Nykyisin ulkomaalaisten tekemät rikokset Suomessa ovat nousussa ja useammassa tapauksessa rikoksentekijä on nimenomeen ulkomaalaistaustainen henkilö.
Ulkomaan kansalaisten osuus kaikista Suomen käräjäoikeuksissa tuomituista oli 9,1 prosenttia vuonna 2009, kun ulkomaalaisten osuus Suomen väestöstä on noin neljä prosenttia, ilmenee Tilastokeskuksen julkaisemista rikostilastoista.
"Sisäministeri Anne Holmlund (kok.) haluaisi puuttua maahanmuuttajien rikoksiin nykyistä hanakammin, kertoo Yle. Holmlundin mielestä oleskeluluvan ei pitäisi jatkua automaattisesti kansalaisuushakemuksen hylkäämisen jälkeen."
"- Raiskausrikoksissa maahanmuuttajien osuus on poikkeuksellisen suuri. Joka neljäs poliisin tietoon tulleista raiskauksista on viimeiset viisi vuotta ollut maahanmuuttajien tekemiä, Niemi sanoo."
"- Etenkin raiskaustapauksissa epäilty oli suhteettoman usein ulkomaalaistaustainen, Tolvanen sanoo."
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/970
Rikokseen syyllistyneen ulkomaalaisen karkoittamin
4
<50
Vastaukset
- konnatkuriin
Nykyisin kantasuomalaisten tekemät rikokset ovat kasvussa. Kristillisten järjestöjen piirissä tehdään edelleen suuria määriä seksuaalirikoksia. Talousrikokset ovat nousseet huimaa vauhtia. Rarakkaampi väestö kiertää veronmaksua ja se on heille huvi. Kuka jättää eniten maksamatta, on kuvalehtien etusivuilla.
Mielestäni kantasuomalaiset rikolliset tulisi karkottaa maasta esim. Boko Haramin hoivaan Nigeriaan. Perussuomalaiset rikoilliset eivät ansaitse Haramin hellää kohtelua. Heidät tulkee karkottaa ISIKSEN huomaan. - Pois_vaan
yksyllä riehunut MaMu-jengi on taas riehunut ja vauhdissa!!
Suomen oikeusjärjestelmä on vitsi. Alkusyksystä törkeitä ryöstöjä tehneet maahanmuuttajataustaiset nuoret miehet, ovat jälleen väkivaltaisesti ryöstäneet täysin tuntemattomia nuoria . Uhreja on muun muassa hakattu päähän ja potkittu maassa, jonka jälkeen on anastettu omaisuutta.
On päivän selvää, että kun viranomaiset ja päättäjät jatkavat tätä leikkimistä näiden maahanmuuttajarikollisten kanssa, niin muutaman vuoden sisällä, nämä samat ”nuorukaiset” tulevat vammauttamaan tai riistämään hengen täysin tuntemattomalta ihmiseltä.
http://www.mitavittua.fi/2015/02/07/syksylla-riehunut-mamu-jengi-on-taas-riehunut-ja-vauhdissa/ - Työmiehen_palkka
Entäpä miten tulisi kohdella raiskaukseen syyllistynyttä ay-toimitsijaa? Voidaanko tällaisia henkilöitä palkata esimerkiksi puoluetoimiston linjanvetäjäksi puheenjohtajan omalla päätöksellä?
- Pupu111
"Tilastojen mukaan kaikista Suomen rikoksista ulkomaalaisten tekemiä on 11,4 prosenttia. Kiljusen mielestä pitäisi huomioida, että peräti 60 prosenttia ulkomaalaisrikoksista on turistien tekemiä.
Kiljusen laskujen mukaan Suomessa asuvat maahanmuuttajat syyllistyvät vain 4,9 prosenttiin rikoksista.
–Eli ihan turha syyllistää maahanmuuttajia, Kiljunen kirjoittaa.
Uusi Suomi tarkisti Kiljusen blogissa esitetyt luvut. Kiljusen esittämä mittaluokka on aivan oikea. Oikeuspoliittinen tutkimuslaitoksen Optulan mukaan vuonna 2012 ulkomaalaisrikoksista 56 prosenttia oli turistien tekemiä."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984852Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701343En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145