AI:n Smithilläkin jo vaikeuksia Niinistön kanssa

Aleksanteri-Instituutin Venäjä-vihaaja-natottaja Hanna Smithilläkin oli kova yritys MTV:n 10 uutisissa yrittää selittää Niinistön Münchenin on vaan ei ole-en minä niin ole sanonut-Venäjä on eristettävä-ei ole eristettävä-Venäjää on rangaistava-ei ole rangaistava -puhetta parhain päin.

Se meni jotenkin niin, että venäläiset eivät ole tottuneet, että samassa lauseessa sanotaan positiivinen ja negatiivinen.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Olen siis venäläinen.

Äänestä
  • En sanoisi että olet venäläinen mutta en sanoisi että et ole venäläinen ja joka tapauksessa se on korjattava lausunnossani.

    Äänestä

Nähdäkseni Venäjä pitäisi eristää kun ei vaan eristetä Venäjää, koska olen sitä mieltä että Venäjä on eristettävä mutta en menisi sanomaan, että niin pitäisi tehdä, joten se pitää korjata uutisissa.

Äänestä

Niinistö kertoi puheessaan asian aivan oikein. Sen sijaan venäläinen Interfax teki käännösvirheen, joka muutti lauseen sisällön päinvastaiseksi! Tämä venäläisten erehdys tietenkin miellytti meikäläisiä Tiltuja ja he eivät mielellään enää alkuperäistä lausetta muistele:-)

Kas tässä virallinen uutinen asiasta:

Interfaxin sivulla olevassa uutisessa sanotaan nyt, että Niinistö on Venäjän täydellistä eristämistä vastaan. Virheellisessä uutisessa Niinistön väitettiin vaatineen Venäjän täydellistä eristämistä.

Korjatun uutisen kellonaika on sama kuin virheellisessäkin. Uudessa versiossa ei myöskään mainita sanallakaan muutoksesta.

Asiasta kertoi ensimmäisenä Kauppalehti.

Äänestä
  • Venäjä ei ole eristettävä koska en nyt sanoisi että Venäjä on eristettävä koska Venäjää ei pysty eristämään mutta jos sen pystyisi eristämään niin voisin olla tai en olla sitä mieltä että Venäjä on eristettävä, mutta laintoni on korjattava uutisessa.

    Äänestä

Niinistön Münchenin sekoilua "pitää eristää vaan ei pidä ja korjatkaa se uutisissa" edelsi vastaavanlainen, jonka Niinistö tuli itse henkilökohtaisesti "korjaamaan" medialle, että "Suomi ei voi lähettää ilmavoimiaan Viroon ettei liittoutumattomuutemme vaarannu niin sen takia USA:n ilmavoimien F-16-taisteluhävittäjät tulevat aseistettuina tänne Suomeen harjoittelemaan hyökkäystä Venäjälle".

Äänestä

Seison sanojeni takana koska jos en seisoisi niin olisin jossain muualla, mutta Venäjä pitäisi eristää jos siihen vain pystyttäisiin, vaikka en olekaan sitä mieltä, mikä on paras korjata uutisissa.

Äänestä

Hanna Smithkään ei uskaltanut loputtomiin puolustaa Niinistöä vaan sanoi että virhehän se oli kun Nii istö sanoo samassa lauseessa ei ja kyllä.

Äänestä

Niinistö pakeni mediaa Münchenin töppäyksen jälkeen ja Niinistön edustajaksi ja parhainpäin selittäjäksi käskettiin Hanna Smith Aleksanteri Instituutista.

UPI.n Raik, Aaltoila, Salonius-Pasternak rivät nyt kelvanneet kun heitä käytetään sitten Venäjä- ja Putin-vihan levittämisessä ja Venäjällä pelottelussa.

Smithin tehtävä on "vaan" halveksia venäläisiä.

Äänestä

"En sanonut niin, silti kaikki päättyi kyyneliin..."

Äänestä

Eihän Aleksanteri-Instituutin tehtävä ole paikata ja pitää presidenttiä kuivilla.

Äänestä
  • Eikä sellaiseen ole edes tarvetta! Presiderntin puheet ovat selkeitä eikä hän mahda mitään epäpätevälle venäläiselle uutistoimistolle!

    Äänestä

Ei ole mitään käännösvirhettä. On vain Niinistön sekava lausunto, että Venäjä pitää eristää mutta se ei onnistu niin ei pidä.

Äänestä
  • Eikö Tiltu osaa lukea selvää tekstiä?

    Suomi on toimittanut oikaisupyynnön venäläiselle uutistoimisto Interfaxille presidentti Sauli Niinistöä koskevasta virheellisestä uutisesta.

    Interfaxin uutisen mukaan Niinistö ehdotti eilen jopa Venäjän täydellistä eristämistä kansainvälisten sopimusten rikkomisesta.

    Uutinen näyttää perustuvan käännösvirheeseen. Presidentti sanoi eilen Münchenissä, että kansainvälisen oikeuden rikkomisella on oltava seurauksensa, mutta Venäjää ei kannata hänen mielestään eristää.

    Äänestä

  • Ei ole mitään käännösvirhettä vaan vain Niinistön pitää-ei pidä Venäjä eristää -lausunto.

    Äänestä

  • Tiltu ei vain tajua. Kun hän tajuaa lopultakin jonkin asian, voimme olla varmoja että kaikki muutkin ovat jo sen ymmärtäneet.

    Äänestä

Venäläiset ovat niin sivistymättömiä - näkyyhän se heidän trolleistaankin - etteivät ymmärrä pitempiä lauseita;)) Ainainen diktatuurin alla oleminen on jättänyt jälkensä!

Äänestä

Ei olekaan, mutta kun Niinistö ja kokoomuspolitikot eivät hallitse ulkopolitiikkaa ja kansainvälistä politiikkaa niin ne sotkevat omiin sotkuihinsa Aleksanteri-Instituutin ja Ulkopoliittisen Instituutin sekä Yleisradion.

Äänestä

Niinistö on johtanut Suomen ulkopolitiikkaa luotettavasti ja varmasti!

Kansa on ollut hänen työhönsä ylen tyytyväinen!

Maassa järjestettiin gallup-kysely, jossa kysyttiin Niinistön tehtävistä! Kyselyssä Suomen kansasta 79 % antoi hänelle arvosanan erittäin hyvä tai hyvä viranhoidosta! Hän on ennätyksellisen suosittu!

Ja asioiden hyvästä hoidosta ovat hyötyneet myös Aleksanteri-Instituutti, Ulkopoliittinen Instituutti ja Yleisradio.

Äänestä

Smith joutui yrittämään jotakin että oma työpaikka säilyy.

Äänestä

Kokoomuslainen Smith sai aatetoverin kaverin UPI:n rkpläisestä Salonius-Pasternakasta joka väittää pokkana että Kremli on syyllinen amerikkalaisen Newsweekin artikkeliin jossa arvostellaan Niinistön sotapolitiikkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JoOliSelitys kirjoitti:

Aleksanteri-Instituutin Venäjä-vihaaja-natottaja Hanna Smithilläkin oli kova yritys MTV:n 10 uutisissa yrittää selittää Niinistön Münchenin on vaan ei ole-en minä niin ole sanonut-Venäjä on eristettävä-ei ole eristettävä-Venäjää on rangaistava-ei ole rangaistava -puhetta parhain päin.

Se meni jotenkin niin, että venäläiset eivät ole tottuneet, että samassa lauseessa sanotaan positiivinen ja negatiivinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu