USA:n presidentti Barack Obama on myöntänyt USA:n aktiivisen roolin Ukrainan vallankaappauksessa jossa on käytetty samanlaisia keinoja kuin ns. arabikevään aikaansaannissakin jossa USA:lla ja Israelilla on ollut niin ikään sormensa pelissä. Tämä kaikki on ollut yleisessä tiedossa jo alusta asti mutta vasta nyt Obama myönsi USA:n roolin täysin avoimesti. Nyttemmin USA harkitsee avoimempaa politiikkaa Ukrainassa joka tarkoittaa mm. sitä että USA alkaa aseistamaan Ukrainan vallankaappareita jotka ovat ryhtyneet murhaamaan maansa kansalaisia.
USA:n presidentti Obama myönsi Ukrainan !
Avoimuutta
27156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kiovan natsit tarvii lisää aseita. Ryöstöretki Itäukrainaan tökkii, tullu kuonoon ,, kuin suomalasille suursuomiretkellä.. Sehän oli naton laajentumishyökkäys!
Ukrainan valtio on aivan rahaton ja sota maksaa eräiden tietojen mukaan n. 25-30 miljoonaa us. dollaria vuorokaudessa. Tämä tarkoittaa 175 miljoonaa viikossa, 700 miljoonaa kuukaudessa, puolessa vuodessa yli neljä miljardia.
Ukrainan sota maksaa niin paljon ettei edes roistopäälikön Porosenkon rahat riitä sodan ylläpitoon. Sikäli hauskanen tilanne kun kansa kärsii nälkää ja puutetta samaan aikaan kun vallan kaappannut uusi johtaja käyttää maan viimeisetkin varat venäjänkielisen kielivähemmistön murhaamiseen.
Venäjän Putin ja Kim Jong-Un laittaa yhteistyössä ykrainaan järjestyksen
ja porvarit saavat kovan lopun. Stalin oli hiono mies ja putin jatkaa hänen työtään yhdessä Kim Jong-Unin kanssa. Väkivallan käyttö on hyväksyttävää tärkeän aatteen palauttamiseksi.
Putin on maailmanlaajuisen Kommunismin lähettiläs ja Suomi liittyy myös Venäjään. Maailmankommunismissa on tulevaisuus ja porvarit tuhotaan.
Teksti vastaa paljon enemmän todellisuutta, kun siihen vaihdetaan oikeat nimet:
"Venäjän presidentti Vladimir Putin on myöntänyt Venäjän aktiivisen roolin Ukrainan vallankaappauksessa jossa on käytetty samanlaisia keinoja kuin ns. arabikevään aikaansaannissakin jossa Venäjällä ja Syyrialla on ollut niin ikään sormensa pelissä. Tämä kaikki on ollut yleisessä tiedossa jo alusta asti mutta vasta nyt Putin myönsi Venäjän roolin täysin avoimesti. Nyttemmin Venäjä harkitsee avoimempaa politiikkaa Ukrainassa joka tarkoittaa mm. sitä että Venäjä alkaa aseistamaan Itä-Ukrainan vallankaappareita jotka ovat ryhtyneet murhaamaan maansa kansalaisia."
Toinen asia on se, myöntääkö Putin valehdelleensa koko ajan Ukrainan tekemisistään.
Johan Galtung: ”Syyrian kemiallisen aseiskun takana on Yhdysvallat”
Rauhan- ja konfliktintutkimuksen isä, norjalainen Johan Galtung sanoo, että Yhdysvallat haluaa iskeä Damaskokseen ennen kuin YK:n tutkimusryhmän raportti valmistuu. Ja syystä.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/johan-galtung-syyrian-kemiallisen-aseiskun-takana-on-yhdysvallat/
Herroille kiitos, Obama on rauhaa rakastava nobelpalkinnon kantaja. Hän on paras rauhoittaja koko maailmassa. Hän ei sotaan kansansa rahoja tuhlaa, hän auttää maansa köyhiä ja orpoja sekä ruokkii jopa reservaatia asukkaat!
