Kymmenen pisteen kysymys. Mikä on harrastus jonka parissa on paljon miehiä ja vähän naisia? Se on shakki! Loistava tilaisuus löytää itselle pari, kun pelin jälkeen puhutaan mateista ja pateista.
Vastoin yleisiä käsityksi, kaikki shakkia pelaavat miehet eivät ole vanhoja.
Tässä tyypillinen nuori shakinpelaaja:
http://thumbs.dreamstime.com/x/nerd-play-chess-11786927.jpg
Tässä tyypillinen keski-ikäinen shakinpelaaja:
http://thumbs.dreamstime.com/x/nerd-chess-player-isolated-white-48300287.jpg
Shakkimestari Alexandra Kosteniuk on huomannut tilaisuuden:
http://www.nerdsonsports.com/wp-content/uploads/2007/09/ak1.jpg
Mikset sinäkin?
http://assets.diylol.com/hfs/cf2/604/bdd/resized/mad-nerd-meme-generator-we-want-you-to-join-the-chess-team-e60445.jpg?1339980253.jpg
Naisille! Harrastus jonka parista löytää miehiä
33
730
Vastaukset
Maailman tämän hetken paras shakinpelaaja:
http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02517/CARLSEN_PROFILE_2517500b.jpg
Miehenä en osaa miehen ulkonäköä kovinkaan hyvin arvostella, mutta ei kai tuo nyt niin pahalta näytä?- N39
Garri Kasparov on ainoa jonka nimen tunnistan. Kelpaisi :)
http://www.chessgames.com/portraits/garrykasparov.jpg
Crossfit. Urheilullisia ja reippaita miehiä. Tiiviillä porukalla kun tehdään, niin pääsee hyvin juttuun vastakkaisen sukupuolen kanssa. Ja nimenomaan naisten markkinat, koska naisia on vielä toistaiseksi lievä vähemmistö.
- Meigämies
Erilaiset kamppailulajit. Eikä peruskursseilla ainakaan kovaa lyödä, jos kontaktia pelkää. Kuntonyrkkeily, jos ei halua ottaa lainkaan osumaa. Brassijujutsu tai jodo, jos haluaa oikein läheiseen kontaktiin ja on myös lajeja, joissa ei pahemmin sparrata. Toimivat myös erinomaisena kuntoiluna, tulee koko kroppa kuntoon.
- PäähänPotkittu
Harrastin vuosikymmenen erästä kamppailulajia, eikä salillamme ollut tyttöjä, tai naisia. Ennen minua, kun laji oli rantautunut paikkakunnallemme, oli alkuinnostuksen vuoksi myös mimmejä treenaamassa, mutta kaikki oli lopettanut juuri meikäläisen astuttua kuvioihin. Kun sitten treenaamiseni loppui viime vuosikymmenen alussa, on sen jälkeen seurassa ollut samalla tavalla mimmejä kuin muissakin seuroissa. Otin siis kontaktia vain jätkiltä.
- Blunder
Kannatan.
Sen lisäksi että ko. harrastuksen parissa on paljon kovan luokan (shakki)pelimiehiä, on kerho/turnaus varsin luonteva paikka ottaa meihin kontaktia. Vaikkapa turnauksissa on tapana että pelin tapahtumia käydään läpi, eli selitellään miten olisinkin voittanut ellei shakkisumu olisi iskenyt aseman ollessa edullinen. Usein päivän aikana on kaksi peliä; ensimmäisen jälkeen voi luontevasti jatkaa keskustelua ruokatauolla. Illalla luonnollisesti hotellin baariin, jossa turnauskonkarit ottavat vauhtia seuraavaan päivään kertoen samalla huimia tarinoita pelireissuilta. Siellä ne siirrot "vain tapahtuvat" ;)
Rohkeasti vain mukaan hienon harrastuksen pariin!- N39
Minusta kyllä tuntuu että tässä nyt vähäsen pilailtiin näiden palstajuttujen kustannuksella :D
- Blunder
N39 kirjoitti:
Minusta kyllä tuntuu että tässä nyt vähäsen pilailtiin näiden palstajuttujen kustannuksella :D
Mahdollisesti :)
- veotgrthu
Moottoripyöräily/matkapyöräily, ralliautoilu, motocross ym moottoriurheilulajit, laskuvarjohyppy... Eipä tulisi mieleen hakeutua shakkia pelaavien miesten seuraan koska heistä tulee mieleen lassukka.
