oltiin paljon kovemmassa kunnossa ennen näitä globalismin pakkopaitoja, niinkuin moni muukin valtio. Miksi pitää jatkaa tätä tuhon tietä????
Ilman tissejä ihmiskunnalla ei ole tulevaisuutta.
Kyllä näin on
Kyllä näin on
Kyllä näin on
Tai äidinmaidonkorviketta?
Mut toisaalta jos mäjoutuisin kovan paikan eteen et joutuis valitsemaan et kumpaa mä ennemmin katselen, tissiparia vai 2 purkkia äidinmaidonkorviketta niin ... (Tarviiks vastata edes? :D )
Niin, mikä olisi se lehti tai muu media, mistä saisi puolueetonta asiatietoa? Kyllästyttää nämä "vilahtiko nyt liikaa" ja "onko putin hullu?" otsikot. Eli aloituksen kysymykseen voi vastata "kyllä", mutta kenen on syy?
Yksi keino on olla avaamatta ko roskalehdistön sivujakaan enää. Näin tein itse ja henkinen hyvinvointikin paranee kun jää propaganda-paska väliin..
Juuh, kannattaa pysyä vaan siellä saatanansontaryssien omilla sivustoilla.
Niin henkinen sivistys? Onko sivistystä sanan kirjaimellisessa merkityksessä koskaan tähänastisen ihmiskunnan historiassa ollutkaan?
Minusta ei. Miettikääpä tarkoin? Jatkuvasti sotia, riistoa, luonnon kurjistamista, silmitöntä saastuttamista, aivan hulvatonta ja luokatonta örvellystä!!
En ole tähän päivään mennessä havainnut todellisia sivistyksen merkkejä juurikaan. Lienee siis yhtä kuollut ilmaisu, kuin esim. ympäristönsuojelu sisällöltään?
Kosmetiikkaa kaikki tyynni!
Henkistä sivistystä edustavat ja viljelevät mm. Jeesus, Rembrand, Dostojevski ja Väyrynen.
Mainosmedia loukkaa katsojan järkeä..mainosmies roikkuu seuraavassa vallankumouksessa perheineen lyhtypylväässä !
Ei todellakaan ole!
Minä kuljen edelleen sitä ei livettyä tietä:
"Hyvä on hiihtäjän hiihdellä...
...mut käypä se laatuun hiihtää myös
hiki otsalla, suurissa suruissa
ja kuolema kupeellansa,"
Kommentti välistä poistui, vastine nykyiseen tiedon ja järjen paremmuuteen!
suomalaisten "henkinen sivistystaso" on aina ollut matalalla, se vain ilmenee eri tavoilla eri aikakausina
Tänään IS TOP 10:
- 3 "tissejä"
- 2 "vihannesten leikkaamista"
- 2 "artisteja"
Siihen jää niitä uutisia 3!
Tämä siis mitä lukijat "äänestävät silmillään"!
- - - Ei tästä kansasta enää ole kansakunnaksi...
Eks siel tänään ollu edes niit jotai "10 asiaa joita ilman et pystyisi edes hengittämään" hömppää!?!
(Ja ne asiathan on toki luokkaa: 1. Nielu 2. Happi 3. Vety 4. Keuhkot 5. Pulssi 6. Vartalo 7. Lihakset 8. Tissit (no pitäähän nääki ny johonki välii saada ku IS osti kielitoimistolta erikoistarjouksesta tusinan tissi-sanaa tän päivän lehteä varten!) 9. Ilmakehä 10. Maapallo )
Hei, sivistystaso suomessa on laskenut. Todella. Jos vertailla edes suomi hienot filmit ja mikä nyt on, katsoo ero. Ennen vanhan aikana ihmiset olivat hienonäköisiä ja hieno tuntoisia, ilo katsoa vanha sumen filmea. Mistä tuli iloa ja rakkautta. Nyt rakkautta ei ole olemassa edes, roska, kukaan rakastaa ketään, pääasia nussia paksu tai laiha ämmä ihan samä mikä ämmä on kysessä, nussi sitä sitten lähettä viestiä palstalle, kun se nussinut oma akka persen reikan ja on tytyväinen, oksentaa suomen kansa .Kauhea, nussi ja riittä. PASKA KANSA. eikä rakkautt, eikä sympaatia toista., vain nussiminen jos onnistuu taka reikan ja hyötyä rahaa sunto, auto Ja kaikkea muuta. Onko rakkautta suomessa vielä helvetti, vai saatana otti pois jo kaikeen suomesta.
