Hangö-valssi

LeilaHangö

Perjantai-illan turinaa... mutta kuitenkin:ken eläähän kuulee.

Että näin erillään on pystytty kaikki nämä vuosikymmenet näitä saman kappaleen eri versiota pitämään, etten minäkään, joka sentään kumpaakin tunnen, siitä tiennyt:

Georg Malmstenin Leila-valssista siis on kyse. Ja vitsinä sitä lähisukulaiselle nimensä mukaan soitettiin.

Vasta tänään sattui ruotsinkieliseltä Yleltä radiosta kuulumaan Georg Malmstenin Hangö-vals, ja nyt tosiaan ensimmäisen kerran kuulin tämän version.

Onko Hangö-vals se alkuperäinen, josta on sitten sanoitettu suomeksi Leila-valssi? Onko ajankohdasta tietoa? Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen!

6

2358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Casinonpyörteet

      Hankolaisena väitän että HangöValsen tuli ensimmäisenä, totta kai !!!!!

    • leila-hangö

      Leila-valssi on tehty elokuvaan vuodelta 1932.

      • jou_jou

        Juu elokuva oli joku "poikamme merellä" tai jotain sinnepäin. Teki siihen sitten uudet sanat vierailtuaan täällä. Vanhoja versioita molemmat kuitenkin.


    • alkuperäinen

      Hangö-valsen on alkuperäinen. Malmsten esiintyi Meripaviljongilla ja esitti sen siellä ensimmäistä kertaa.

    • Anonyymi

      Kuulin vanhainkodissa naiselta,että laulu oli tehtyhänestä Viipurissa.Vuosia sitten.

    • Anonyymi

      Elviksen Hot Dog on hyvä rokki.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17113
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4874
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      300
      2748
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      148
      2052
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1607
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      17
      1547
    7. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      398
      1534
    8. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      25
      1474
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1313
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1263
    Aihe