Lehdestä luettua

Yrittäjälomalla

Britti tutkimus kertoo suomen olevan viidenneksi kallein tarkoittaen palkkoja. Samalla kiinnittyy huomio yleensä yrittämiseen juttua lukiessa, koska suomessa kukoistaa korruptio kaikilla aloilla ja varsinkin pienyritysten piirissä, joilla ei ole varaa maksaa lahjuksia saadakseen suotuisat edut.

Itse lopetin suomessa aikoja sitten yrittämisen huomattuani millainen korruptoitunut ja byrogratialla suojattu toiminta suomessa on, sen avulla ryöstetään niin palkansaajilta kuin pienyrittäjiltä varoja täysin keinotekoisesti. Vieläpä verottaja itse tekee ilmoituksiin merkintöjä tuloista joita ei ole tai edes mahdoton hankkia. Lopetin suomessa yrittämisen ja perustin yhtiön ulkomaille ja minulla menee todella hyvin, suomen korruptoituneeseen tilanteeseen nähden aivan loistavasti. Mutta samalla pidän huolen, ettei kukaan suomalainen ole tai pääse minulle työhön, joka kiskuri ja todella laiska. Voin sanoa reilusti, ettei yritykseni toimi edes suomen suuntaan koska niin kuvottava tapaus valtiona on, ettei viitsi kustakaan suomeen päin.

Suomalainen on hyvin laiska, osaa kyllä vaatia mutta ei anna mitään vastineeksi ja siksi juuri suomalainen on huonoimmista huonoin työntekijä, heiltä puuttuu neuvottelutaito täysin. Ainoastaan tiukan tilanteen tullen vedetään punainen kortti esiin jolla kehutaan olevansa punikki ja voida alkaa seisauttamaan töitä ja samalla aiheuttaa vahinkoa kaikille lietsomalla pahaa ilmapiiriä. Siis ei koskaan suomalaista perinjuurin laiskaa vätystä tule palkkalistoilleni, vaikka itse olen suomessa syntynyt sillä ei ole väliä, koska olen se työmyyrä muiden ohella joka toimii eikä vedä kaljaa nurkilla ollen umpikännissä jo puolilta päivin.

0

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

        Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
        Joensuu
        226
        4934
      2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

        Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
        Maailman menoa
        56
        3332
      3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

        eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
        Maailman menoa
        36
        2985
      4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

        kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
        Maailman menoa
        84
        2963
      5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

        Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
        Maailman menoa
        61
        2842
      6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

        Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
        Maailman menoa
        90
        2675
      7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

        Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
        Maailman menoa
        14
        2391
      8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

        "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
        Maailman menoa
        103
        2217
      9. Miksi eristäydyt?

        Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
        Ikävä
        150
        1568
      10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

        Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
        Haapavesi
        9
        1260
      Aihe