Olen myös ihmetellyt ketä tuollaiset aiheet kiinnostaa? Tyhjänpäiväistä hömppää ja sellaisten julkaisu kertoo vain ko. lehden tasosta. Yllyttävät sitä paitsi jutuillaan vielä harkintakyvyttömiä ja keskenkasvuisia käyttäytymään typerästi.
Hei, en tiedä koko jutusta mitään, mutta siltä tuntuu.. suomalaistaso sivistystaso on laskenut. Harmi vain , venäjän tsarin aikana suomesta tuli hieno maa, ja nyt kun katsoa, eikä morali, eikä mitään, rakastan suomi.Miksi suomesta tuli ruma maa, ihmisetvihaja, ei ole kirkko maa, kun oli ennen.Mä rakastan entinen suomi maa.miksi suomi hyväksy paska polittiikkot? Mun rakas suomimaa mä rakastan suomi mun rakas maa.
sivistys milloin missäkin asiassa? sivistys lienee vain per-sees-sä nyt. millään ei ole mitään väliä ja herrat munii kaikessa keulilla.
Suomessa korostuu mielestäni aivan liikaa vasemmisto vs. oikeisto ajattelu. Se on asioiden yksinkertaistamista ja sillä pyritään leimaamaann. Suuri osa kansalaisista haluaa poliitikoilta kuitenkin vain oikeudenmukaisia ja viisaita päätöksiä ja ne ovat mitä suurimmassa määrin arvovalintoja. Vasemmistolaisuus ei takaa sitä, että jokaisen vasemmistolaisen arvot ovat terveellä pohjalla - eikä myöskään oikeistolaisuus sitä takaa, vaikka niin vasemmistolaisten kuin oikeistolaistenkin joukossa on runsaasti oikeamielisiä ja oikeudenmukaisia ihmisiä.
Perusarvoihin kuuluu aidon totuuden, tosiasioiden ja oikeudenmukaisuuden kunnioittaminen. Henkisyys ja hengellisyys kuuluvat näin ollen aina jossain muodossa totuutta kunnioittavan ihmisen arvomaailmaan. Jos usko Korkeampiin Voimiin ("Jumala") puuttuu, eikä omalla sielulla nähdä kuoleman jälkeistä jatkuvuutta, niin silloin pidäkkeitä monille toimille tässä maailmassa ei ole.
Sivistyneelle oman järjen käyttö on tärkeää ja ideologiset totuudet vasta toisisijaisia. Yleensä silloin kun ideologiset "totuudet"painottuvat liikaa, niin ihminen pelkää ja pakenee totuutta...ja usein myöskin omaa vastuutaan.Tämän voi havaita mm. ateismikeskusteluissa, jossa totuus aina sivuutetaan, jos se ei sovi omaan vakiintuneeseen maailmankuvaan (sama pätee myös moniin uskonnollisiin keskusteluihin).
Vasemmisto, oikeisto, keskusta, vihreät, kristilliset ja persut ja kumppanit. Niillä ei ole enää mitään merkitystä, aatteet ja globaalimaailma ei kohtaa. Jotain pitäis tehdä näille todellisille ongelmille, joita on maailmanjärjestys, jota hallitsee vain helevetin harvoille keskittynyt valta ja pääoma. Eli suuryritykset, pankit, mediamogulit ja aseidenhaltijat. Me muut ollaan pelkkiä pelinappuloita, joita varsinkin näin vaalien alla yritetään kusettaa vanhentuneilla poliittisilla näkemyksillä ja lyhytnäköisellä politiikalla. Lehdistö kirjoittaa sitä mitä tää idioottikansa haluaa kuulla. Eli urheilusankareista, missintisseistä ja sellaisesta propagandasta, jota verovaroilla mälläävät poliitikot määräävät.
Yhteiskunta ja politiikka toimisivat kokonaisuuden kannalta epäilemättä paremmin ilman puolueita, mutta ajatus on utopistinen, koska liian monien etupiirien edut olisivat uhattuina.
Ilta-Sanoman ja tiedonvälitys ovat kaksi täysin eri asiaa. Ensin mainittu voidaan laskea kategoriaan satukirjat vaikka sekin on tottakai jo liian hieno kategoria roska-lehdelle. Poistin linkit jo ko mediaan pc suosikeistakin kun ei viitsi paskaa enää lukea/katsella.
Suomalainen on luotu luomaan lunta.
Kalifaatti?