Tammikuun puolen välin paikkeilla lähettelin s-postin välityksellä tarjouspyynnön kuudelle autoliikkeelle samanlaisesta autosta sekä varusteista. Vanha oma auto oli vajaat viis vuotta vanha ja pyysin välirahatarjousta uuteen vajaan 30 tonnin autoon. Kuudesta liikkeestä kolme vastasi, Isot jälleenmyyjät eivät vastanneet mitenkään. Kolme pienempää liikettä otti välittömästi yhteyttä. Kävin näyttämässä autoa myöhemmin myyjille. Auton totesivat asialliseksi. Huonoimman ja parhaimman tarjouksen väli 4000 euroa.
Näköjään kannattaa kilpailuttaa, 4000 on paljon rahaa, ainakin minulle. Tosin kaikki myyjät eivät ole kovin kiinnostuneita, kiireitä varmaan !!
Näköjään kannattaa kilpailuttaa, 4000 on paljon rahaa, ainakin minulle. Tosin kaikki myyjät eivät ole kovin kiinnostuneita, kiireitä varmaan !!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Isommilla autoliikkeillä on rekisteri autoista joita heille on tarjottu. Tuttu automyyjä kertoi että välillä menee puolet 8 tunnin työpäivästä tällaisiin sähköposteihin vastaamiseen joten ei tarvitse ihmetellä jos ei vastausta aina tule. Tosiostaja soittaa ja tulee paikan päälle tekemään kauppaa.
Ja vielä se, että 90% näistä sähköpostin lähettäjistä on aivan höpöhöpö ukkoja, tonnitolkulla haaveillaan omasta ylihintaa, isoista liikkeistä en tiedä, niillä kun on palkatut myyjät, mutta pienenä yrittäjänä voin sanoa suoraan, että kun kaiken hoitaa itse, on hyvin paljon muutakin tekemistä kuin vastailla haaveilijoiden sähköposteihin.
Autoliike antaa hyvityksen Gray henin hintakartellisovelluksella, joten noihin kyselyihin vastailuihin ei paljoa aikaa tuhlaannu. Lisäksi jokainen sähköposti on myyntiliidi asiakkaasta ja täytyy olla todella tyhmä myyjä jos jättää tuon käyttämättä. Tosiostaja ei liikkeeseen eksy yhtään useammin kuin se eläkeläisukko joka tulee kahvia kiskomaan ja juttelemaan kun ei muualla seuraa saa.
Mä oon aina nauranut näille "Tosiostaja soittaa" -heitoille.
Eihän sitä jumalauta ehdi sen jälkeen mitään muuta tehdäkkään kun koko Suomen omasta mielestään "tosiostajat" soittelevat tarjoten sulle vaihdossa ihan kaikkea tyhjistä pulloista paskakuormaan saakka.
Mitä ne kuvitellut "tosiostajat" ovat?
Okei, jos myydään jotain 300eur arvoista "2kk leimaa jäljellä" -läjää, niin sellaisten tosiostajia löytyy jokaisen kaupungin ylläpitämän vuokra-asunnon jokaisesta rapusta. Silläkin hinnalla tarjoavat jotain näyttövikaista neljä vuotta vanhaa Android-puhelinta vaihdossa.
Sitten taas kun kaupitellaan 20-30k arvoista harrasteautoa ilman hintaa ja myyntitekstillä "Täysin läpikäyty. Tosiostajat soittaa", niin annas olla kun tulee perjantai-ilta, niin johan alkavat tosiostajat soitella esittelemättä itseään:
"Niin sulla oli sellanen rotke myynnissä. Juu mää muistan silloin kahreksankymmentäluvun puolessavälissä kun naapurim miähellä oli samallainen rotken bellairi... (puoli tuntia myöhemmin)...ja kyllä akat oli hilijaa takapenkillä kum mää painoin sillä kirvesmiähen parrakudaksi haukutulla volkkarilla siitä lumipenkasta läpi...(puoli tuntia myöhemmin)...jaa mitäs sää siitä olitkaan hintaa pyytämässä, kun nääs meniskö päikseen tollaseen w124 koppaseen riisselimersuun? Siinä o hyvät etunavat ja talvirenkaissakin kuvioo jäljellä"
En siis vain yksinkertaisesti ymmärrä, että myyntitekstiin ei osata panostaa sen vertaa, että edes kaupanteon kannalta olennaiset perustiedot auton kunnosta, varustelusta ja mahdollisesti historiasta tulisi jokusella rivillä selvitetyksi.
En tiedä mikä oli aloituksen juju, on selvää että tarjouksissa on tonnien eroja ja vertailu kannattaa.
Ihmettelen minäkin miksi osa autoliikkeistä ei vastaa sposteihin. Jos yhteystiedoissa on spostiosoite, se on yhtä toimiva kuin puhelinnumero.
Silloin voit miettiä omaa kirjoitusasuasi, oman autosi hinnoittelua, kerroin jo aikaisemmin oman mielipiteeni sähköpostinlähettäjistä, kokenut myyjä näkee kaksi riviä luettuaan, onko kyse ns. höpöhöpöukosta, jonka kanssa kauppaa ei synny, eikä kannatakkaan tehdä.
Ja aloittaja luulee, että tuo sähköpostiin heitetty "paras" tarjous on oikeasti se paras jos vaivautuisi ihan autoliikkeeseen paikalle tekemään kauppaa.
Todellista kauppaa käydään naamatusten tai vähintäänkin puhelimessa.
Kuka on väittänyt ettei puhelimessa ole keskusteltu s-postin lähettämisen jälkeen. Automyyjät nimenomaan soittivat heti saatuaan pyynnön, siitähän se lähtee. Jutussahan kerrottiin, että vaihtoautoa käytiin näyttämässä tarjouksen jättäneille myyjille. Kannattaisi käydä se apukoulu uudestaan. Mitä väliä sillä on tässä asiassa, mikä on ollut vaihtoauto tai uusi auto. Pääasia on se, että tarjousauto on sama kuten varusteetkin.
Joo noita hönöjä on tää maa puolillaan (lähetin tarjouspyyntöjä).
Suomalainen kauppias ei ole asiakaspalvelija, ei ainakaan autokauppias.
Toivottavasti konkurssi opettaa...
Siperia opettaa, autokauppoja menee konkkaan ellei autovero poistu pian.
Ostin autoni sieltä mistä sain asiallisen tarjouksen.
Tein kaupat ilman vaihtoautoa.
Vaihtoehtoina kolme jotakuinkin samanhintaista ja -tasoista pikkuautoa.
Autoliikkeiden välillä huomattavat hintaerot samojenkin merkkien kohdalla.
Autoverojeesusteluun en vaivaudu osallistumaan, auto ostetaan silloin kun sellainen tarvitaan.