On se kätevä tuo suunnitelmissa oleva viinatunneli Tallinnaan. Haaveissa tuo tuloja meille... todellisuudessa suuremmat menot kansantaloudellemme.
Viinatunneli Viroon
hulluutta
13100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Eikö olisi halvempaa ranta pelkkä viinaputki Virosta Suomeen ja jakeluasema putken päähän josta saisi pankikortilla hinkiin viinaa ? Että silleen.
Viina-automaattia kannatan minäkin. Säästyisi edes ne 13 miljardia.
Ei siihen mitään putke tartte kun Suomestahan ne viinat ensin viedään Viroon ja siellä sit myydään takas suomalaisille, joten joku aluevesirajojen ulkopuolella käyvä silmukka riittäis?
Helevetin kätevää, viinaralli virkoaa, ei enää typeriä laivastoppeja!
Votkaa Venäältä tulee putkessa.
Mitäs jos perustettais Helsinkiin ja Turkuun vapaakauppa-alueet josta sais ostaa viinaa Eestin hinnoilla? Sieltä sais mitä vaan just sellasella hinnalla kun joku kärsii myydä. Sinne pääsis sisään ja ulos eu-passia vilauttamalla ja tulli vähän kattelis portilla.
Siihen tämä tulee johtamaan.
Nii tai sit affenanmaalaiset alkaa myymää viinaa postimyynnissä ilman ALVia ja alkoholiveroa? Eks ne pysty sen tekemää ku niil on se oma hallintokin?
Täysin tarpeeton hanke, täysin tarpeeton, kyllä tuota rosvokapasiteettia on riittämiin muutenkin.
Tunnelin avulla elintasoero tasottuisi vuodessa niin, että et tiedä käveletkö Kalasatamassa vai Viinasatamassa.
Uutisissa kerrottiin, että ei jää tämä viron viinaksiin, vaan että samalla junalla saa haettua myös viinit italiasta.
Maan tavan mukaan saisi tuoda vain, taas sen " sallitun määrän omaan käyttöön " jonka määrän määrittelisi joku kateelinen virkamies. Että silleen
On se kumma juttu, eikö Suomessa myydä viinaa, ei saata ymmärtää että pitää roudata jostain ryssänpersiistä myrkkyjä.