mä oon siis 13 vuotias tyttö, ja nyt tänä aamuna alko särkee päähän aina kun kääntää päätä tai kattoo johonkin muualle kun eteenpäin. Kouluun tulin kuitenkin vaikka kotiin kai olisi pitänyt jäädä.
Ja kurkkukipua on myös ja yskiminen sattuu kurkkuun. Onko jotakin vakavaa vai selviääkö vaan lepäämällä kotona? Kuumetta ei aamulla ollut mutta nyt koko ajan tuntuu liian kuumalta tai kylmältä.
Päänsärky alko kun menin ulos oottamaan taksia. (Sillon oli -19 astetta) liittykö se jotenkin siihen?
Kiitos jos vastasit :)
Ja kurkkukipua on myös ja yskiminen sattuu kurkkuun. Onko jotakin vakavaa vai selviääkö vaan lepäämällä kotona? Kuumetta ei aamulla ollut mutta nyt koko ajan tuntuu liian kuumalta tai kylmältä.
Päänsärky alko kun menin ulos oottamaan taksia. (Sillon oli -19 astetta) liittykö se jotenkin siihen?
Kiitos jos vastasit :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kurkkukipu ja yskiminen liittyvät flunssaan ja siihen voi liittyä myös lihasjännitystä, samoin päänsärkyä. Kuuman ja kylmän vaihtelu viittaa siihen, että tautisi pahenee. Miten yleensä hoidat flunssaa? Millaiset ohjeet olet saanut siihen kotoa? Niitä kannattaisi nyt noudattaa. Lepo on tärkein. Oloa voi helpottaa myös särkylääkkeillä ja monilla muilla keinoilla
Lihasjännitystä sinulla voi olla myös ilman flunssaa, jos et liiku ja huolehdi niska- ja hartialihasten voimistamisesta ja toisaalta niiden rentouttamisesta.
Niska ja hartialihasten jäykkyys aiheuttaa usein päänsärkyä.
Pakkanen ei sinänsä aiheuta päänsärkyä, mutta jos päässäsi ei ollut asiallista päähinettä, niin kyllä kylmä voi jäykistää lihaksiasi ja aiheuttaa päänsärkyä. Täällä päin on nyt myös kirkas auringonpaiste, joka hangelta heijastuessaan voi olla liikaa pimeään tottuneille silmille ja sikäli se voi aiheuttaa päänsärkyä.
Jos teillä on koulussa terveydenhoitaja paikalla, voit käydä hänen luonaan. Muutoin ehdotan, että olet pari päivää kotona sängyssä.
Jos olisit vanhempi eikä sinulla olisi flunssaoireita, voisin ehdottaa silmien kodalla kolmoishermosärkyä. Tosin se koskee vain tosta silmää ja toista puolta kasvoista. Siinä kevytkin sen alueen kosketus tai esim. silmien kääntäminen toisaalle, aikeuttaa sähköttävän kovan kivun. Tosin muunkin hermoalueen kosketus samalla puolella kasvoja aiheuttaa saman. Mutta flunssaan voi liittyä muitakin tulehduksia, jotka vaikuttavat samalla tavalla.