Kun yhteiskunnassa on Jumalan siunaus niin siinä rakastetaan totuutta eikä hyväksytä valheita ihmisille opetettavaksi maailmankatsomukseksi.
Jumala on antanut Raamatun kaikille kansakunnille jo kauan sitten, ja nyt nähdään eri yhteiskunnissa kuinka suhteensa on Jumalaan muodostunut erinäisissä asioissa.
Siunatut kansakunnat rakastavat Jumalan ilmoitusta Raamatussa, ja kirotut yhteiskunnat ovat mielistyneet valheellisiin teorioihin kuten evoluutio on maailmankatsomuksena ilman Jumalaa.
Jeesus opetti kansoista tekemään opetuslapsiaan eikä vain yksittäisistä ihmisistä, mutta antaa myös täydellisen vapauden kaikille joko palvella Jumalaa tai sitten hyljätä Raamatun ilmoitus ja evankeliumi.
Ihmisten ja kansojen valinnasta nähdään suhteensa Jumalaan ja Jeesukseen ja valheita rakastavat elävät pimeydessä ja totuutta haluavat rakastavat Jeesuksessa ja totuus luomisesta on Raamatussa, jonka monet kansakunnat ovat tässä lähiaikana hyljänneet Jumalan ilmoituksena, siis tietysti niissä, joissa se aiemmin on ollut enemmän sellaisena kuin nykyään.
Tietysti yhteiskunnissa voidaan myös Raamatusta saatavia oppeja pitää valheellisina, jos ja kun eivät ole Jumalan Hengen mukaisia oikeudenmukaisuudessa ja laupeudessa ja muussa hyvässä, vaan tuomitsevia ja epätasapuolisia ja Jumalan tahdon vastaisia. Raamatusta voimme lukea farisealaisten huonosta mielenlaadusta Jeesusta ja opetuksiaan kohtaan, ja tällaista se voi olla myös nykyään erilaisissa kannanotoissa.
Jumala tuntee ne, jotka Jeesuksessa tahtovat rakastaa totuutta ja lähimmäisiä vaikka eivät tietenkään hyväksykkään mitään valheiden rakastamista, ja yhteiskunnissa ahneus on kaiken pahan alku ja juuri, ja hyvin petollisesti ihmiset sitä puolustavat erilaisten järjestelmiensä kautta, mutta Jeesus tuntee omansa eikä mielisuosionsa ole kiinni ihmisen omaisuudesta eikä uskonnollisuudesta eikä asemasta. Jeesus rakastaa niitä, jotka ovat nöyriä Jumalan palvelijoita ja vihaa niitä, jotka halveksivat totuutta ja lähimmäisiään.
Yhteiskunnan suhde Jumalaan nähdään evoluutiosta
3
80
Vastaukset
Älä sure, Tsiisus tulee kohta. Olet ihan yhtä koominen.
https://www.youtube.com/watch?v=B6H48HheFHY- Lepakoita-vintillä
"Siunatut kansakunnat rakastavat Jumalan ilmoitusta Raamatussa, ja kirotut yhteiskunnat ovat mielistyneet valheellisiin teorioihin kuten evoluutio on maailmankatsomuksena ilman Jumalaa."
Osa näistä evoluutiota vastustavista rakastaa Jumalan ilmoitusta Koraanissa. Näitä puhdasoppisia ovat ainakin Boko Haram, Isis, Al qaida, Taleban muutamia mainitakseni. Kristillinen uskonnollisuus on taas korkeassa kurssissa muutamissa Afrikan ja Etelä-Amerikan valtioissa. Kovin siunattuja nuo "afganistanit" tuntuvat olevan ateistiseen tieteeseen panostavien rappiovaltioiden, kuten Suomen tai Ruotsin rinnalla.- tieteenharrastaja
Täydennykseksi avauksen kovin mustavalkeaan ajatteluun voi vielä lisätä, että:
- useimmissa kansakunnissa Raamattu ja tiede evoluutioineen elävät sovussa rinnan
- on paljon uskovaisia ihmisiä, jotka hyväksyvät evoluution Jumalan luomistapana
- koko kansan tekeminen opetulapseksi on epärealtistista, jos kaikilla on valinnan vapaus
Saarnanpätkät eivät yleensä tee palstalla kovin suurta vaikutusta kuin ehkä kanssauskoviin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101313
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!391097Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka44950- 102888
Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa47736Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r78709Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...56708Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s70688- 34626
- 59615