- luuserivaara
Totta tuokin! Kukaan ei halua lassukkaa!
- renkaatkimaksaa
Rallia tekis mieli alkaa ajaa.. muttei yksinäisellä siihenkään varaa. Kallista. Pääsisköhän kartturiksi, kurssi käyty joskus :D
- lassukka.laasanen
super-atm kirjoitti:
Mikä on lassukka?
Laasanen
lassukka.laasanen kirjoitti:
Laasanen
ahaa :) Ymmärrän hyvin että naiset vihaavat Laasasta. Totuuden puhujalla ei ole ystäviä. On sitten pitänyt keksiä tuollainen typerä kutsumanimi jolla viitataan negatiivisessa mielessä miehiin.
- Onhan.noita
super-atm kirjoitti:
ahaa :) Ymmärrän hyvin että naiset vihaavat Laasasta. Totuuden puhujalla ei ole ystäviä. On sitten pitänyt keksiä tuollainen typerä kutsumanimi jolla viitataan negatiivisessa mielessä miehiin.
Lassukka vässykkä nyssykkä. Sama kuin se hintelä hissukka hännikäinen. Molemmat vinkuu että on naisen syy jos mies on niin luuserin, ettei saa itseään niskasta kiinni. Peilistä löytyy syy surkimuksellekin.
Onhan.noita kirjoitti:
Lassukka vässykkä nyssykkä. Sama kuin se hintelä hissukka hännikäinen. Molemmat vinkuu että on naisen syy jos mies on niin luuserin, ettei saa itseään niskasta kiinni. Peilistä löytyy syy surkimuksellekin.
Eli kun hypergamia ja markkina-arvoteoria tulee vähitellen tietämättömienkin tietoisuuteen, niin täytyy väheksyä ja nimitellä miehiä?
Tuskin tuolla tavalla saadaan aiheesta keskustelua loppumaan tai muutettua asiaa yhtään mihinkään.
Luuletko että että miehet nyt yrittäisivät muuttua juuri sellaisiksi kun naiset tahtovat kun vähän vässyköiksi sanotaan? Tai vaihtoehtoisesti miehet pelästyisivät tuollaista vastarintaa ja perääntyisivät. Tuskin nyt ihan niin käy.- jgfchjklbvc
super-atm kirjoitti:
Eli kun hypergamia ja markkina-arvoteoria tulee vähitellen tietämättömienkin tietoisuuteen, niin täytyy väheksyä ja nimitellä miehiä?
Tuskin tuolla tavalla saadaan aiheesta keskustelua loppumaan tai muutettua asiaa yhtään mihinkään.
Luuletko että että miehet nyt yrittäisivät muuttua juuri sellaisiksi kun naiset tahtovat kun vähän vässyköiksi sanotaan? Tai vaihtoehtoisesti miehet pelästyisivät tuollaista vastarintaa ja perääntyisivät. Tuskin nyt ihan niin käy.Ei Miesten tarvitse muuttua ja luojan kiitos Miehiäkin on edelleen olemassa. Tällä palstalla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa, siis sen missä miehet edelkeen iskevät naisia ja naiset viettelevät miehiä.
Mene huomisiltana johonkin suosittuun baariin ja kokeile tuoda esiin tämän palstan "totuuksia". Kurpittele yli 25v naisia ja nimittele miehiä valkoritareiksi, käy sanomassa alle 180cm pitkille miehille etteivät he voi saada naista ja käy kyselemässä pariskunnilta haluaako nainen Älvsby-talon. Veikkaan että joko sinut nauretaan pihalle tai saat turpaasi.
Ei oikeat ihmiset elä tämän palstan kieroutuneessa, sairaassa maailmassa. Mutta ne naiset jotka tänne erehtyvät oppivat varmasti varomaan yksinäisiä introvertteja miehiä. - atm165
Minä kurpittelin ja sain turpaan. Naiselta. Ja olen alle 180 pitkä.
jgfchjklbvc kirjoitti:
Ei Miesten tarvitse muuttua ja luojan kiitos Miehiäkin on edelleen olemassa. Tällä palstalla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa, siis sen missä miehet edelkeen iskevät naisia ja naiset viettelevät miehiä.