Venäjä on kieltänyt aktiivisen osallisuutensa Ukrainan konfliktissa mutta USA:n presidentti Barack Obama myönsi CNN:lle antamassaan haastattelussa aktiivisen roolinsa Ukrainan vallankaappauksessa. Nyt USA aikoo antaa aseellista apua Ukrainan vallan kaapanneelle hallitukselle.
Länsimedia on syyttänyt Venäjää koko ajan Ukrainan vainon kohteeksi joutuneen venäjänkielisen kielivähemmistön tukemisesta mutta kukaan ei ole kuitenkaan esittänyt todisteita asiasta. Nyt USA on myöntänyt selvä sanaisesti olevansa Ukrainan vallankaappauksen takana. Suomen presidentti Sauli Niinistö pelkää että Ukrainasta on tulossa suurvaltojen shakkilauta jossa suurvallat selvittävät välejään.
Ukrainan vallankaappausta suunniteltu pitkään. Euroopan johtajat mukana?
Ukrainan tiedustelupalvelu on saanut selville, että oppisitiovoimat ovat suunnitelleet pitkään vallankaappausta. Mukana ovat olleet kaduilla mellakoivat puolueet etunenässä Svoboda ja Isku-puolueet.
Herääkin kysymys, että ovatko Eurojohtajat olleet mukana myöskin vallankaappaussuunnitelmissa?Svobodalla on ollut kiinteät suhteet mm. Kreikan,Italian, Espanjan ja Ranskan oikeistoilaisiin puolueisiin.
Isku-puolueen johtaja Klitscko on asunut ja nyrkkeillyt Saksassa. Mielenosoituksiin on ottanut osaa mm. Saksan ulkoministeri sekä Euroopan oikeistolaiset johtajat.
Perussuomalaisten meppi Sampo Terho oli A-studion keskustelussa sitä mieltä, että entisestä ammattinyrkkeilijä Klitsckosta tulisi hyvä johtaja maalle. Sampon mielestä mies edustaa Eurooppalaisia arvoja.
Sampon into puuttua Ukrainen tilanteeseen kertoo mitä Europarlamentissa puuhataan.
Kltisckon äärioikeistolaiset mielipiteet tunnetaan ja miksi perussuomalaisen mepin pitää niitä liputtaa ja Ukrainaa liittää Euroopan unioiniin.
Suomen ulkoministeri Erkki Tuomiojan mielipiteet samaisessa keskustelussa myöskin hämmensi. Hän näki fasistisen Svopoda puolueen hyvänä ja demokraattisena järjestönä, lukuunottamatta sen sisällä mukanaolevia ääriaineksia.
Tuomiojan mittapuun mukaan Svopoda on hyväksyttävä puolue, kunhan vaan ajaa Euroopan valtapyrkimiyksiä. Fasismilla ei enään ole ilmeisti niin väliä!
Vai mahtaako Euroopan ulkoministerit olla niin tietämättömiä mitä Ukrainassa tapahtuu, tai sitten sokeita omille suuravaltapyrkimyksille.
Euroopan johtajat esiintyy kyyhyläisinä, mutta todellisuudessa liittovaltio tietää kansallisvaltioiden tuhoa jota ilmeisesti Ukrainassa ei vielä ymmärretä.
Venäjä kunnioittaa Suomen kansallista itsemääräämisoikeutta siinä kuin Ukrainankin. Miksi tätä ei haluta ymmärtää?
http://hemmokoskiniemi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/159797-ukrainan-vallankaappausta-suunniteltu-pitkaan-euroopan-johtajat-mukana
Nato haluaa laajentua ja tuoda ydinaseensa Venäjän rajoille. Ehkä tuossakin yksi syy miksi USA on ollut näinkin voimallisesti mukana Ukrainan konfliktissa?
Kiitos, mielinäkökulmasta. Olet taitaa olla hyvä ihmisenä ja hienosti koulutettu henkilö. Jumalan kiitos, että Suomi vielä tomm. on. Eikä kaikki ovat aivopesetty yksinkertaisia. Unohda trolli sana Suomen kansa. Avaa silmät, katsoo erilaisia informaatiokanava. Älä ole niin lapsellinen ötökkä. USA geopolittiinen proekti on suuri ja on todellinen, ei tavitse olla niin naiveja. Ehkä riittä joo.
Miten USA reagoisi jos Venäjä toisi ydinaseitaan USA:n rajoille? Ei varmaan mitenkään, vai kuinka?
myöntää kun Oliver Stone tekee dokkarin CIA:n osallisuudesta Ukrainan vallankaappaukseen
Oliver Stone tai Hollywood tekee korkeintaan elokuvan Ukrainasta jossa "hyvät" amerikkalaiset yrittävät pelastaa puolustuskyvytöntä ukrainan kansaa "pahojen" venäläisten hampaista. Haavoittuneet amerikkalaissotilaat ovat elokuvissa tietenkin marttyyreita ja uhreja, aivan kuten Vietnamista ja Irakista kotoutetut amerikkalaiset kultamussukat jotka ovat haavoittuneet pahojen vihollisten luodeista vaikka he itse eivät kerineet tappamaan vasta kuin muutamia kymmeniä!!
Onko tämä palsta tarkoitettu vain noille trolleille, kun vastapuolen kirjoitus hävisi saman tien ja toista ei pysty lähettämään ollenkaan. Melko puolueellinen koko palsta.
Tämä palsta on tarkoitettu aivan kaikille. Myös vainoharhaisille ja natokiimaisille trolleille jotka haluavat sotaan Venäjää vastaan.
Täytyy ihmetellä, miten ihmiset täällä on totaalisesti aivopesty. Janukovitsh aikoinaan ryösti valtion rahoja ja niin tekivät monet muutkin saman hallituksen jäsenet. Kansa halusi muutosta tuohon korruptoituneeseen hallintoon, jonka seurauksena Janukovitsh lähti Putinin helmoihin pakoon. Itä-Ukrainalaiset venäjänkieliset tästä suivaantuivat, että uskallettiin käydä vastustamaan Putinille uskollista päämiestä ja aloittivat Venäjän tukemana sotansa, joka on jatkunut tänne asti.
Oli oikein, että roisto maan päämies syöstiin vallasta ja nyt yrittää Poroshenko luoda valtion asioita kuntoon, mutta nämä separatistiroistot Venäjän tuella eivät salli maan nousevan jaloilleen, vaan haluavat koko maan Venäjän vallan alle tai ainakin Venäjän etupiiriin.
Ihmettelen vain, miksi itsenäinen maa ei saa päättää asioistaan. Siellä olevien ulkomaalaisten on taivuttava elämään maan lakien mukaan eikä rettelöidä.
Rauha tulee kun Ukrainan armeija vetäytyy Donetskin ja Luhanskin Kansantasavalloista pois.
Onko ihmiset aivopesty kun USA:n presidentti itse myöntää että USA:lla on ollut ja on aktiivinen rooli Ukrainan vallankaapauksessa? Väität että Ukrainan aikaisempi presidentti Janukovitsh olisi ollut korruptoitunut ja ryöstänyt Ukrainan rahoja mutta entä Ukrainan nykyinen presidentti sitten? Hän hän on istunut neljässä edellisessä hallituksessa jota on myös syytetty pahasta korruptiosta ja hänen omaisuutensa arvoksi on arvioitu n. Yhdeksi ja puoleksi miljardiksi Yhdysvaltain dollariksi. Jos edellinen presidettikin oli roisto niin nyt siellä on oikea emäkonna vallassa!
Ukrainassa jokainen Presidentti on ryövännyt vuorollaan valtion kassan ja sama meno jatkuu edelleen. Janukovitsh ei ole mikään poikkeus vaan hän toimi samoin kuin aiemmat Presidentit.
Entä Petro Porošenko? Hänen omaisuutensa on arvioitu reilusti yli miljardin Yhdysvaltain dollarin arvoiseksi. Porošenko on istunut neljässä edellisessä Ukrainan hallituksessa jota on syytetty törkeästä korruptiosta. Onko tosiaan niin että Porošenko oli noiden hallitusten rehellisimpiä miehiä joka ei korruptioon ole syyllistynyt?
