Tiedättekö että ajoneuvon katsastushistorian ja auton historian selvittäminen on melkeinpä tärkeintä , koska suomessa on paljon kolariautoja jotka ostetaan vakuutusyhtiöiltä ja yksityisiltä ja pajat/korjaamot yrittää korjata ja autoon jää isoja vikoja jotka haittaa joka määräaikaiskatsastuksessa ja hylkyjä tulee joka vuosi.
Yleensä yksityisiä omistajia vaihtuu paljon ja autot palautuu uudelleen liikkeeseen myyntiin. Näitä on paljon myynnissä suomessa ja nettiautossa ja muilla palstoilla harmi että myös myyjät myös valehtelevat suoraan historiasta , ei kaikki mutta liian moni. kolariautot ,vakuutusyhtiön lunastamat , rekisteristä poistohistoria , ja omistajan vaihdokset ja ajat näkee liikenteen turvallisuusviraston nettisivujen kautta , maksaa 4 eur kaikki. ajoneuvon perus- ja historiatiedot
Tälläisen auton ostaminen aiheuttaa 100% varmuudella vähintään harmaita hiuksia/ lompakon keventymistä.
( jos olet jos uuden auton tai oikeasti hyvän auton omistaja , suosittelen että pidät katsastuskortit tallessa auton mukana , ne on todella tärkeitä ja pitävät osaltaan myös auton arvoa koska seuraava ostaja näkee katsastukset ja muut )
Auton historia tietoon ennen ostoa.
8
903
Vastaukset
- Hyvähyvä
Tämä on tärkeää. Pitäisi olla ehdottomasti laki että kaikki yli 2000 euron arvoissien autojen historia pitäisi olla auton mukana sen myytäessä eteenpäin.
Pelkästään katsastus ja rekisteröintihistoria , omistushistoria olisi erittäin hyvä.
Se myös olisi autojen kuntoa ja pitoa parantava asia. - nykypäivänä
Lisätään että ainakin eniron kautta tiedot maksaa 2.99eur ja trafin kautta samat 4 eur eli jostain syystä enemmän.
- muutaEiTarvita
Helppoahan tuo on, auton tuotantopäivän ja toimituspäivän saa kun sellaisen tilaa.
- ostaja653
Jos on autoa pidemmäksi aikaa ostamassa eikä vain yhdeksi leimakaudeksi ja paaliin niin kannattaa aina tsekata Trafin historiatiedot. Jos auto on vaihtanut omistajaa hyvin tiheään, aina voi kysyä itseltään että miksi tietyt autot päätyvät aina sellaiselle joka ei sitä oikeasti halua.
Itsekin olen tämän kantapään kautta oppinut. Ostin halvan leimatun auton, joka oli ollut myyjällä puoli vuotta ja kilometrejä oli tuona aikana kertynyt vain hassu 1500. Sitä ennen ollut naisella kaksi vuotta ja kahdessa vuodessa rullattu 60 tonnia. Tietenkin myyjän vähäiseen ajomäärään oli syynä "liikaa autoja pihassa". Siltähän se näyttikin kun kolme autoa pihassa oli, mutta siinä vaiheessa en kysynyt itseltäni, miksi juuri tällä autolla ei ajeta.
Noh, 7 tuhatta tuli sillä itse ajettua kunnes koitti katsastuksen aika. Ja kynnyskotelo oli kuin pahvia olisi koputellut. Noh, eipä siinä mitään, pieniä rahoja loppupeleissä ja auton möin ensimmäiselle soittajalle peltoautoksi.
Mutta tarkastakaa historia ja haastatelkaa vähän auton käyttäjää jos yksityiseltä ostatte.- EiOikeinAukeaLogiikka
Ai kertoo ne Trafissa sen mikä auto on ruostunut ennen aikojaan ja mistä??
- MJK-
Huomioikaa myös, että AVK:lta ostettuun ja rekisteristä poistettuun autoon saa alkuperäiset kilvet, eli rekisteriotteessa lukee vanhan kilven kohdalla sama rekisterinumero kuin autossa.
- voivoivoi
Historiantutkijan synkkä avautuminen.
Voin vain kuvitella, miten ahdistavaa voikaan olla auton ostaminen tuollaisilla peloilla ja epäilyillä varustetun mielentilassa. Kaikki epäilyttää ja suorastaan pelottaa. Jokainen auto sisältää suorastaan hengenvaaran, Auton myyjä ei tiedä entisten omistajien lukunmäärä, ei sukupuolta eikä uskonnollisia suuntaumuksiaan. Hui.- voivitunvitunvittu
Siis, perseaukisuudestahan nuo vainot johtuu, jos ei kertakaikkiaan ole massia, miks nää luuserit ees haaveilee autosta, tuossakin joku köyhä itkee kun 1500€ autossa oli ruostetta..... haloo... Halvimmat uudet on alta 20 000€ ja jos ei sitä oo taskussa, kannattas miettii missä meni pielee...?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805028- 794859
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522689
- 402586
- 502237
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840