Missä viipyy Klaukkalan ohitustie?

hsgfds

Ei kuulu eikä näy?

33

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nkkcg

      Eikä toivottavasti kuulu moniin vuosiin. Neinaa tulla niin lähelle omia mönkijä ja metsästysmaita

    • ksjsgsf

      Kyllä se tulee kunhan rahat saadaan valtion budjettiin.

    • etunen

      Näkisin, että Rajamäen ohitustie on kiireellisempi.
      Nurmijärven viisaus asuu Rajamäellä, kunnanhallituksen jäsenistäkin on puolet Rajamäeltä

      • jormaeinarikalevi

        No kunhan ensiksi saadaan nämä neek...anteeksi pakolaiset Rajamäelle. Nekun sitten vaativat niin, jo nyppästään motarilta suora liittymä...Ja junakin rupeaa taas ottamaan matkustajia.


      • dlkdgf

        Jaa että "viisaus". En ole kyllä siitä huomannut mitään merkkejä Nurmijärvellä.


    • kyllästyttää

      ja ruuhkat ei kun pahenee kun kokoajan rakennetaan lisää asutusta klaukkalaan

      • ksjsgff

        Lisärakentaminen pitää lopettaa tai sitten Klaukkalan ohitustie heti käyntiin. Sitä on odotettu jo kohta 40 vuotta.


      • onneksieiruuhkassa

        Ennemmin helvetti jäätyy kuin ohitustie valmistuu...
        Johan se nimikin "ohi" kertoo että ohi meni taasen.


    • kaavasopimus

      kyllä se tulee kunhan vaulamo hoitaa ensin tornimäentien kuntoon ja samalla kaavaan lähisuvun maat...

      • whoiswaulamo

        Olen muualta muuttanut (Helsinki) : Kuka on Vaulamo ? Tornimäen tiedän...vaan en Vaulamoa.

        Jonkinverran kokemusta...kannattaisi se ohitustie rakentaa.


      • ldkdhf

        Ohitustie tarvitaan todellakin ja PIAN.


    • viivästyyainavaan

      Tässä ote Nurmijärven Uutisten artikkelista:

      Tiesuunnitelma valmistuu keväällä 2016. Tämän jälkeen se asetetaan 30 päivän ajaksi kuntalaisten nähtäville, jonka aikana suunnitelmasta voi jättää muistutuksia. Muistutukset tullaan käsittelemään, jonka jälkeen Liikennevirasto tekee lopullisen hyväksymispäätöksen Ely-keskuksen hyväksymisesityksen pohjalta.

      Ohikulkutien rakentaminen voidaan aloittaa suunnitelmavalmiuden puolesta aikaisintaan 2017. Kovin todennäköistä tämä ei kuitenkaan ole.

      – Rakentaminen edellyttää valtion ja Nurmijärven kunnan päätöksiä hankkeen toteutuksesta ja rahoituksesta, Johansson selitti.

      Tiesuunnitelman pohjana käytettävästä yleissuunnitelmasta on valitettu hallinto-oikeuteen. Oikeuden päätös voi aiheuttaa muutoksia myös itse tiesuunnitelmaan. Sen aika näyttää. Klaukkalan ohikulkutie on Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman yhtenä kehityshankkeena, jonka mukaan sen rakentaminen tulisi käynnistää viimeistään 2025.

      lähde; http://www.nurmijarvenuutiset.fi/artikkeli/293044-klaukkalan-ohikulkutie-alkaa-hahmottua-sopii-nyt-paremmin-ymparistoon

    • Haikalan_Heikki

      Tuota tietä on tehty ainakin 1970-luvun lopulta saakka. Vieläkään sitä ei ole, eikä kukaan tiedä koska sen rakentaminen voisi edes alkaa ja mihin se lopulta tehdään.
      Joten odotelkaa rauhassa...

      • kohtapaanalle

        Hyvin suunniteltu on puoleksi tehty, hosumalla ei tule kuin hormooniporsaita.
        Avajaiset kuulemma 2032, huhtikuun toisella vikolla ( sadevaraus)


      • paanallakohtako
        kohtapaanalle kirjoitti:

        Hyvin suunniteltu on puoleksi tehty, hosumalla ei tule kuin hormooniporsaita.
        Avajaiset kuulemma 2032, huhtikuun toisella vikolla ( sadevaraus)

        Heh taisit tehä näppäily virheen. Kakkosen ja kolmosen väliin tullee ykkönen eikä nolla.


      • Jouluksivalmistuu

        Ei helkkari, sittenhän se myöhästyy !


    • 8999

      Välttäkää Röykkää ja Klaukkalaa. Aamuisin ja iltapäivisin pääsee niitä nopeammin Helsinkiin esimerkiksi Rajamäeltä ja kirkonkylältä.

    • kvbhds

      Elykeskus kuppaa.

    • MN_

      Mielenkiintoista nähdä, kumpi valmistuu ensin, Klaukkalan ohitustie vai Tallinnan tunneli. Veikkaan Tallinnan tunnelia n 2030.

