Perustulokokeilu?

Osallistuisitko

Keskusta esittää perustulokokeilua, Persut kannattavat myös perustuloa. Kokoomus haluaisi kaikille verotilin (kuten yrittäjillä on) johon liittyisi tavallaan perustulo.

Ainoastaan demarit vastustavat perustuloa. Miksi?

Siksikö että demarit ovat ajaneet läpi työttömien raippaamista mm. toveriFilatovi 3 tunnin pakkotyömatkat orjatyöpajoille ja nykyinen työministeri SAK-Iihalainen pakko-orjatyön kaikille yli 12 kk työttömänä olleille.

Demarit siis haluavat että työttömät ovat orja?! Miksi ihmeessä?

Miksei demareita kiinnosta ajaa työttömien asiaa?

6

54

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joouskotaan

      Kaikkea mahdollista hyvää vaalien alla "ehdotetaan" .Jokainen täysijärkinen ymmärtää miksi.Perustulo ei tule koskaan toteutumaan, se nyt on aivan varmaa.

    • sfseddsfszdf

      Täsmälleen sama aloitus jo neljällä palstalla: potkut, työttömyysturva, yhteiskunnan tuet ja avustukset, ja nyt täälläkin. Oletko ylläpidosta, kun sallivat spämmätä joka paikkaan samaa son taa?

    • PerustuloPelastaa

      > Voisin minäkin perustaa firman näin työttömänä. Starttirahaakaan ei saa jatkuvasti, joten se ei ole vaihtoehto koska se väistämättä johtaa suuriin velkoihin ja konkurssiin jos ei tulekkaan niin myyntiä/työtä. <

      Juuri tuohon perustulo auttaisi. Se ei olisi vain starttiraha joka loppuu 6 kkn päästä, vaan takuu siitä että saat jokatapauksessa jotain rahaa joka kuussa jos kauppa ei käy.

      Nyt työtön ei uskalla yrittää koska menettää heti kaiken sosiaaliturvan!

      Perustulon tarkoitus nimenomaan olisi että voisi tehdä jotain eikä vain passiivisena odotella orjapajalle joutumista, kuten demarit haluavat.

    • Kansalaistyö olisi parempi käsite. Ihmisillä tulisi olla oikeus tehdä työtä saamaansa rahaa vastaan. Minkä tähden ihmisiä, joilta työntekeminen on kielletty pidetään ns. karensseissa, jolloin heidän oikeuttaan työntekemiseen on kavennettu siten, että jos sellaista havaitaan niin siitä voi seurata tulottomuus?

      Eikö olisi parempi, että ns. työtätekemättömän raha suunnattaisiin siihen, että sillä ihminen voisi saada uuteen työhön siirtyessä tukea esim. työntajan työnsivukulujen tukemiseen tietyksi ajaksi, mikäli tarkoituksena on solmia toistaiseksi voimassa oleva työsuhde?

      Tuntuu omituiselta, että ihmisille on määritelty tietyt ajat, jotka heidän pitää olla pois työstä, ennenkuin asiassa aktivoidutaan? Eikö olisi parempi, että rahaa vastaan ihmisillä olisi oikeus tehdä töitä kansalaistyön muodossa?

      Kansalaistöitä voivat olla monenlaiset tehdtävät itsensä kehittämisestä opiskelun muodossa ja monenlaisten työtehtävien osalta.

      Tuntuu omituiselta, että on ihmisten työtä ei osata tai tahdota käyttää. Varsinkin nykyisessä tilanteessa, jossa yhä suurempi osa yhteisistä asioista hoidetaan ulkomaan velalla.

    • dfdd333

      vaalejen alla on helppo hehkuttaa perustuloa. sitten torpataan vaalien jälkeen koko idea.

    • työtönmies

      Jos joku perustulo tulee niin se ei varmaan olisi paljon isompi kuin sossurahat nyt. 485 saa nyt sossurahaa yksinasuva ja perustulo olisi korkeintaa 550 euroa joten ei siitä olisi pitemmän päälle paljon hyötyä. Perustulon olisi oltava ainakin 700-800 euroa jotta köyhä voisi ostaa vaatteita ja parantaa sosiaalista elämäänsä. Nyt joutuu joka pennin laskemaan ja miettimään mitä ruokaa ostaa että joka päivä voi syödä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      42
      2918
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      976
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      961
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      931
    Aihe