Trumatic vai Alde?
Kumman haluaisit?
knaus
22111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Molempia ollut.
Trumaa kannatan, perustelut:
-lämmittää nopeasti
-kuivaa sisätilan
-helppo mukauttaa putkistoja tarpeen mukaan
-vähemmän vesivuotoriskejä
Hyvät perusteet...
Sehän valitaan käytön mukaan, kesäkäyttäjille Truma. Sitten jos on tarkoitus käyttää muulloinkin kuin kesällä. Eikä ole aloittelijan harhauttama niin Truma lämmitteisen kopin laittaa tietoisesti vain nuuka joka kärvistelee ja köhii pohinasta johtuvassa lentsussa, vaikka tietää että Alde on tehty näihin olosuhteisiin.
Juu,itse en ole aloittelija matkailijana, kokemusta on Primuksesta,Trumasta ja nykyisessä autossa on Alde.
Korjausta edelliseen: Piti sanoa "harhautettu aloittelija" eikä aloittelijan harhauttama.
En tiedä noista Aldeista,mulla on Rumatikki,sillä puhallellaan suvella,tuota noin.
Ehdottomasti rumatikillä. jos vaan onnistut sellaisen hankkimaan. Rumatikki on nyt kivenalla löytää sellainen. On suurensuosion saanut puhaltaja
Rumatikin omistajat. Onko teillä päässyt jäätymään pahviputket suvella?
Minä pidin rumatikkiä kolmosella, puhalsi liian kylmää , niin putket jäätyivät umpeen.
Kuka hullu sitä nyt talvella rumatikkiä käynnistelee. Jäätyy kai putket veikkanen talvella
Joksu tulee mukaan vasta arkiöisin,on yövahtina ja pääsee talon koneelle,mutta silloin pukkaa kyllä juttua Rumatikistä nyt ei virka mitään.
Ajelen vaan kesällä,eikä kovinkaan usein tarvitse lämmittää kun muutenkin tarkenee joskus liiankin hyvin jos hellepäiviä. Trumatic on matkailuautossa sitävarten jos pitää vaikka kylmänä ja sateisenä päivänä lämmittää ja se riittää.Joillekkin tämä kysymys on ikuisuuskysymys kun ei muita jorinoita keksi.
Kertokaa, mitä nauramista rumatikissä on ??
Eikös se ole vähän niin että huonompaan vaunuun nestekierto koska muuten tulee kylmä ja parempaan rumatikki koska eristeet on paremmat eikä ilmavuotoja esiinny.
No näinhän se on, lisäksi plussana vaunun painoa saadaan muutama sata kiloa pienemmäksi rumallatikillä. Itseasiassa nestekierto kopit ovat rakenteellisesti niin huonoja että liekkö edes laillista tehdä sellaisia, niissä kun lämpimyys perustuu pelkkään lämmittimeen itse rakenteilla ei ole niin väliä. Koskahan ne keksivät lisätä nestekierto vaunuihin puulämmitteisen leivinuunin. Toki nestekierto on talvella lämpimämpi, mitä sitä kiertelemään.
Mitä hatarampi talo sitä suurempi uuni ja sitä suurempi lämpö hukka.
Molempia kokeillut ja todennut Trumatikin käytännöllisemmaksi, lämpenee nopasti ja omassa autossani yö aikana teholla 1 niin tarkenee todella hyvin kpvassakin pakkasessa ja vielä kuivattakin hyvin vaatteet. ajan ympäri vuoden noin 40 tuhatta km vuodessa.
On vielä kuulo tallella ja Truman puhallin häiritsee nukkumista.
Rumatikin haluaisin
Ja tietysti Reinoni
Kyllä tuotanoin puhaltimen,kesällä Reinonkanssa vaan pikaisen liikutaan.
Ehdottomasti Trumaticin, On molemmista kokemusta
On paljon ihmisiä , jotka viihtyvät talvella kylmästä ilmasta. Silloin rumatikki on sopiva värkki heille