      • ohimenotie

        Heh, toi oli jo paha !
        Itse veikkaisin seuraavia:
        - lopullinen rauha Palestiinaan
        - Soten toteutuminen
        - Olkiluoto 3. käyttöönotto
        - Suomen talouden nousu...ei senstäs, joku raja...


      • tapahtuuensin
        ohimenotie kirjoitti:

        Heh, toi oli jo paha !
        Itse veikkaisin seuraavia:
        - lopullinen rauha Palestiinaan
        - Soten toteutuminen
        - Olkiluoto 3. käyttöönotto
        - Suomen talouden nousu...ei senstäs, joku raja...

        Pohjois-Korean kansannousu.


    • ewrtyjhgfvb

      Joo, heti vaan ohitustie! Ei kait kukaan nyt Klaukkalaan halua ajaa. Ohi vaan ja vauhdilla.

    • klaukkalansuhari

      saisi kyllä tulla jo!

    • weqewqwe

      Kunta on onnekas kun on Klaukkala näin houkuttelevalla sijainnilla ja silti homma kustaan totaalisesti. Jostain Haikalasta aamuisella Helsinkiin päin lähteminen on sellaista kuntapolitikoinnin aiheuttamaa masokismia, että alta pois. Eikö siihen kirkkotien ja lopentien liittymäänkään saada sitä liikenneympyrää aikaiseksi? Prisma kustaan, ohitustie on unelmaa ja rautatie utopiaa. Oikealla suunnittelulta tästä kylästä oltaisiin saatu huimia verotuloja kehittävä lypsylehmä. Nyt se on pikku hiljaa tukehtuva vasikka.

      • klakelainen

        samoin viereinen risteys leipomon & Teboilin kohdalla, kääntyminen pääväylältä tien yli pikkuteille on sellaista kamikaze-touhua että oksat pois. Vaan mitäs sitä nyt ohitusteitä saati helpommin toteutettavia liikenneympyröitä tekemään, pysyypähän pientä jännitystä että koska rysähtää.


      • kekkonenkekkonen

        Muistakaa äänestää kunnallisvaaleissa aina Rajamäkiläistä. Tai hätätilanteessa Kirkonkylän ehdokasta. Pääasia ettei Klaukkalan ehdokasta...
        Ai niin unohdin, ainoastaan presidentin-vaaleissa lähdetään äänestämään joukolla. Se onkin se tärkein vaali.


      • dfiuytfd
        kekkonenkekkonen kirjoitti:

        Muistakaa äänestää kunnallisvaaleissa aina Rajamäkiläistä. Tai hätätilanteessa Kirkonkylän ehdokasta. Pääasia ettei Klaukkalan ehdokasta...
        Ai niin unohdin, ainoastaan presidentin-vaaleissa lähdetään äänestämään joukolla. Se onkin se tärkein vaali.

        Äänestäkää kaikissa mahdollisissa vaaleissa klaukkalalaista ehdokasta jos haluatte Klaukkalassa asuvana jotain vastinetta verorahoillenne.


    • kohtahelsikiläinen

      Se on käsittämätöntä kuinka muutama NUIJA voi tässä tapauksessa valittaa ja valittaa sekä näin jarrutta yleis hyödyllistä hanketta.Tämä mahdollista vain suomessa. T. Klaukkalan ruuhkiin kyllästynyt.

    • carambba

      pistetään nyt ensin vanhemmat tiet kuntoon sitten vasta rakennetaan uutta
      alkaa olla reikiä tiessä kaltevuudet heittää minne sattuu luulee olevansa pellolla kyntöhommissa kun suomen teillä ajaa

      • Reikiäpäässä

        Onko Rajamäellä tai Kirkonkylässä noin huonokuntoisia teitä... voi kyynel.


    • eiokt

      tehkää vain ohikulkutie Klaukkalan käy kuin Mäntsälän jää sivuun ja näivettyy todelliseksi nukkuma lähiöksi hiljenee kaupat ja muu ,tai jos halutaan ,että asiointi siirtyy Kivistön kulmille tuleviin suuriin marketteihin ,niin ok

      • xdckjfhyg

        Älä liioittele. Nurmijärven kunnassa (noin 60 000 asukasta) riittää asiakkaita Klaukkalan liikeisiin. Eläkeläiset muuttavat Klaukkalaan juurikin lähipalvelujen takia ja myös kiireiset lapsiperheet suosivat oman kunnan lähipalveluja aikaa säästääkseen. Olet ajastasi jäljessä negatiivinen kommentoija.


      • Maallepäin

        Samaa mieltä. Mihin päin se muutto mahtaa suuntautua jos eräs pääkaupunki on täynnä ja hinnat sen mukaisia. Ei ole meillä hätää...moottoritie vieressä. Nimenomaan tänne kannattaisi satsata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      57
      3803
    2. 46
      3187
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      153
      2959
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      44
      2850
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2426
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1931
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      24
      1915
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      128
      1796
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      89
      1239
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1190
    Aihe