Moro. Mulla meni ilmeisesti taju kun pyöräilin viime vuoden lokakuussa ja kaaduin, jonka seurauksena tuli kallomurtuma leukaniveleen asti ja vasen solisluu meni keskeltä poikki ja siellä välissä oli myös joku irtoluusiru. Tapaturman jälkeisenä päivänä avopuolisoni sai puhuttua minut ympäri että mentiin päivystykseen (itse kun olen kovapäinen ja en olisi millään halunnut hospitaaliin). Siellä sitten heti kuvauksiin ja otettiin osastolle, tämä tapahtui siis Porissa. Osastolla odottelin 2 päivää leikkausta kun eivät uskaltaneet heti nukuttaa kallomurtuman vuoksi. 2 päivän jälkeen tuli TYKS:ltä lupa leikata ja sitten mentiin. Leikkaus meni tosi hyvin, luiden päät laitettiin titaani U-palkilla ja varmaan kymmenellä ruuvilla kiinni. Käsi sen jälkeen kantositeessä 1,5kk ja kipulääkkeeksi yksityiseltä sain 100mg depot tramal lääkityksen, 1 tabletti tarvittaessa 2-4 kertaa vuorokaudessa, ja voin sanoa että oli todella hyvä lääke niihin kipuihin. Buranasta ja Panadolista, mitä sairaalasta määrättiin, ei ollut apua noihin kipuihin. Toki jokaisen, joka meinaa alkaa syömään kyseistä lääkettä(Tramal) pitää muistaa että on psyykkistä ja fyysistä riippuvuutta aiheuttava kipulääke. Menin sen jälkeen, kun sain kantositeen pois, lääkärin lähetteellä fysioterapeutille ja siellä sain todella hyvät keppijumppa ja vesijumppaohjeet. Nyt 5kk leikkauksesta aikaa ja käsi alkaa olemaan todella hyvä, liikeradat täysin normaalit, titaanipalkki ei estä liikkuvuutta, eli sitä tuskin tarvitsee alkaa repimään irti sieltä, mikä on hyvä juttu, ettei tarvitse repiä taas kaikkea auki. D-vitamiinia syön 100µg/pv. Lääkäri kehui että sillä tulee kunnon teräsluut :) Nyt olen tehnyt vesijumppaa pari kertaa ja käyttänyt käsissä lisävastusta tuomaan veden alla sellaisia kellukkeita, mitkä on vähän karhunkäpälien näköiset ja tehnyt kaikkia mahdollisia liikkeitä niiden kanssa ja on todella avannut liikeradat uusiin ulottuvuuksiin ja voimaa saa hyvin siinä samassa harjoitettua. Eli se on aika paljon itsestä kiinni että miten solisluu ja käden liikkuvuus paranee. Pitää olla TODELLA aktiivinen! Kevään odottelun jatkoa ja tsemppiä kaikille samasta onnettomuudesta toipuville.. You Can DO IT!
Solisluun murtuminen (katkeaminen)
loka-loka
276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nyt aion kokeilla ensimmäistä kertaa "tyttöpunnerruksia"..vähän jännittää valmiiksi kun sen verran tuo on vielä arka, etten pysty nukkumaan vasemmalla kyljellä, mutta postaan tänne miten meni :)
Tein puhtaasti 15 toistoa ja hyvältä tuntu..rinta ihan pumpissa jo :D mutta pitää ymmärtää, etten oo tehny mitään lihasharjotteita viiteen kuukauteen. Tästä se lähtee!