LandCruiser

Juu elikkäs kyselisin vähän että kun olen katsellut nuita vm88-92 LandCruisereita, että miten ois ensiautoksi hyvä esim luotettavuuden ja kulutuksen puolesta.
10309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kuka ostaa ens autoks jonkun kivikautisen ruosteläjä maasturin? Bensaakin menee niin saatanasti. mitä sä edes teet niin isolla autolla pelle

Äänestä
  • Vanhat tojomaasturit on melko kalliita ylläpitää, ainakin jos on ns. Suomiauto. Tuontiautoista voi löytyä vähän ajettuja ehjiä.
    Itse löysin saksasta aivan huippukuntoisen terrano kakkosen isolla bensakoneella ja automaattilaatikolla. Kaikki kulut jäivät alle kuuden tonnin kun se oli suomen kilvissä.

    Äänestä

  • Minä ostin silloin aikoinaan ensiautoksi kivikautisen ruosteläjämaasturin (huom. yhteenkirjoitettuna), eikä ole tarvinnut päivääkään katua. Seuraavakin tulee olemaan vanha maasturi. Et ole dieselistä polttoaineena varmaann ikinä kuullutkaan? Jos ei oo mitään oikeaa asiaa niin sama olla hiljaa.

    Äänestä

  • hehhheeheee kirjoitti:

    Minä ostin silloin aikoinaan ensiautoksi kivikautisen ruosteläjämaasturin (huom. yhteenkirjoitettuna), eikä ole tarvinnut päivääkään katua. Seuraavakin tulee olemaan vanha maasturi. Et ole dieselistä polttoaineena varmaann ikinä kuullutkaan? Jos ei oo mitään oikeaa asiaa niin sama olla hiljaa.

    Se kivikautinen ruosteläjä hörppii dieseliä reilusti yli 10 litraa satkulle ja dieselverokin mukavasti 1000e luokkaa. Tuollaista ei suomessa tarvitse, kuin jotkut metsämiehet.

    Äänestä

  • aaaaaaaaaaaaaddddddddd kirjoitti:

    Se kivikautinen ruosteläjä hörppii dieseliä reilusti yli 10 litraa satkulle ja dieselverokin mukavasti 1000e luokkaa. Tuollaista ei suomessa tarvitse, kuin jotkut metsämiehet.

    "Tuollaista ei suomessa tarvitse, kuin jotkut metsämiehet."

    Mikäpä se sinä olet kenenkään tarpeita netin yli arvioimaan?

    Äänestä

  • aaaaaaaaaaaaaddddddddd kirjoitti:

    Se kivikautinen ruosteläjä hörppii dieseliä reilusti yli 10 litraa satkulle ja dieselverokin mukavasti 1000e luokkaa. Tuollaista ei suomessa tarvitse, kuin jotkut metsämiehet.

    Vanha Land Cruiser ei kuluta sen enempää, tai vähempää kuin uusikaan. Siinä 10l/100km kaksin puolin se lienee ja siis saman mitä tuon ikäiset ja vähän uudemmatkin keskiluokan ja ylemmän keskiluokan bensa henkilöautot kuluttaa hyvinkin yleisesti.

    Jos sinulla on koira, niin se tuottaa CO2 päästöjä enempi kuin tuo Land Cruiser.

    Jos lämmität saunan puulla, niin se tuottaa hiukkaspäästöjä paljon enempi kuin liikenteestä saat.

    Toisaalta jos ajat vähän, niin kokonaispäästöt ja kulutukset voi olla paljon pienemmät kuin ihmisellä joka ajaa paljon pienellä autolla.

    Ettei siinä oikeastaan jää muuta kuin tuo perkeleellinen vero ja muut ylläpitokulut, jotka ei välttämättä ole pahat jos itse osaa tehdä. Nuo vanhat maasturithan ovat hyvin yksinkertaista ja selkeätä tekniikkaa. Niille voi tehdä paljon itsekkin mitä uudemmlle autoille ei.

    Mutta vapaassa maassa ja systeemissä, kukanenkin saanee päättää itse miten rahansa haluaa käyttää.

    Että se on pikkuisen kummallista tämä viherpiipertäjien terrori. Vai terrorisoitko samalla tavalla koirapalstalla?

    Äänestä

liian iso ei opettelijalle

Äänestä

liian iso opettelijall

Äänestä

on luotettavIa, vie polttoainetta ja ruostuu.

Äänestä

Luotettava luja auto. Polttoainetta menee tosiaan kympin kahta puolta sataselle. Verot ym suht arvokkaita. Erittäin hyvä auto jos sellaista tarvitseei / haluaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastakortinsaanut kirjoitti:

Juu elikkäs kyselisin vähän että kun olen katsellut nuita vm88-92 LandCruisereita, että miten ois ensiautoksi hyvä esim luotettavuuden ja kulutuksen puolesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu