"Me kehoitamme teitä vastaanottamaan Jumalan armon niin , ettei se jää turhaksi."
2 Kor. 6: 1.
Ei mikään voisi olla pahempi, kuin se että Jumalan armo jäisi kohdallani turhaksi!
Ihmisellä on vain tämä yksi ainoa elämä, jolloin hänelle on annettu mahdollisuus ottaa Jumalan armo vastaan tai hyljätä se.
Jumalan armo on enemmän kuin mikään muu, se merkitsee uutta mahdollisuutta ja voimaa ylhäältä. Jumalan armo pyyhkii pois synkimmänkin menneisyyden ja nostaa syvimmällekin langenneen ihmisen. Armo merkitsee uutta mahdollisuutt kaikille ja kaikissa olosuhteissa.
Jeesus pidä minusta huolta, että kestän loppuun asti, sillä vain sinussa ja sinun kauttasi minäkin olen armahdettu. Aamen.
2 Kor. 6: 1.
Ei mikään voisi olla pahempi, kuin se että Jumalan armo jäisi kohdallani turhaksi!
Ihmisellä on vain tämä yksi ainoa elämä, jolloin hänelle on annettu mahdollisuus ottaa Jumalan armo vastaan tai hyljätä se.
Jumalan armo on enemmän kuin mikään muu, se merkitsee uutta mahdollisuutta ja voimaa ylhäältä. Jumalan armo pyyhkii pois synkimmänkin menneisyyden ja nostaa syvimmällekin langenneen ihmisen. Armo merkitsee uutta mahdollisuutt kaikille ja kaikissa olosuhteissa.
Jeesus pidä minusta huolta, että kestän loppuun asti, sillä vain sinussa ja sinun kauttasi minäkin olen armahdettu. Aamen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meidän kaikkien tulisi rukoilla pelastusta, vaikkapa näin sanoen:
"Herra pelasta meidät, ja varjele meitä välinpitämättömyyden synnistä ja huolimattomuudesta, hutiloimisesta sielunelämässämme, sovittamattomista ja salaisista synneistämme, väärästä turvautumisesta armoon.
Herra varjele meitä ja auta meitä sovelluttamaan anteeksiantamuksen armoa lähimäisiämme kohtaan. Auta meitä toimimaan tostemme hyväksi niin, että emme käyttäisi väärin rakkauttasi, pitämällä sitä yksin itsellämme. Pyhitä sinä meidät kelvollisiksi sinun työhösi."
"Sinun ostamiasi me uskovat olemme, pelasta meidät rakas Vapahtaja."
Ei se, että ihminen on luonnostaan heikko saisi aiheuttaa VÄLINPITÄMÄTTÖMYYTTÄ syntiin nähden, vaan ihmisen tulisi elää herkällä omalla tunnolla ja tunnustaa heti välittömästi syntinsä ja pyytää anteeksi lähimäisiltään ja Jumalalta, silloin kun erehtyy.
On kuitenkin suuri ero erehtymisellä ja SYNNIN VÄHÄTTELYLLÄ!
Ihminen EI kertakaikkiaan voi sanoa: "Väliäkös tuolla nyt on, enhän minä kuitenkaan voi elää ilman syntiä, siksi tahdon vapaasti elääsynnissä ja tehdä vääryyttä lähimäisiäni ja Jumalaa vastaan." EI, EI ! Paavalikin kehoitti "uskonmiekoin" taistelemaan pahaa ja vääryyttä vastaan.
Olen täysin vakuutunut siitä, ettei Jeesuskaan vähätelyt synnin kauheutta, kun hän sanoi; "Syntisi ovat anteeksi annetut, mene, äläkä enää syntiä tee"
Hei!
Jeesus pyytää: "Tulkaa minun luokseni työn ja kuormien uuvuttamat." Matt 11:28-30;
"Kuormien uuvuttamat" tarkoittaa nykykielellä: bourn outia, masennusta ja synnin taakkaa.
"Minä annan teille levon." Jeesuksessa on lepo, rauha ja pelastusvarmuus.
Jumala kutsuu Henkensä ja Jeesuksen Kristuksen kautta ikuiseen elämään (Jes 1:18, Ilm 22:17, 2 Piet 1:3, Room 1:6) Raamatun evankeliumin kautta Jumala kutsuu ihmistä, (2 Tess 2:14) ja myös luomakunnan ja palvelijoittensa kautta. (2 Kor 5:20, Ps 19:2-5, Jer 35:15)
Uuden liiton uskovan etuoikeus on että Jumala itse antaa oman henkensä voiman eikä jätä ihmistä yksin kamppailemaan. >>> Hebr 8:10, 10:12-18, (Hes 36:25-27, Jer 31:31-33)
Jeesus kutsuu armahtavasti kaikkia ihmisiä, että yksilöinä anteeksiantamukseen, (Jes 1:18, Joh 6:35) elävän veden lähteelle, ja Jumalan valtakuntaan. (Joh 7:37-39, Luuk 14:16-24) Kutsun vastaanottaneilla on siunaus ja heidät vanhurskautetaan. (Room 8:30)
Synnit muuttuvat katumuksen ja armon kautta "lumivalkeiksi." >>> Jes 1:18
Monet ihmiset jättävät kutsun eivätkä huoli armoa omakseen. Silloin ihminen pilkkaa Pyhää Henkeä ja ihmisen paatumus syvenee. (Matt 12:31) Nämä ihmiset jos he eivät koskaan käänny, tuomitaan ja hylätään lopullisesti. (Joh 12:48, Snl 1:24-33)
Armon halveksijat saavat rangaistuksensa ajan lopussa ja heidät tuomitaan. (Apt 28:24-28, Jer 6:13-19)
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Voidaan sanoa että niin kauan kun synti ja jumaluusasiat ihmistä puhuttelevat on kaikki hyvin, sillä Jumalan Henki puhuttelee. Mutta jos ihmistä ei koskaan liikuta mikään taivaallinen, ei synti hiukkaakaan hetkauta eikä Jumala mielessä käy niin tilanne on paha ja merkitsee ihmisen paatumusta jossa ihminen on itse omasta tahdostaan katkaissut kaiken suihteen taivaaseen. Ei väkisin Jumalan armoakaan, jossakin raja tulee vastaan ettei pakottaa voi eli ihmisen kieltäytyminen on itsepintaisen päättäväistä ja harkittua.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Niin, armo.
Käytän erään oppineen, sillä hän oli Brittiläinen opettajana yliopistossa, niin ajatusta.
Hän oli filosofi, etsien sitä salaista, kätkettyä viisautta, eikä sitä löytänyt kristinuskosta, jonka hän silloin sanoi tunteneensa. Etsintä meni siellä filosofianpuolella. Ennen uskoontuloaan 7 vuoden opiskelu oli Kreikan filosofian Cambridgenin yliopistossa. Näin hän sanoo ymmärtävänsä esim. Paavalin kirjoituksia. Siinä hän tunnustaa Paavalin tunteneen Kreikan filosofian perinpohjaisesti, olihan Paavali korkeasti koulutettu ja myös Paavali tunsi juutalaisten kirjoitukset.
Mutta, tämä Brittiläinen henkilö filosofina löysi uskon Jumalan salattuun viisauteen rististä.
Hän totesi, että tuo risti on keskipisteessä, se on ovi siihen Jumalan salattuun viisauteen. Kun ja jos kulkee ristin kautta, löytää salaisen, kätketyn Jumalan viisauden.
Siksi hän siinä siteerasi 1. Kor. 2:6.sta etiäppäin.
1. Kor. 2: Raamatunpaikkaan hän kiinnitti sanat. Ellei tuo ajatus tee sinulle innostusta, et ole ymmärtänyt sitä.
Eli tuota viisautta julistetaan siihen kypsyneille, muttei tämän ajan viisautta.
Ts. se julistus on Jumalan salaista, sekä ( kätkettyä ) viisautta.
... jonka .... Hän .... ennen .... aikojen alkua on määrännyt meidän ..... kirkkaudeksemme.
Vielä todeten, että Kun kuljemme ristin ovesta, Pyhä Henki .... alkaa ... kertoa ... asioita, jotka eivät avaudu pohdiskelun ja mielikuvituksen avulla.
Jätän sitten siteeraukset tähän, siihen on joillekin vastausta
ts. risti on avain ja ovi, sekä Pyhä Henki joka avaa kirjoitukset. Muut pohdiskelut ja päätelmät on vain ihmisen mielikuvitusta ja lopputulemaa.
/ / /
1Ko 2:6 Kuitenkin me puhumme viisautta täydellisten seurassa, mutta emme tämän maailman viisautta emmekä tämän maailman valtiasten, jotka kukistuvat,
Anteeksi nyt, mutta mitä oikeastaan halusitkaan sanoa?
Monet puhuvat ja puhuvat.... kuin arvoituksia, miksi ? Luulisin että heillä ei ole oikeastaan mitään sanottavaa siksi tämä niin tavanomainen ei mitään sisältävä niin sanottu keskustelu. Aloitus sitä vastoin menee suoraan Raamatun sanoman keskeisimpään asiaan - OTA VASTAAN ARMO. Siinä ei ole mitään epäselvää .. ei mitään mystiikan luomaa pelkoa, tai muuta salaista arvuuttelua. Ota vastaan .. se riittää .. mutta kuinka monet tekevätkään oikeudenmukaisuudesta, rakkaudesta ja armosta jotain salattua ja mystillistä .. tekevät riiteistä ja symboleista itselleen pääasian ja kumartavat niitä, vaikka juuri tästä Jumala ihmisiä sanassaan varoittaa, jotta me emme eksyisi palvomaan kuvia ja symboleja ja unohtaisi itse asiaa: Ota vastaan armo. Kiitos Sirkka-Iitalle terveestä aloituksesta joka on niin harvinaista nykyään kaiken sorinan keskellä..
alex
Jumala armahtaa väärintekijät oikeudellisella tuomiolla - siis ota vastan armo. Se juuri on Raamatun todellinen sanoma. Tiedä ja usko siihen, kaikki muu Raamatussa on todistusta armosta, että voisit USKOA että armon saaminen täydellisessä oikeudenmukaisuudessa ja rakkaudessa on mahdollista ja että voisit ymmärtää että kaikkivaltias Jumala On armollinen Jumala.