Takana loistava tulevaisuus

palloseurafornever

Onko Palloseura lahoava laiva? Vielä 2000-luvun alussa HS kirjoitti, että TPS on suomalaisen jääkiekon tulevaisuus. No kehitys ei ole mennyt siihen suuntaan.
Viimeisen 15 vuoden aikana ainoa asia, jossa TPS on ollut kehityksen mukana on CHL:n perustajajäsenyys. Joka CHL vaikuttaa tosin olevan tiensä päässä. Mutta ainakin se oli yritys tuoda vastapaino pelottavalle ja raharikkaalle KHL:lle ja NHL:lle.

Tällä hetkellä TPS on sellaisessa kunossa, ettei se pysty tarjoamaan uskottavaa kilpailua edes liigan heikoimmille organisaatioille, kuten Vaasan Sport tai Pelicans.

En näe mahdottomana vaihtoehtona sitä, että joku raharikas venäläisoligarkki yrittäisi ostaa Turun jäähallin ja siinä samassa TPS:n tai TuTon. Sillä selvää on, että KHL tai Euroopan liiga valtaa pian alaa Ruotsissa ja Saksassa. Silloin Turku voisi olla Suomen kartalla toinen kaupunki, jossasarjaa pelataan. Vaarana tulee olemaan se, ehtiikö Tampere rakentamaan uuden hallinsa niin, että joukkue sijoittuukin sinne.

Mielenkiintosia visioita. Luulen kuitenkin, että nykymuodossaan TPS:n tarina alkaa olla lopussa. Mitä mieltä ollaan?

2

96

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pröööööööööööööööö

      Miksi peräänajaja on aina syyllinen vaikka suuressa osassa peräänajokolareita

    • dirkdiggler

      Kyllä on vahvat merkit ilmassa, että viimeisiä vetelee tämä lahonnut paatti.Menneisyydestä ei ole enää mitään ammennettavaa. Vanhat videot haalistuvat ja ovat kaukainen muisto. Juna meni jo. Jokerit on KHL:ssä. eikä Turussa rahkeet riitä edes nykyisessä liigassa, jonka taso on luvalla sanoen surkea.
      Mutta ei nykymaailmassa mikään ole ikuista. Uutta jääkiekosta kiinostunutta yleisöä ei niin vaan kasvateta, kun vanha kaarti on kyllästynyt katsomaan Palloseuran rämpimistä Sportin ja Pelikaanien kanssa.
      Henk.kohtaisesti tein päätöksen vuodenvaihteessa, että en tule astumaan jalallanikaan Turun halliin ennen kuin tilanne on se, että tammikuussa joukkue on sarjassa sijoilla 1-2. Vähempi ei enää riitä. Ei pitäisi olla liian vaikeaa. No, luulen, ettei meikäläisen tarvitse rahaansa tuhlata tähän "aikuisviihteeseen".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1013
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      906
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      629
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      528
    Aihe