Valinnaisuus on "realistinen vaihtoehto" Tanskassa, Ruotsissa, Norjassa, Ahvenanamaalla...!
Tutut sisarukset Tanskassa opiskelevat hyvällä menestyksellä molemmat englantia, ja lisäksi toinen saksaa - toinen ranskaa. Toisen kielen sai valita.
Vallankumouksellinen ajatus pakkoruotsittajalle! Miten ahdasmielinen ja suvaitsematon ihminen Suomessa pitää olla, että pystyy vastustamaan hyvin toimivaa moniarvoista pohjoismaista ja eurooppalaista kielikoulutusmallia?
On jopa EU parlamentin suositus kaikille jäsenmailleen!
Tutut sisarukset Tanskassa opiskelevat hyvällä menestyksellä molemmat englantia, ja lisäksi toinen saksaa - toinen ranskaa. Toisen kielen sai valita.
Vallankumouksellinen ajatus pakkoruotsittajalle! Miten ahdasmielinen ja suvaitsematon ihminen Suomessa pitää olla, että pystyy vastustamaan hyvin toimivaa moniarvoista pohjoismaista ja eurooppalaista kielikoulutusmallia?
On jopa EU parlamentin suositus kaikille jäsenmailleen!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuo on pakkoruotsittajien heikko kohta! Hehän aina ylistävät Ruotsia ja muita Skandimaita suorastaan paratiiseiksi, joissa ei ole mitään vikaa.
Miksi sitten svekot vastustavat sitä, että' otettaisiin mallia Skandimaiden MAINIOISTA kielipolitiikoista!?
Vastaukseksi tulee kaikenlaista änkytystä historiasta ja Suomen muka omaleimaisuudesta. Ja sitten nopeasti svekot vaihtavat puheenaihetta tai alkavat haukkua kielivapauden kannattajia miksi tahansa.
Yeps, finska lagen måste följas och svenskspråkiga tjänster försäkras!
Alla ska ha samma möiligheter, när svenskspråkiga lär sig finska så måste ju finskspråkiga lära sig svenska. Självklart!
"Yeps, finska lagen måste följas och svenskspråkiga tjänster försäkras!"
Suomen lait eivät ole muuttumattomia. Niitä muutetaan vähän väliä. Perustuslakikaan ei ole ollut muuttumaton. Kuvitteletko, että 0,27-miljoonaisen vähemmistön palveluista huolehtimiseen tarvitaan 5 miljoonan fennon pakkoruotsi? Pääsääntöiseti te svekot hoidatte itse omat palvelunne täysin työpäivin ruotsiksi kysynnän mukaan, mikä suurimmassa osassa Suomea on sangen vähäistä.
"Alla ska ha samma möiligheter, när svenskspråkiga lär sig finska så måste ju finskspråkiga lära sig svenska. Självklart!"
Kun meidän fennojen pakkoruotsi poistetaan, samalla poistuu teidän svekojen pakkosuomi. Voitte opiskella suomea tai olla opiskelematta. Selvää kuin pläkki.
Vain surusveko voi olla NIIN härski, että vertaa pientä vähemmistökieltä ylivoimaiseen pääkieleen! Ei kait kehtaa esittää asiaansa muuta kuin ruotsiksi?
Svekologiikan mukaan kaikkien saksalaisten pitää opetella pakolla turkkia ja ranskalaisten arabiaa. Huhuh...
Sepäse, mut Svekot lukee pelkästään kielilakeja jossa rinnastetaan kotimaiset kielet suomi ja ruotsi samalle tasolle.
Ei ne muuta ajattele kun omia "suojatyöpaikkoja" jotka säilyy niin pitkään kun poliitikot pitää suomen kaksikielisyysilluusiota hengissä!
Kaikissa muissa maissa pieni vähemmistö opettelee valtakielen ilman mitään vastavelvollisuutta pääväestöltä. Miksi Suomen pitää olla joku poikkeus?
Päivänselvää kun RKPn, Kokoomuksen, SDPn johto niin päättää suomen kansan parhaaksi!
Skandimailla on hyvät kielipolitiikat. Miksi emme voisi ottaa niistä mallia?
Voisiko joku nettisveko vastata?