Mene huomisiltana johonkin suosittuun baariin ja kokeile tuoda esiin tämän palstan "totuuksia". Kurpittele yli 25v naisia ja nimittele miehiä valkoritareiksi, käy sanomassa alle 180cm pitkille miehille etteivät he voi saada naista ja käy kyselemässä pariskunnilta haluaako nainen Älvsby-talon. Veikkaan että joko sinut nauretaan pihalle tai saat turpaasi.
Ei oikeat ihmiset elä tämän palstan kieroutuneessa, sairaassa maailmassa. Mutta ne naiset jotka tänne erehtyvät oppivat varmasti varomaan yksinäisiä introvertteja miehiä."Ei Miesten tarvitse muuttua ja luojan kiitos Miehiäkin on edelleen olemassa. Tällä palstalla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa, siis sen missä miehet edelkeen iskevät naisia ja naiset viettelevät miehiä."
Oho :) Kirjoitit siten oikein Miehen isolla alkukirjaimella. Heinoa. No kyllähän suomalainen nainen nyt oikein miehisen Miehen on ansainnut (olematta ja tekemättä itse mitään). Tällä palstalla on tekemistä todellisuuden kanssa. Mistä muualta kuin ihmisten ajatuksista nämä kirjoitukset nämä ovat ilmestyneet? Samoja henkilöitä on keskuudessamme, vaikka uskottelet ettei tämä olisi totta. Ja miten tämän palstan kirjoitukset muka liittyy siihen iskeekö joku toista vai ei? Ei kai kukaan ole sitä väittänyt etteikö sitä tapahtuisi.
"Mene huomisiltana johonkin suosittuun baariin ja kokeile tuoda esiin tämän palstan "totuuksia". Kurpittele yli 25v naisia ja nimittele miehiä valkoritareiksi, käy sanomassa alle 180cm pitkille miehille etteivät he voi saada naista ja käy kyselemässä pariskunnilta haluaako nainen Älvsby-talon. Veikkaan että joko sinut nauretaan pihalle tai saat turpaasi."
En mene. Käyn nykyisin muutenkin todella harvoin baareissa. Älä yleistä ja kärjistä täällä joidenkin tiettyjen henkilöiden julistamia asioita. En kurpittele vanhoja naisia ja jos joku tahtoo olla valkoritari, niin se on täysin hänen oma asiansa. Alle 180 cm mies tietää ihan varmasti minua paremmin onko sillä merkitystä naisen saamiseen vai ei. Ja mitä väliä minulle on haluaako joku nainen Älvsby-talon, no luultavasti haluaa, mutta ihan sama.
Ja kuka minulle sitten nauraa ja keneltä saan turpaan? Sinultako? Tule jossain palstan ulkopuolella sanomaan samat asiat, niin voi jäädä enintään osaltasi siihen nauramisen tasolle. Pilkallisen vittuilunaurun moni osaa, eikä siinä ole mitään arvostettavaa.
"Ei oikeat ihmiset elä tämän palstan kieroutuneessa, sairaassa maailmassa. Mutta ne naiset jotka tänne erehtyvät oppivat varmasti varomaan yksinäisiä introvertteja miehiä."
Mitkä oikeat ihmiset? Eriävien mielipiteiden takia alennat toisia jonkun epäihmisen tasolle. Jokainen on oikea ihminen mielipiteinensä. Varokaa ihan mitä haluatte.
Pitääkö osata pelatakin sitä shakkia, vai riittääkö että pukeutuu tissitoppiin?
Shakki nyt kuitenkin on vähän semmoinen laji ettei siinä kuka tahansa pärjää vaikka kuinka haluaisi, ja kynnys siitä ”osaan siirrellä nappuloita”-tasolta harrastajatasolle tuntuu aika korkealta.Kyllä shakin perusidean nopeasti oppii ja kivahan sitä on huvikseen pelailla. Isän kanssa pelattiin joskus paljonkin ja se opetti jotain taktiikoitakin (joita en kyllä enää muista!). Ehkä sinne shakkikerhoon voisi mennä reilusti tumpelona ja pyytää joltain kiinnostavalta tyypiltä apua ja oppia :D
Muutenkin vähän harmittaa, ettei perinteistä lautapelejä tule enää kaveriporukoissakaan pelattua. Taidot ruostuu.- Blunder
Lähes kuka tahansa oppii pelaamaan niin hyvin että voi kutsua itseään harrastajaksi. Lainaat kirjastosta pari hyvää kirjaa ja sitten lähimmälle kerholle. Itse taisin opetella Thomas Ristojan kirjoista perusteita. Ei siinä tarvita mitään ihmejuttuja.
Kun perusteet ja kello tulevat paremmin tutuiksi, voit huoletta osallistua turnauksiin. Tissitoppi päälle, ylistät pelin jälkeen vastustajan siirtoja, hellä kättely ja nätti hymy -> treffit.
:D - Blunder
pimppaloora kirjoitti:
Kyllä shakin perusidean nopeasti oppii ja kivahan sitä on huvikseen pelailla. Isän kanssa pelattiin joskus paljonkin ja se opetti jotain taktiikoitakin (joita en kyllä enää muista!). Ehkä sinne shakkikerhoon voisi mennä reilusti tumpelona ja pyytää joltain kiinnostavalta tyypiltä apua ja oppia :D
Muutenkin vähän harmittaa, ettei perinteistä lautapelejä tule enää kaveriporukoissakaan pelattua. Taidot ruostuu.Hyvin voi mennä ihan tumpelona. Ihan samoin kuin salille voi mennä ilman että on lihaksia, jne. Tykkäävät kun harrastuksen pariin saadaan uutta porukkaa.
- oiijnn
Luulempa että jos nainen haluaa löytää kumppanin harrastusten kautta niin hänen kannattas ruveta kalastamaan, metsästämään...
Itse ainakin olen näiden harrastusten kautta tavannut paljon miehiä. Ja niistä harrastuksista löytyy yllättävän paljon vapaita miehiä. Ja aika moni on vielä kova tulosia, lukeneita ja hyvä kuntosia miehiä.
Ja aikanaan kun etsin miestä deittisivuilta josta löysinkin, niin melkein kaikki otti yhteyttä kalastus harrastukseni takia- oggbt
Yhä harvempi nainen edes syö lihaa saati että haluaisi itse tappaa eläimiä (edes kalastaa). Tai ehkä tunnen liikaa Punavuoren ja Kallion kolmekymppisiä.
- hhjj
Eräpohjaiset harrastukset on varmasti semmosia missä on paljon miehiä . Ja naisen on varmasti helppo löytää sieltä kumppani.
- rakkausluontoon
Näin on! Rakkaus ja luonto yhdistää.
- palpatiini
Kehon rakennus.
- IkisM
Sadan pisteen kysymys: Mikä on harrastus jonka parissa on paljon naisia ja vähän miehiä? Se on seksi! sitä harrastaa lähes jokainen sinkkunainen mutta vain n,. 10% prosenttia sinkkumiehistä pääsee sitä harrastamaan noiden naisten kanssa koska pitää olla jollain tapaa eksoottinen, jännä tai rikollinen.
- Fantasioidasaa
Keskenäänkö ne miehet sitä harrastavat?
- mark001
Saat 4 kpl Duracell Ultra paristoa vain 1 eurolla! http://fi.quizonaut.com/campaigns/build/?id=BAA5C283-572D-4EDE-BAFD-BE51021733EE&ref=PA_FP&aid=e1f1b72a&bid=a6a5c28c
- undostre
Paintball- tai muut sellaiset sotapelit. Larppaus. Erilaiset tietokonepelaamiset. Tikanheitto ja darts. Metsästys, ammunta, kalastus, patikointi ja muu luonnossa liikkuminen. Politiikka. Kuntosali varsinkin ns. äijäsalit, jossa väännetään kunnolla rautaa ja/tai treenataan crossfittiä. Vapaapalokuntatoiminta, ralliautoilu, kiihdytysajot, motocross ja kaikki muut motoristijutut. Myös raviyleisössä, lätkähalleissa ym. on suurin osa yleisöistä miehiä. Metallimusiikki. Tankotanssibaarit. Lions-klubit.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1561581Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli551258Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva1821023Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi51996Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus76958Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e36899- 57831
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy206824Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali153793Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze110773