2014 tapettiin 4 344 kristittyä uskonnon takia

ihmisoikeus

Kristittyjen vainot kaksinkertaistuivat vuonna 2014 verrattuna edelliseen vuoteen. Näin uutisoi Cristianity today -lehti. Vuoden aikana 4 344 kristittyä tapettiin uskontoon liittyvistä syistä. Luku on jopa kolminkertainen verrattuna vuoteen 2012.

Suurin vainoja aiheuttava syy on ääri-islamilaisuus ja jihadismi. Tämä on syynä noin 80 % vainoista. Islamin ääritulkinnan ja jihadismin voimistuminen onkin suurin syy vainojen lisääntymiseen viime vuosina. Toinen suuri syy kristittyjen vainoihin on diktatuurinen vainoharhaisuus eli hallitsijoiden tavoite hallita uskontoja.

Ateismin synnyttämällä uskonnonvihalla ei ole nykyisin niin suurta merkitystä ateistisen kommunismin romahdettua Euroopassa. Siltikin sillä on vaikutusta Pohjois-Korean, Kiinan, Vietnamin ja Laosin hallinnon toteuttamaan uskontovihaan.

Suoran väkivallan, vangitsemisten ja surmaamisten lisäksi yksi vainojen esiintymismuoto on ”kulttuurinen syrjättäminen”, eli kristityt ajetaan ahtaalle jokapäiväisessä elämässä. Heidän mahdollisuutensa saada työtä tai koulutusta on huonompi kuin enemmistöväestön edustajien.

Maailman väestöstä asuu 75 % maissa, joissa on paljon vihamielisyyttä uskontoja kohtaan.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2015/02/kristittyjen-vainot-ovat.html

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        82
        4627
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        109
        3837
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        176
        3637
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        64
        2070
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        75
        1941
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        78
        1268
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        130
        1142
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        145
        1072
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        49
        989
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        26
        891
      Aihe