Ukraina on konkurssin partaalla mutta rahaa tuntuu riittävän venäjänkielisen kielivähemmistön tappamiseen? Täytyy sanoa etten menettäisi yöuniani jos tuo Porošenko astuisi vaikka oman väkensä asettamaan miinaan. Monet Ukrainalaiset ovat sanoneet olevansa lopen kyllästyneinä ja pettyneitä vallankaappareiden ja uuden presidentin toimiin, jopa niin, että ihmiset ovat katsoneet parhaimmaksi paeta maasta ja ovat kieltäytyneet Porošenkon julistamasta liikekannallepanosta.
Myös Venäjällä kuten kaikissa muissakin maissa ollaan huolestuneita Ukrainan tapahtumista. Useilla venäläisillä asuu sukulaisia Ukrainassa jotka ovat joutuneet Ukrainan vallan kaapanneen hallituksen vainon kohteeksi.
https://www.youtube.com/watch?v=l7iPnao3zqU
Happy birthday, monkey no 1.
PUTININ SUUNNITELMA ON PALJON VAARALLISEMPI KUIN VAIN UKRAINAN MIEHITYS, JOKA ON OSA OPERAATIOSSA PERUSTAA TAKAISIN NEUVOSTOLIITTO EURAASIAN UNIONIN NIMELLÄ
5.2. Maailman eräs päälehti Lontoon Financial Times arvioi että UKRAINAN SOTA ON PIENTÄ PUTIN-ONGELMAN RINNALLA LUULI EUROOPPA MITÄ TAHANSA: Eurooppa luulee, että sillä on Ukraina-ongelma. Näin ei ole kyllä, kirjoittaa Financial Times. Euroopassa on isompi ongelma: Putin-ongelma
Ukraine is only part of Putin’s game plan
Ukraina vain pieni pala Putinin isossa suunnitelmassa, Financial Times
http://www.ft.com/cms/s/0/e0332f12-ac59-11e4-9d32-00144feab7de.html
Feb 5, 2015 Philip Stephens Ukraine is only part of Putin’s game plan A collapsing oil price and the impact of sanctions have made him more dangerous
Moskovan sota Ukrainaa vastaan on vain pieni osa isompaa suunnitelmaa.
Putinilla on Ukrainaa pidemmälle yltävä tavoite: koota takaisin Venäjän yhteyteen se suurvalta, joka Neuvostoliiton romahdettua hajosi Venäjän reunamaille pikkuvaltioiksi.
AMERIKAN VASTAISUUS ON ERÄS PUTININ ELEMENTTI koottaessa tätä Putin-neuvosto-koalitiota
ja taloudelliset intressit, historia, kulttuurinen yhteenkuuluvuus. Ja monet eurooppalaiset ovat katsoneet Putinin toimia läpi sormien. Kreikan uusi kommunistis-tyyppinen hallitus tukee Putina samoin Italian ja Unkarin johto ja Kypros
Angela Merkel on toista maata ja herännyt ymmärtämään Putinin vaarallisuuden eli hyökkäys Ukrainaan ja Krimin miehitys pelottavat Merkeliä. NYT KATSOTAAN KUINKA KAUAN MERKELIN PINNA PITÄÄ PUTININ PROPAGANDAN KUUNTELUSSA. Putin rakentaan neuvostoaikaista imperiumia ja sen työnimenä on Euraasian unioni EEU tai EAEU
USA:han tässä on koko ajan laajentamassa sotilasliittoaan ja tuomassa ydinaseitaan euroopaan aivan Venäjän rajoille.
Nato toimii Franchise periaatteella jossa jokainen jäsenmaa sitoutuu ostamaan USA:sta tai USA:n aseteollisuudelta aseensa. Natosta EI voi erota! Kyseessä on siis valtava busines jossa jokainen sota missä USA tai sen tukemat liittolaiset ovat mukana tuo amerikkalaiselle aseteollisuudelle lisää rahaa.
Kehitysvammaista Putinia turpaan niin että loppukin tukka lähtee!