Onko kellään kokemuksia kiinteistöhuolto Viljavasta. Meillä niiden pitäis tehdä lumityöt yhtiön pihalta mutta onnettomalta näyttää. Työt tehdään monta päivää lumentulon jälkeen, ja työn jälkin on puolittainen. Osa pihasta jää kokonaan tekemättä vaikka sitä on erikseen pyydetty ja yhtiömme siitä heille maksaa. Isännöitsijä on aivan kädetön tuon yhtiön kanssa ja kohta pitää varmaan ottaa järeämmät keinot käyttöön.
Tiettääkö kukaan osaako tuo yhtiö tehdä hyvää työtä ja mitä kiinteistöhuoltoyhtiötä suosittelette Hyvinkäällä.
Kiinteistöhuolto Viljava
18
5891
Vastaukset
- Hualtomies
Sulaa ne lumet, älä stressaa.
Jos häiritsee niin ota kola käteen.
Viljavalla ei oo työaika viel alkanu.- Rouvab
Menkää nyt hyvät huoltomiehet hiekottamaan Hyvinkäällä Hämeenkatu 13-17:n pihat ennen kuin siellä menee ihmisiä kumoon oikein urakalla ja vakuutuskorvaukset alkavat teille paukkua! Pihat liustinratoina, siellä ei pysy kukaan pystyssä enää! Pomot paikalle ja heti! Ovensuun hiekoitus ei paljon auta, jos on pakko kuitenkin kauppaan ja kohta varmaan lääkäriin ja ensiapuunkin mennä!
Kiitos!
ps, onneksi en asu niissä taloissa, mutta epäonnekseen vanha äitini asuu
- Kiinteistöosaaja
Isännöitsien kuuluu valvoa kohteitaan varsinkin tämmöisinä vaihtelevina kelitilanteina. Nykyään on yleistä vain istua netin ääressä ja vasta sitten reagoida kun jotain tapahtuu. Hallituksen ja isännöitsijän luottamus huoltoyhtiön toimintaan kehittyy vuosien aikana, mutta montako luotettavaa Hyvinkäältä löytyy? Täällä ei kattolumet ole niin suuri ongelma kuin Helsingissä, mutta niitäkin kohteita löytyy. Valvokaa ja ilmoittakaa huoltoyhtiölle ennenkin pahenpaa tapahtuu kenellekään.
- isännöitsiä
yleensä isännöitsijäitä kielletään tekemästä yhtään mitään mistä tulee taloyhtiölle lisäkustannuksia
sitten ne istutaan netin ääressä. - Anonyymi
Vai kuuluu valvoa.Niin kuuluisi.Ei nykyään isännöitsijää saa kohteeseen jos aivan pakko ei ole.Omassa yhtiössä isännöitsijä on käynyt viime kesäkuussa. Isännöitsijän tehtävä nykyään on kerätä viivan alle tuottoa mahdollisimman paljon.Siitähän kertyy hänen proviisionsa palkan päälle. Jos on mahdollisuus tutustua taloyhtiön kirjanpitoon(hallitus) niin sieltä löytyy nykyään yllättäviä menoeriä. Kun tarkastelee isännöinnin erillishinnoittelulistaa niin huomaa äkkiä sen kuinka ovelasti homma on hoidettu.Kuukausittainen perusmaksu on kohtuullinen mutta kaikesta muusta veloitetaankin sitten erillishintoina. Kun muutama vuosi sitten viisi isännöitsijäyhtiötä jäi kiinni kartellista niin homma vain paheni.Tiedän yhtiöitä joissa edes hallitus ei ole tietoinen näistä erillisveloituksista ja "projektinhallinointi" palkkioista.On mahdollisesti jäänyt mainitsematta erillislistan olemassaolosta hallitukselle? Mutta eihän se tyhmä ole joka tyhjästä veloittaa,vaan joka siitä maksaa.
- Anonyymi
isännöitsiä kirjoitti:
yleensä isännöitsijäitä kielletään tekemästä yhtään mitään mistä tulee taloyhtiölle lisäkustannuksia
sitten ne istutaan netin ääressä.viljava kilpailee paskinman huoltoyhtiön tittelistä sen vuoksi ne ei tee mitään
- Kaduntallaaja019
Rouvab.n kannattaisi varmaan selvittää kuka teidän yhtiötä huoltaa tällä hetkellä. Terveisin sivullinen kaduntallaaja
- PyytämälläTyhjää
Ihan pikku vinkkinä, huolto sopimusta tehdessä vaatikaa, että lumityöt oltava tiettyyn kellon aikaan tehtynä tai sanktio sen mukainen että tuntuu. Isännöitsijät nyt menee aina sieltä missä aita on matalin. Mikkonen Group tuntuu vaan tyhjänpäiväseltä mitä työtehoon tulee, laskutus pelaa siinä firmassa ainoana asiana. Taitaa UP:n Tero ja Mikkonen olla samat kurssit käyneitä.
- ruskeakieli
Tervehdys kyllä narisiaa riittää lähetään liian aikaisin tai liian myöhään aina väärään aikaan,mielellään ei pihaustakaan saisi kuulua. Muistakaa ääliöt että Suomessa on neljä vuoden aikaa ja opetelkaa elämään sään mukaan. Kiinteistö hoito ei saa tehtyä talvella kesää ja kesällä talven viileyttä....niin se on vaikka kuinka sitä toivotaan. Kyllä menny Hyvinkäällä älyttömäksi hieromiseksi koko touhu. Lehti on saatava kiinni ennen kuin maahan tippuu,aurattuakin tarvis olla joka kolo ennen kuin sade loppuu. Isännöitsijöiden posti poikana tarvis siinä sivussa kieli ruskeana juosta rapusta toiseen.
- Anonyymi
Täysin luokatonta on heidän touhut...
- Anonyymi
Älkää ottako sitä halvinta, joka ei ehdi tehdä mitään. Laatu edellä.
- Anonyymi
Hyvin hoitaa hommat meidän talossa.
- Anonyymi
Täysin kädetön kiinteistö huolto pojat tulee muka töihin ja istuu autossa parituntia ja räppää kännykkä soitin päivystävälle kun avaimet unohtui niin kaveri vastas niin päissään että olis pitänyt olla tulkki mukana sain kuitenkin ovet auki talvella lumityöt päin helvettiä ja hiekoitus olematonta parkkipaikalle pitää mennä luistimet jalassa että pysyy pystyssä SUOSITTELEN KIINTEISTÖ TEROA HOITAA HOMMAT HYVIN JA TEHOKKAASTSTI
- Anonyymi
Tuo sopii yhteen Raumalta lähtöisin olevaan yhtiöön kun kännykkää räplätään jtkuvasti. Myös Tanskassa pääkonttoriaan pitävä yhtiö on samassa maineessa.
- Anonyymi
Viljava tyhjentelee polkupyöriä kellarista vaikka asukkaan nimi Donnerinkatu
- Anonyymi
Alan ammattipiireissä paikallisen yhtiönä hyvässä maineessa kun verrataan niihin "kolmen kirjaimen" yhtiöihin, joiden omistuspohja on usein muualla ja Hyvinkää on vain yksi tarjouskilpailussa voitettu kohde.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alan ammattipiireissä paikallisen yhtiönä hyvässä maineessa kun verrataan niihin "kolmen kirjaimen" yhtiöihin, joiden omistuspohja on usein muualla ja Hyvinkää on vain yksi tarjouskilpailussa voitettu kohde.
Niitä kolmen kirjaimen yhtiöitä alalla on ainakin ISS ja RTK. En edes tarjouspyyntöä laittaisi. On varmaan muitakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niitä kolmen kirjaimen yhtiöitä alalla on ainakin ISS ja RTK. En edes tarjouspyyntöä laittaisi. On varmaan muitakin.
On myös SOL.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2898134Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1864356Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy302577Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1872531Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17962118- 511676
- 541607
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s191531Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421294- 1671273