KEPUSTA tullut uskonnollinen hurmosliike

toki aina kepun kannattajissa on ollut paljon uskovaisia, mutta lestadiolaistaustaisen Sipilän johdolla kepu näyttää nyt todella olevan jonkin asteinen hurmosliike. Uutiskuvat kepun laivaristeilyltä kertoivat, että aika hurmoksellista menoa on ollut. Laseissa varmaan oli kuitenkin vettä vahvempaa, vaikka kepu nyt haluaa keppanan pois ruokakaupoista - mikä oli paha töppäys.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Viina maistuu kepulaisille siinä kuin muunkin puolueen kannattajille, paitsi yksi liike joka on osa puoluetta jossa viina on julistettu pannaan yli satavuotta sitten.

Äänestä

Kun perussuomalaisten sit. edustaja täällä Ilmajoella, Matti Talvitie yritti takavuosina "tonkia esiin" ns. edustuskulukuitteja, niin kovin otti lujille. Mattihan ei hyväksy tällaisia edustusjuopotteluja. Kunnanjohdon vastauksissa annettiin ymmärtää, että tietyt neuvottelut edellyttävät tällaista tarjoilua - ihme homma, jos noin on!!
Ei tietääkseni raittius-kepusta ollut tukea tuolloin.......

Äänestä

Toisen vastaavan hurmoslikkeen jäsenet eli helluntailaiset kannattavat persuja.

Äänestä
  • Tuopa faktaa asiasta tänne.

    Äänestä

  • Kyllä ne hellut ovat kristillisdemarien poppoossa lähinnä!

    Äänestä

MItäpä kannattajista, mutta mikä on lestojen vaikutusvalta ja osuus Kepun päättävissä elimissä?

Taatusti KEPUssa on yhtäpaljon (vääränlaista*) uskovaisuuttaa kuin kristillisissä.

P.S. Vääränsorttista joka tapauksessa, olipa uskonto mikä tahansa.

Äänestä

Epäterveellisen maidon juomisen vähentämiseen hyvä keino olisi, jos maitoa saisi myydä vain hihhuleiden suviseuroissa lahkolaisille. Eihän maitoa juoda muissakaan maissa niin hirveitä määriä kuin Suomessa ja ihmiset elävät muualla terveempinä ja vanhemmiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeesustelijat kirjoitti:

toki aina kepun kannattajissa on ollut paljon uskovaisia, mutta lestadiolaistaustaisen Sipilän johdolla kepu näyttää nyt todella olevan jonkin asteinen hurmosliike. Uutiskuvat kepun laivaristeilyltä kertoivat, että aika hurmoksellista menoa on ollut. Laseissa varmaan oli kuitenkin vettä vahvempaa, vaikka kepu nyt haluaa keppanan pois ruokakaupoista - mikä oli paha töppäys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu