Suomen ja Venäjän suhteet

Kerron nyt totuuden.
Ei me Suomalaiset teitä Itänaapureita oikeasti vihata.
Mehän haluamme tietenkin pitää hyvät suhteet kaikkiin ilmansuuntiin.
Sehän on myöskin meidän etumme, niin kuin myös naapurivaltiodemmekin etu.
Huolestumme tietenkin, jos suvereenisen valtion rajoja ei kunnioiteta.
Ymmärrämme myöskin sen, että itänaapurimme huolestuu, jos sen vaikutusvalta häiriintyy.
Emme halua sotaa.
Toivomme, vain että saamme elää rauhassa.
Kaikesta huolimatta toivon, että Venäjänkin kansa saisi joskus ihan itse päättää mitä he haluavat.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Emme todellakaan halua mitään pahaa Venäläisille,emmekä muilekkaan. Suomessa on vaan tällä hetkellä Amerikantaudin saaneet johtajat ,jotka kumartaa länteen päin,ja pyllistävät Itään.
Myöskin pieni osa Suomen kansalaista ovat saaneet saman vakavan sairauden.
Tämä on kyllä vaan väliaikaista. Amerinkantauti on tappava tauti.

Venäjä on suuri,ja hieno maa. Ihmiset ovat mailman parhaimpia,ystävällisiä,ihania Ihmisiä.
Johtajanne Vladimir on vertaansa vailla oleva Johtaja maailmassa. Hän pitää hyvän huolen kansalaistaan.
Hän ei hyväksy Barack,in suunnitelmaa vallata Venäjä,ja koko maailma.
Olisipa meilläkin tuollainen Vladimir. Suomen kansa Ihailee häntä. Meillä on vaan surkea alkoholisoitunut, niinistö,joka jo sekoilee puheissaankin. Hulluinta että hän toivottaa tervetulleeksi maailman valloittaja Barack,n.

Äänestä
  • USA olisi voinut vallata koko Venäjän ihan ilman Natoa 1990 luvulla.Tyhmiä ovat, kun nyt vasta aloittavat.

    Äänestä

  • Tiltujen jatkuvaa höpinää.
    Ei vaikuta meihin Suomalaisiin.

    Äänestä

  • "Venäjä on suuri,ja hieno maa. Ihmiset ovat mailman parhaimpia,ystävällisiä,ihania Ihmisiä."

    Mutta ne 'ystävälliset ihmiset' eivät mahda mitään maan despoottiselle dik´taattorijohtajalle!

    "Johtajanne Vladimir on vertaansa vailla oleva Johtaja maailmassa. Hän pitää hyvän huolen kansalaistaan."

    Ja etenkin mediasta. Kaikki poikkipuolinen tiedostus saksitaan pois ja liian innostunut toimittaja viime kädessä tapetaan!

    Mielenosoitukset hoidetaan pampuilla ja niiden johtajat hoidetaan tekaistuilla talousrikossyytteillä. Lopun hoitaa yllättävä putkakuolema:-)

    "Hän ei hyväksy Barack,in suunnitelmaa vallata Venäjä,ja koko maailma."

    Ja erityisen ongelmallista Putinille on se, ettei Obamalla edes ole moista suunnitelmaa!

    "Olisipa meilläkin tuollainen Vladimir. Suomen kansa Ihailee häntä. Meillä on vaan surkea alkoholisoitunut, niinistö,joka jo sekoilee puheissaankin."

    Valitettavasti Tiltun kannalta Niinistö ei ole tippaakaan alkoholisoitunutjahän puhuu puheissaan silkkaa asiaa! Mutta ei edes Sauli mahda mitään sille, että Venäjän toistaitoinen Interfax-uutistoimisto tekee 'tahattoman* karkean käännösmokan, joka kääntää lauseen merkityksen päinvastaiseksi!

    Maassa järjestettiin gallup-kysely, jossa kysyttiin Niinistön tehtävistä! Kyselyssä Suomen kansasta 79 % antoi hänelle arvosanan erittäin hyvä tai hyvä viranhoidosta! Hän on ennätyksellisen suosittu!

    Ainoastaan hermoheikko Moskovan Tiltu jaksaa räkyttää hänen toimistaan.

    Äänestä

  • Tietenkin Tiltu valehtelee. Sehän on hänelle määrätty tehtävä. (Putinilta suoraan)
    Venäjän kansa ihailee Vladimiria. Kanasllismielisyys saa äärimmäiset lukemat.
    Mistä johtuu? Pienen valtion päämiehen puhe oli ylivertainen mitataanpa millä tahansa mittareilla.
    Näin suurta median kiinnostusta ei tule, kuin hyvin suunnitellulla ja koko länsiliittouman avustuksella.
    Miettikääpä miksi teemme tämän.
    Haluamme syylliset vastuuseen mielettömistä teoistaan.
    Emme tuomitse tietenkään Venäjän miellyttäviä kansalaisia.
    Toivomme ja koko länsiliittoumakin varmaan toivoo,että valinta osuisi joskus vähän paremmin.

    Äänestä

Kyllä Putin on Hieno Mies.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomalaineninfo kirjoitti:

Kerron nyt totuuden.
Ei me Suomalaiset teitä Itänaapureita oikeasti vihata.
Mehän haluamme tietenkin pitää hyvät suhteet kaikkiin ilmansuuntiin.
Sehän on myöskin meidän etumme, niin kuin myös naapurivaltiodemmekin etu.
Huolestumme tietenkin, jos suvereenisen valtion rajoja ei kunnioiteta.
Ymmärrämme myöskin sen, että itänaapurimme huolestuu, jos sen vaikutusvalta häiriintyy.
Emme halua sotaa.
Toivomme, vain että saamme elää rauhassa.
Kaikesta huolimatta toivon, että Venäjänkin kansa saisi joskus ihan itse päättää mitä he haluavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu